Barla, Eğirdir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Barla
Isparta'nın Türkiye'deki yeri
Isparta'nın Türkiye'deki yeri
İlin siyasi haritası
Ülke Türkiye
İl Isparta
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 104 km² (40 mil²)
Rakım 950 m (3.110 ft)
Nüfus
 • Toplam 2.038[1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0246
İl plaka kodu 32
Posta kodu 32500

Barla, Isparta ili, Eğirdir ilçesine bağlı, Eğirdir’in 23 km kuzeybatısında, Eğirdir gölüne 18 km kıyı şeridi olan bir belde. Said Nursî, cumhuriyetin ilk yıllarında bu köye sürgüne gönderilmiş ve yaklaşık 8 yıl bu köyde hayatını sürdürmüştür.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. MÖ 1. yüzyılda kasabada para basıldığı kaynaklardan tespit edilmiştir. [kaynak belirtilmeli] Antik coğrafyacı Batlamyus tarafından bildirilen en eski adı Parlais'tir.

Antik kenti ilk arayan kişi 1833 yılında F.V.J Arundel olmuştur. Antik kentin yeri hakkında çeşitli araştırmacılar farklı teklifler getirmiştir. 1914'ten itibaren aralıklarla Mütareke yıllarına kadar Pamphylia ve Psidia’da kısa sürelerle incelemeler yapan B.Pace Barla’ya da uğramış ve buranın Parlais olduğunu ileri sürülmüştür. L.Lobert'in Eğirdir gölünün batısında Bedre köyü yakınında bulunan sınır yazıtı ve Barla’da bulunduğu yazıtlarla Barla’nın Parlais olduğu anlaşılmıştır.

Barla’nın 1,5 km kuzey batısındaki yamaçta ve tepede akropol olduğu düşünülmektedir. Bunu doğrulayan üç kil ineli ve Semerdam’lı bir kaya mezarı bulunmaktadır. Kasaba ve çevresi ağır bir tahribata uğraması sebebiyle kalıntıların taş yığınından öte bir bilgi vermesi imkânsızdır. Genç devir kalıntıları günümüze gelebilmiştir. Roma İmparatorluğundan kalan eserler bir Roma köprüsü ve iki kaya mezarıdır.

Barla, 1376 yılında Osmanlı yönetimine geçti. Lozan mübadelesine kadar Rumlarla Türkler iç içe yaşadılar. Rumlardan kalan Aya Geogios kilisesi, Osmanlılardan kalan 2 köprü, Çeşnigir Paşa cami, iki hamam ve tarihi çeşmeler ile dört ulu çınar ilgi çekicidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Barla 1953 yılında belediye oldu, yedi mahalleden oluşmaktadır. Kasabada ilköğretim, sağlık ocağı, kütüphane, PTT, jandarma, TEİAŞ resmi kurumları ile su ürünleri kooperatifi ve Tarım Kredi Kooperatifi vardır.

Kasaba halkının geçim kaynakları tarım, özellikle elma, kiraz, erik, kayısı gibi meyveler ve hayvancılıktır. Balıkçılık ve sebzecilik de yapılır. Ayrıca ormanlık olan yerlerden kerestelik tomruk çıkarılmaktadır. Tarımsal sulama amaçlı bir göletten Barla ve Bağören köyü müşterek faydalanmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazları yerli ve yabancı turistler tarafından bir uğrak yeridir. Yabancı turistler 2.737 m yükseklikteki Barla Dağı, kilise ve eski eserlere, yerli turistler ise Eğirdir gölündeki Çamdağı ve Boyalı adalarına rağbet etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yerelnet Barla
  2. ^ Barla Lahikası, Said Nursi