Bartuc'un Mirası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Blizzard Entertainment'in Diablo adlı oyununu temel alarak yazılmış ilk romandır. Richard A. Knaak tarafından yazılmıştır. Orduyu bırakmış bir paralı asker olan Norrec Vizharan'ın lanetli zırhı giymesiyle başlayan olayları konu alır. Bartuc öldükten sonra bile büyülerle kuşattığı zırhı ona sadık kalmış, Viz-Jun'da kardeşi Horazon tarafından öldürülmesinin intikamını almaya çalışmıştır. Bartuc'u öldürmesinin tek yolu olarak zırhın korumadığı boğazını kesmek olduğunu tespit eden Horazon kellesini uçurarak onu öldürmeyi başardı ve miğfer ile zırhı ayırarak birbirine çok uzak yerlere sakladı. Ama laneti sona erdiremedi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Norrec, Fautzin ve Sadun uzun zamandır hazine avcılığı yapan 3 arkadaştır. Bir gün girdikleri mağarada nefes kesici mücevher ve değerli eşyalar bulurlar. Ama yer cesetlerle doludur. Az ilerde bir sunak ve üzerinde kafası olmayan zırhlı bir ceset görürler. Bu Kanasusamış Savaşbeyi Bartuc’un mezarıdır. Her şeyi bırakıp çıkmaya karar verirler ki cesetler birer birer ayağa kalkmaya başlar. Saldırarak Norrec’i sunağın oraya kadar sıkıştırırlar. Norrec’in eli birden havaya kalkar ve ağzından bilmediği sözcükler çıkar. Sonra cesetler yanar, ardından parçalanarak yok olur. Eline Bartuc’un eldiveninin geçtiğini görür. Eldiveni çıkarmasını isteyen arkadaşlarını, eldivende gözleri olduğunu düşünerek öldürür. Norrec kendine geldiğinde arkadaşlarını öldürdüğünü fark eder ama bunu zırhın etkisiyle istemeden yapmıştır. Tamamını giydiği zırhı çıkartmaya çalışır ama başaramaz . Zırh dinlenmesine izin vermeden uzun süre yolculuk yaptırır. Bir liman kasabasına kadar giderler. Lut Gholein’e gitmek üzere yıkık dökük bir gemi olan Atmaca Alevine binerler.

Kara Nightshadow adındaki necromancer mağaraya gelerek neler olup bittiğini anlamaya çalışır. Ölen vizjereinin hayaletini kaldırır ve sorular sorar. İz bulmak için mezara doğru ilerlerken hançerini unuttuğunu farkederek geri döner ama vizjerei arkadaşını ve hançeri alarak ortadan kaybolmuştur. Hançerini ve zırhı çalan hırsızı bulmak için peşlerine düşer. Limana kadar takip eder. Burada bir hana girer. Hanın sahibi Jeronnan onu kızına benzetir ve çok iyi davranır. Yolculuk için gemi bulamayan Kara’yı kendi gemisiyle Lut Gholein’e götürmek ister.

Bartuc’un kopan kafasındaki miğfer Augustus Malevolyn adında bir generaldedir. Zırhı da ele geçirerek bu güce sahip olmak ister. Zırhı bulmak için sevgilisi Galeona ona yardım etmektedir. Galeona karanlık büyülerle uğraşan bir büyücüdür. Dünya’ya gelmesini sağladığı Xazax adlı iblis generalle irtibata geçerek onu yönlendirir. Generalle arası açılan Galeona tek başına hareket etmeye karar verir. Onlardan ayrılarak tek başına zırhı giyen adamı bulmaya koyulur.

Norrec uyudukça Bartuc’un rüyalarını görmektedir. Gemide birkaç kere ölen arkadaşlarını gördüğünü zanneder. Zırhın yolculuk boyunca yaptığı şüpheli davranışlardan dolayı mürettebat korkarak gemiyi terk eder.Fakat gemi zırhın gücüyle bir şekilde şehre varmayı başarır.

Sadun ve Fautzin’in hayaletleri Kara’yı gemiden alarak denizin ortasına atarlar. Kıyıya kadar sürüklenen Kara, yürüyerek Lut Gholein’e kadar gider. Dışı eski ama içi çok güzel bir binaya girer. İçeri girdiğinde mozaik savaşçılar kendisini karşılar. Büyücüye benzeyen yaşlı adam kendisini kurtararak yerin altına indirir. Yer altı karmakarışık ve büyüleyici bir yerdir.

Galeona Norrec’i bulur ve ona yardım edeceğini söyler. Norrec ona güvenmemekle birlikte yanına alır. Zırhın amacı Horazon’u öldürerek intikam almaktır. Sonunda Horazon’un mezarını bulurlar. Mezarda tuzağa düşerler. Galeona onu bırakıp kaçarken Norrec istemeyerek onu küle çevirir. Uzakta kapkara saçlı bir kadın ve arkasında yaşlı bir adam görür. Zırh öfkelenerek saldırmak ister. Ama ortadan kaybolurlar. Norrec çöle doğru savrulur.

General Augustus’un elindeki ordu şehri ele geçirmesi için yeterli değildi. Ama sahip olduğu miğfere güveniyordu. Günden güne kendisini Bartuc gibi hissetmeye başlamıştı. Xazax efendisi Belial sayesinde generale şehri alacağını vaadetti. Generale verdiği hançerle askerlerinin her birinin elini çizmesini istedi. Ardından yaptığı büyüyle askerler korkunç cehennem iblislerine dönüştü.

Yaşlı büyücü Kara’yı bir odaya getirdi. Sanki adam iki kişilikli gibiydi. Yerden bir elin tuttuğu küre çıktı. Bu kürede Norrec’i gören adam ‘Olamaz benim için gelmiş. Kardeşim beni bulmaya gelmiş’ der. Panikleyerek kaçmaya başlar ama büyülü duvarlar hareket ederek kaçmasına izin vermez. Tavana doğru konuşarak yalvarır ama görünüşe göre başarılı olamaz. Kara, Horazon’un konuştuğu yere doğru Norrec’in bunları isteyerek yapmadığını, onu öldürmenin kötülük olduğunu ve bunun dengeleri değiştireceğini söyler. Küre birden büyüyerek açılır ve içinde merdiven belirir. Bu merdiven doğrudan Norrec’in bulunduğu yere açılıyordur.

Xazax çöle düşen Kara ve Norrec’i bulur. Kara’ya saldırarak ölümcül bir yara açar. Miğfere kavuşmak isteyen zırh hiç tepki vermeden Xazax’ı takip eder.

Lut Gholein’e varan general şehre saldırarak gözdağı verir ve içerideki zırhı giyen yabancıyı kendilerine teslim etmezlerse hepsini askerlerine yem yapacağını söyler. Kum tepesinin ardından zırhla birlikte Xazax’ın geldiğini görür ve çok sevinir. Norrec’i tam öldüreceği sırada Norrec’in elinde bir kılıç belirir. Savaşırlar ama Malevolyn miğferi kontrol edebildiği için daha avantajlıdır. Savaşı generalin kazanmasını isteyen Xazax arkadan saldırmak için hazırlanırken arkasında bir acı hisseder. Büyülü bir hançer sırtına saplanmıştır. Kara öleceği sırada Sadun ve Fautzin hançeri ona iade etmeye karar verir ve bu sayede iyileşir. Xazax’ı durdurmak için hançeri kullanır.

Zırh bir süre sonra Norrec’e itaat etmeye başlar ve savaş onun lehine doğru değişir. Sonunda generali yener ve miğferi alır. Kara onu giymekten vazgeçirmeye çalışır ama kafası zaten karışık olan Norrec kafasındaki düşüncelere yenik düşer. Zırh bütün olduğu sırada kumların altından Horazon çıkar, ama bu kez çok farklıdır. İçinde bulunduğu adam zamanında sığınağı bularak aklını kaybetmiş, Horazon’da yanına alarak ona bakmıştır. Horazonla Norrec arasında, aslında Bartuc arasında bir konuşma geçer, sonra zırh parçalar halinde çıkarak Horazon’un üzerinde belirir. Ardından Horazon kuma dönüşerek çölde kaybolur. Kara ve Norrec hayatlarını yeni baştan kurmak üzere Lut Gholein’e giderler.