Basil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Billinghurst (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.47, 21 Temmuz 2013 tarihli sürüm (Oguzhanakkin tarafından yapılan 13567959 sayılı değişiklik geri alınıyor.; clear link spam to a non-authoritative site; this is an encyclopaedia)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Basiller: çubuk biçimli bakteriler

Basil, çomak ya da çubuk biçimli bakteri türlerinin genel adıdır.

Terimin kökeni

Terim Türkçe'ye Fransızca'daki "bacille" sözcüğünden geçmiştir ve asıl kökeni ise Latince'de "küçük çubuk" anlamına gelen "bacillum" sözcüğüdür. "Bacillum" ise yine Latince olan ve "sopa" anlamına gelen "baculum" sözcüğünün bir türevidir.

Basil, bir bakteriyoloji terimi olarak, ilk kez 1853 yılında bakteriyoloji biliminin kurucusu olarak nitelendirilen Alman botanikçi Ferdinand Julius Cohn (1828-1898) tarafından kullanılmıştır. Ferdinand Julius Cohn gözlemlediği bazı bakterileri benzedikleri şekilden dolayı bu biçimde adlandırmıştır.

İngilizce'de basil

Mikrobiyoloji ile ilgili İngilizce metinlerdeki cümleler içinde "bacillus" (italik değil, baş harfi küçük) ve "bacilli" (baş harfi küçük) sözcüklerinin yer aldığı görülür:

  • "bacillus", Türkçedeki "basil" teriminin İngilizce'deki direkt karşılığıdır ve tekildir;
  • "bacilli" ise "bacillus" sözcüğünün çoğuludur ve Türkçede "basiller" olarak geçer.

İngilizce metinlerdeki cümleler içinde geçen "Bacillus" (italik, baş harfi büyük) ve "Bacilli" (baş harfi büyük) ise, sırasıyla, bir bakteri cinsi olan Bacillus'u ve bu cinsin üyesi olduğu bakteri sınıfı Bacilli'yi tanımlar:

  • Bu iki terim Türkçe metinler içinde de aynen kullanılır; okunuşları ise "basillus" ve "basilli" şeklindedir.

Basil Türleri

Kaynaklar