Bask mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bask mutfağı
İspanya'nın genelinde popüler olan bir Bask klasiği olan pintxos
Ülke(ler)  İspanya
 Fransa
Palamut çeşidinde marmitako tabağı

Bask mutfağı, Bask bölgesinde yapılan ve aralarında marmitako, kuzu güveci, morina, Tolosa fasulye yemekleri, paprikas gelen Lekeitio, pintxos (Bask türü tapas), Idiazabal koyun peyniri, Txakoli ( köpüklü beyaz şarap) ve Bask şarabı'nı içeren yemek ve içecekleri içerir.

Basquaise (''Bask türü''), Bask mutfağı tarzında hazırlanan ve genellikle domates ve tatlı veya acı kırmızı biber içeren yemeklere verilen addır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel pintxos

Bask mutfağı, bir yanda denizden elde edilen ürün bolluğundan, diğer yanda bereketli Ebro vadisinden etkilenir. Bask Ülkesinin dağlık doğası, balık ve deniz ürünlerinin hakim olduğu kıyı mutfağı ile taze ve tütsülenmiş etler, birçok sebze ve baklagiller ile tatlı su balıkları ve tuzlu morina balığını içeren iç mutfak arasında bir fark yaratmıştır. Bask mutfağında Fransız ve İspanyol etkisi de güçlüdür, Bask bölgesinin Fransa'da kadan bölümüyle İspanya'da kalan bölümünün mutfak kültürleri arasında belirgin farklılıklar görülür. İspanya'daki Bask mutfağında çok popüler olan txakoli ve Fransa'daki Bask mutfağında çok popüler olan Gâteau Basque (Biskotx) ve Jambon de Bayonne, nadiren diğer tarafta görülür.

Basklar ayrıca yeni yerleşimcilerden ve kendi ticaret ve keşif bağlantılarından yeni malzemeleri ve teknikleri adapte etmekte hızlı davrandılar. İspanya ve Portekiz'den sürülen Yahudiler, Bayonne'de bugün hala iyi bilinen bir çikolata ve şekerleme endüstrisi yarattılar ve Bask Ülkesi genelinde daha geniş bir şekerleme ve pastacılık geleneğinin bir parçasını oluşturdular.[1][2]

Basklara özgü yemek yeme tazları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask Ülkesinin yemekleri ve ürünlerinin yanı sıra Bask bölgesine özgü yemek hazırlama tarzları da vardır.

Bask ülkesine özgü olan gelenekler arasında en önde çıkanı kuşkusuz bölgenin her tarafında bulunan elma şarabı evleridir (sagardotegiak). Şarap evleri genellikle elma şarabı fıçıları olan büyük kır restoranlarıdır. Bu restoranlarda sunulan geleneksel yemekler arasındatuzlu morina balığı omleti, ızgara T-bone bifteği ve ceviz ve ayva ezmeli koyun sütü peynirinden oluşan tatlar bulunur. Elma şarabı evleri yılın sadece birkaç ayı açıktır.

Txikiteo, İspanya'nın her yerinde görülen bir tür tapas'dır. Txikiteo, özellikle İspanyol Bask bölgesindeki Pamplona ve Bilbao gibi şehirlerde popülerdir.

Gerezi beltza arno gorriakin[3], sıcak veya soğuk servis edilen bir kiraz çorbası yine bir Bask klasiğidir. Kirazlar, genellikle hafif bir şurup yapmak için yeterli şeker eklenerek şarapta buharda pişirilir. Bu yemek için çekirdeksiz kiraz tercih edilir. Çorba genellikle bir parça ekşi krema, crème fraîche veya dondurma ile servis edilir.

Uluslararası Bask mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask mutfağı, özellikle İspanyol ve Fransız mutfağında olmak üzere dünya mutfağında etkili olmaya devam etmektedir. Katalan aşçı Ferran Adrià, Arzak ve diğer Bask aşçılarının öncülüğünü yaptığı teknikleri yeni boyutlara taşıdı. Karlos Arguiñano, İspanya'da Bask mutfağını televizyon ve kitaplarla popüler hale getirdi.[4][5] Bask mutfağının geleneksel yemeği özellikle çok sayıda Bask halkının göç ettiği Buenos Aires, São Paulo, Boise, Idaho, Fresno, California ve Bakersfield, California gibi Güney ve Kuzey Amerika şehirlerinde sıklıkla görülür.[6]

Tipik yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bacalao al Pil-Pil

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fillmore, Colleen R. Asumendi (2005). Basques of Boise: Adult dietary culture and tradition (Ph.D.). University of Idaho. s. 56. OCLC 68571142. 
  2. ^ "Nicolasa Pradera (1870-1959)". Markina-Xemein (İspanyolca). Markina-Xemein, Spain: Markina-Xemein Town Hall. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2015. 
  3. ^ The Basque kitchen: Tempting food from the Pyrenees. New York: HarperCollins Publishers, Inc. 1999. s. 262. ISBN 0-06-757461-0. , s. 214
  4. ^ "Real Academia de Gastronomía. Premios". 18 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2014. 
  5. ^ "Search". 22 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 
  6. ^ "Basque Restaurants of the United States". Buber.net. 20 Eylül 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2014.