Barbados'taki Yahudilerin tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya vatandaşı (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.43, 21 Şubat 2014 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Barbados Yahudileri
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Barbados Barbados ~100
Diller
İngilizce
Din
Musevilik

Barbados'taki Yahudilerin tarihi, 1654'te Flemenk Brezilya'dan gelen Sefarad mültecilerin adaya gelmesiyle başlayıp bugüne kadar devam etmektedir. Yahudi mülteciler beraberinde şekerkamışı ve kahve üretim ve tarım bilgilerini beraberinde getirdi; bu uzmanlıkla Barbados şeker üreticiliğinde ön plana çıktı.[1]

Surinam'daki Yahudilerin aksine, Barbados Yahudilerinin çok azı plantasyon sahibiydi. Barbados küçük bir ada ve 1660'larda işlenebilen tüm toprakların hali hazırda sahibi olduğu için, Yahudiler'in çoğu Bridgetown'a bir kısmı da kuzeyde Speightstown'a yerleşip ticaretle uğraştılar. Barbados telefon fihristine bakıldığında halen Brezilyalı Yahudilerin soyadlarını taşıyanlar bulunur.[2] Bu isimler, gerçek anlamda Yahudilerin soyadları olabileceği gibi, Sefaradlarla karışık evlilik yapmış olan yerlilerin veya sahiplerinin soyadını alan kölelerin soyadları olabilir.

En sonunda göç ve asimilasyon sebepleriyle Yahudi nüfusu büyük ölçüde azaldı; dinini icra eden son Brezilya Yahudisinin ülkeyi terketmesiyle Yahudi nüfusunun 1929'da yok olduğuna inanılır. Sonuç olarak sinagogları kullanılmaz oldu.[1] Yahudilerin adadaki varlığı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Doğu Avrupa'dan gelen Aşkenazlarla tekrar canlandı.

Sayıları az olmasına rağmen Yahudiler kültürlerini devam ettirmeye çalışmaktadır, Bridgetown'da Nidhe İsrael Sinagogu isimli sinagogları bulunmaktadır.[1] Ocak 2008'de Nidhe İsrael Müzesi açıldı. Müzede, interaktif bir şekilde Barbados Sefarad ve Aşkenaz cemaatlerinin hikayeleri anlatılmaktadır. 2008'de, 17.yy sinagogunun bahçesi tarihçiler, arkeologlar ve Batı İndiler Üniversitesi öğrencileri tarafından araştırılmaya başlandı. Her ne kadar, zamanın hahamının yıkılmış evinde odaklandılarsa da kazılarda, bozulmamış 17.yy'a ait, su kaynağını halen akmakta olan pınardan alan bir mikve bulunmuştur.

Kaynakça

  1. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; jewishjournal.com isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ Barbados White and Yellow pages

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar