Basın İlan Kurumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Basın İlan Kurumu
Basın İlan Kurumu logo.svg
Kuruluş 9 Ocak 1961[1]
Merkez İstanbul
Genel Müdür Rıdvan Duran[2]
Resmî site bik.gov.tr
Eski logosu

Basın İlan Kurumu (BİK), 9 Ocak 1961 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 195 sayılı Kanun ile kurulan, resmi ilanların ulusal-yerel basında paylaştırılmasında aracı olan özerk kurum.

Kurulmasındaki amaç besleme basının oluşmasını engellemek ve yerel basının güçlenmesine olanak tanımaktır. Bunun dışında, ortağı olduğu mevkutelere kredi açmak, basın derneklerine yardımda bulunmak, basın mesleğinde fikren ve bedenen çalışanlara borç vermek, yine bu kişilerden yardıma muhtaç olanlarıyla, ölenlerin yardıma muhtaç ailelerine para yardımı yapmak ve her türlü sosyal girişimde bulunmak da görevleri arasındadır.

Genel müdürlüğü İstanbul'da olan BİK'in Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Trabzon, Manisa, Malatya, Sakarya, Samsun, Afyonkarahisar, Batman, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Mersin, Van, Zonguldak, Ordu, Eskişehir ve Kocaeli'de şubeleri bulunmaktadır. Basın İlan Kurumu, nihai hedef olarak tüm yurt geneline yayılarak her ilde bir şube açma çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]