Bargaining, Part One

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bargaining
Bölüm No 6. sezon, 1. bölüm
Yazar Marti Noxon (Part 1)
David Fury (Part 2)
Yönetmen David Grossman
Konuk Oyuncu(lar) Franc Ross
   (Razor)
Çekim Tarihi 2 Ekim 2001
Önceki Bölüm The Gift
Sonraki Bölüm After Life

Bargaining, Buffy the Vampire Slayer'ın altıncı sezonunun ilk bölümüdür.

Part One[değiştir | kaynağı değiştir]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin altıncı sezonunun ilk bölümünde son derece karanlık, tehlikeli ve korkutucu bir dünyayla yüzyüze geliriz. Vampir avcısı Buffy ölmüştür ve kötülükler kol gezmektedir. Scooby Çetesi ise onun yokluğunda ellerinden geleni yapmak zorundadır. Ancak Willow’un kafasında Buffy’nin ölümüyle ilgili şüpheler vardır ve onun cehennem boyutu tarafından emilmiş olabileceğini düşünmektedir. Buffy’nin sonsuz işkenceyle karşı karşıya kaldığı düşüncesine dayanamayan arkadaşları onu geri getirebilmek için yeniden diriliş büyüsü yapmaya karar verir. Giles, Buffy'siz bir işi olmadığını düşünür ve Sunnydale'den ayrılır. Bir vampir de avcının yerine bir robotun geçtiğini fark eder. Scooby'ler de Buffy'yi cehennem boyutundan kurtarmak için, Dawn'unkinden çok daha güçlü bir diriltme büyüsü yaparlar.

Açıklamalı anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy'nin ölümünden aylar sonra, Scooby Gang, vampir, iblis ve diğer insanları Buffy'nin ölmediğine inandırmak için Robot Buffy'yi onarmışlardır. Öyle ki, Robot Buffy artık Dawn Summers'ın veli toplantısına katılabilecek hâle gelmiştir. O toplantıdayken, Anya ile Giles da atışmaktadırlar. Giles Buffy olmadığı hâlde hâlâ Sunnydale'dedir ve Anya bu durumdan hoşnut değildir. Çünkü Magic Box hâlâ Giles'ındır.

Anya, eBay'den Osiris'in Kâsesi'nin son örneğini satın aldığını söyleyince, Scooby Gang, Buffy'yi diriltmek için yapacakları büyüye tamamen hazır hâle gelir. Willow büyüyü yapmaya kesin kararlı ve tam inançlıdır, ancak arkadaşları doğanın kanunlarına karşı gelmeye pek sıcak bakmamaktadır. Willow, Buffy'nin sırf onları kurtarabilmek için bir cehennem boyutunda sıkışıp kalabileceğini söylemesiyle, diğerleri de ikna olur ve büyüyü yapmak için plânlara başlarlar.

Bu sırada, devriyede olan Robot Buffy, ciddi biçimde yara alır ve "cızırdamaya" başlar. Alnından kablolar ve mavi ışıklar saçılan bir avcıyla karşılaşan vampir durumu hemen motorsikletli bir iblis çetesine haber verir. Bu çete, avcının olmadığı Sunnydale'i biraz "eğlence" için ziyaret etmek üzere yola çıkar.

Ertesi gün, Willow parkta büyü için son hazırlıkları yapmaktadır. Büyü için gerekli ceylan kanını, parktaki bir ceylanı öldürerek elde eder. Giles ise İngiltere'ye dönmeye karar vermiştir ve Magic Box'a diğerlerinin bulması için bir not bırakır.Notta ise 'Gittim. Uzun vedalaşmaları sevmem.Sessizce çekip gitmek en iyisi diye düşündüm.Sevgiler,Giles.' yazılıdır.Burada yeni ve Sunnydale'den uzak bir hayata başlayacaktır.

Motosikletli iblisler Sunnydale'e varırlar ve büyük kargaşa yaratırlar. Dükkanları, evleri, arabaları, ellerine ne geçerse her şeyi yağmalamaktadırlar. Robot Buffy onları durdurmak için karşılarına çıkınca yine büyük bir yara alır ve programlandığı gibi Willow'un yanına gider. Tabi iblis çetesi de onu takip etmektedir. İblislerden biri Osiris'in Kâsesi'ni kırınca, büyü durur ve hepsi yapacak bir şey kalmadığından kaçmaya başlarlar. Fakat Buffy'nin mezarında daha tuhaf şeyler olmaktadır. Buffy'nin çürümüş cesedinin etrafında oluşan dumanlar kalkınca, dipdiri bir vücut içinde Buffy gözlerini açar...

Devamında[değiştir | kaynağı değiştir]

Scooby Gang'ın bu bölümde yaptıkları diriltme büyüsü, ileride yer alacak birçok olay zincirinin ilk halkası olacaktır. İlk olarak, büyünün karşılığı olarak bir iblis gelecektir. (After Life) Daha sonra, Willow'un büyü bağımlılığı başlayacaktır. (All The Way, Tabula Rasa, Smashed, Wrecked, Villains, Two to Go, Grave) Daha sonra, Willow'un sekizinci sezonda belirttiği gibi, Tara da bu yüzden ölecektir. (Seeing Red) Daha sonra, yedinci sezonda da First Evil uyanacak ve en sonunda Sunnydale bir kratere dönecektir. Bütün bu olayların başlangıç noktası ise Buffy'nin dirilmesiyle birlikte, evrenin kurallarının altüst olmasıdır; henüz onlar bunu bilmeseler de.

Part Two[değiştir | kaynağı değiştir]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy dirilmiştir ve mezarından kendi eliyle çıkmak zorunda kalmıştır. Ancak kafası çok karışıktır. Geldiği yerin, cehennem olduğunu düşünmektedir. Ancak, hemen kendine gelip gücünü toplaması gerekecektir, çünkü arkadaşları büyük bir tehlike içindedir.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bisikletli iblis çetesi her yeri yakıp yıkmaktadır. Bu arada Buffy dirilmiştir ve tabutunu kendi elleriyle kırıp çıkmak zorunda kalmıştır. Mezarından çıkınca büyük bir şok yaşar ve kendi mezar taşına korkuyla bakar ve yürümeye başlar. Bu arada Willow ve Xander bir yana, Tara ve Anya bir yana dağılmıştır. Willow büyü yaparken çok büyük bir hasar almış, kan reva içindedir. Xander'a büyüye ne olduğunu sorar. Büyünün yarıda kesildiğini ve Osiris'in kasesinin de kırıldığını öğrenince ağlamaya başlar ve şöyle der: "Başaramadık... Xander, olmadı... Buffy... orada kaldı... O bize güveniyordu,bana... biz ise..." Xander "Yeniden alırız" der Willow'u yatıştırmak için. Willow "Başka yok..." deyince ikisi de büyük bir hüzünle sessizleşir. Buffy iblislerin her yeri yıktığını görür ara sokakta. Öylece bakar ve iblisler onu görür. O ise kaçar. Bu arada Tara ve Anya Magix Box'a dönmüştür. Tara, Willow ile Xander'ın da dönebilmesi için bir büyü yapar, bu sayede Willow ve Xander da döner. 4'ü dışarı çıkar. Bu arada evde olan bitenlerden habersiz olan Spike ve Dawn da iblisleri fark edip dışarı çıkar. Motorsikletle yollara düşerler. Dawn, robot Buffy'nin parçalanmış bedenini görür ve robotun kafası ona öbür Buffy'nin dirildiğini söyler. Dawn koşar. Willow, Xander, Anya ve Tara'yı ara sokakta iblisler kıstırmıştır. Buffy gelip onları kurtarır. 4'lü onun dirilen Buffy olduğunu anlar ama Buffy büyük bir travma geçiriyordur. Onları tanımayıp kaçar. Öldüğü yere (Glory'nin kulesine) gider ve ölümünü hatırlar. Dawn gelir ve onunla konuşmaya çalışır. Buffy çok az düzelir o anda kule yıkılmaya başlar ve Dawn da aşağıya düşerken "Buffy!" diye bağırır. Buffy içgüdüsel olarak onu kurtarır ve aşağı inerler. Orada bir süre Dawn konuşur ve Buffy'e sarılır. Buffy'nin kafası hâlâ çok karışıktır. Geldiği yerin, cehennem olduğunu düşünmektedir...

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tara, bu bölümde, Willow ve Xander'ın yanlarına dönebilmesi için bir büyü yapar. Aynı büyüyü Willow, 4. sezonun 4. bölümü olan Fear, Itself'te, Oz'u bulmak için gerçekleştirmiştir. Bu büyüde, kayıpların tanrıçası Aradia'ya yakarmaktadırlar.

Yapım ve senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İtalyanca : "Il rito - I parte" ("Ritüel - Bölüm 1")
  • Almanca : "Die Auferstehung - Teil 1" ("Diriliş - Bölüm 1")
  • Fransızca : "Chaos, première partie" (Kaos, birinci bölüm)