İçeriğe atla

Barış sembolü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Britanyalı nükleer silahsızlanma hareketi için 1958'de tasarlanan sembol günümüzde yaygın olarak barış sembolü olarak bilinmektedir.

Barış sembolü, barışı simgeleyen semboldür.

Çeşitli kültürlerde ve bağlamlarda bir dizi barış sembolü birçok şekilde kullanılmıştır. Güvercin ve zeytin dalı, ilk Hıristiyanlar tarafından sembolik olarak kullanıldı ve daha sonra, II.Dünya Savaşı'ndan sonra Pablo Picasso tarafından bir Güvercin litografisi tarafından popülerleştirilen seküler bir barış sembolü haline geldi. 1950'lerde, bugün bilindiği şekliyle "barış işareti", Gerald Holtom tarafından Birleşik Krallık'taki barış hareketinin ön saflarında yer alan Britanya Nükleer Silahsızlanma Kampanyası'nın (CND) logosu olarak tasarlanmış olup[1] ABD ve diğer yerlerdeki savaş karşıtı ve karşı kültür aktivistleri tarafından da benimsendi. Sembol, "nükleer silahsızlanma" anlamına gelen "N" ve "D" harfleri için semafor sinyallerinin üst üste yerleştirilmesidir[2] ve aynı zamanda Goya'nın 3 Mayıs 1808 (1814) eserine atıfta bulunmaktadır.[3]

V işareti ve barış bayrağı da uluslararası barış sembolleri haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The CND symbol". Cnduk.org. 22 Ocak 2014. 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Breyer, Melissa (21 Eylül 2010). "Where did the peace sign come from?". Shine. Yahoo!. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2021. 
  3. ^ "History of the Symbol". Campaign for Nuclear Disarmament. 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]