İçeriğe atla

Barad-dûr

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Barad-dûr, Orta Dünya'da (Tolkien evreninde) kurgusal bir mekandır.

Barad-dur, yani Karanlık Kule, Karanlıklar Efendisi tarafından Tek Yüzüğün gücü ile inşa edilmiştir. Sauron, Tek Yüzüğü yaratmadan önce Barad-dur'un yapımına başlamıştı ancak temellerini Tek Yüzüğün gücü ile yarattı.

Barad-dur, uzun yıllar boyunca Mordor'un ve kötülüğün merkezi oldu. Ork'ların Lugburz adını verdiği Barad-dur, Sauron'un Gil-Galad'a ve Dunedain'e saldırması nedeniyle Mordor'a saldıran Son İttifak Güçleri tarafından 7 yıl boyunca kuşatıldı. Bu savaşın sonunda Isildur'un Tek Yüzüğü alması, Sauron'un ruhunun kaçması ve Mordor ordularının yok edilmesiyle beraber ancak temelleri kaldı. Çünkü bu temeller Tek Yüzüğün gücü ile yapılmıştı ve Tek Yüzük yok edilmeden temelleri ayakta kalacaktı.

Sauron'un ruhu, Nazgul'un ele geçirdiği Minas Morgul'a yerleşti ve Mordor'u oradan yönetip Karanlık Kule'nin yapımına tekrar başladı.Sauron'un bedeni yok olmuştu ama ruhu hala hayattaydı. Sauron'un ruhu şekilden şekle girebiliyordu.

Ruhu ile düşmanlarına saldırıp onlara yıkım ve gazabını tattıracağı zaman ortasında yanan bir alev olan, o alevin merkezinde de bedeninin gölgesi olan siyah bir duman ve kara büyünün dehşet verici birleşimi şeklinde görülürdü.

Ayrıca Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi kitabı ve filminde görülüp okunduğu gibi Sauron Orta Dünya'yı izleyeceği ve ordularını yönetip Mordor'un taktiklerini hazırladığı ve bunları Mouth of Sauron (Sauron'un ağzı) isimli haberciye ilettiği zamanlarda ise dikey gözbebekli,yanan,kapaksız,dev bir göz şeklini alır.

Barad-dur eskisinden çok daha sağlam ve dehşet verici olarak ortaya çıktığında Sauron, Karanlık Kule'nin üstündeki taç kısmına yerleşti ve Mordor'u kalbinden yönetmeye başladı.

Mordor ordusu yeniden kuruldu ve onbinlerce Ork, Karanlık Kule'nin karanlık odalarını doldurdu. Barad-dur'un çevresi, onbinlerce Ork,Uruk-hai ve Goblin'den oluşan bir perde ile sarıldı. Ancak Tek Yüzüğün yok edilişi, Barad-dur'un sonunu hazırladı. Barad-dur'un temelleri dahil yıkıldı.