Banyabaşı Camii

Koordinatlar: 42°41′58″K 23°19′21″D / 42.69944°K 23.32250°D / 42.69944; 23.32250
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Banyabaşı Camii, Sofya
Banyabaşı Camisinin çevresi

Banyabaşı Camii (BulgarcaБаня баши джамия Banya başi djamiya), Osmanlı Devleti zamanında, bugünkü Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da inşa edilmiş cami. Seyfullah Efendi Camii de denir.

Günümüzde şehirdeki tek faal durumda olan camidir ve Avrupa'nın en eski camilerinden biridir. Kuruluş tarihi hakkında çeşitli tarihler varsada 1566 yılını kabul etmek daha uygundur. Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Sofyanın tarihteki ilk yerleşim yeri olan antik kent Serdica 'da bulunmaktadır. Evliya Çelebi'nin “Sofya’da en güzel minaresi olan cami” dediği söylenir. En dikkat çekici özelliği geniş kubbesi ve minare yüksekliğidir.

5 asırlık cami birçok onarımdan geçmiştir. Çeşitli kaynaklar kuruluş tarihini farklı göstermektedir. En son büyük onarım çalışmaları Türkiye'nin Sofya büyükelçiliğinin girişimleriyle Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tuğla taş sıraları ile yadan geçmiştir.an olup, sütünlar yekpare ve koyu renktedir. Başlıklar çift ıstalaktitlidir. Tek kapı ufak bir taçla biten kesme taştan yapılmıştır. Kemer aynasında taş üstüne boya ile yazılmış, okunmayan kara bir yazı ve altında 974 (1566-1567) tarihi vardır.

olan cami yapılan birçok onarımlar ile getirilmiştir. Son temel onarımı Türkiye Büyükelçisi Fethi Bey tarafından finansa edilerek 1920’li yıllarda yapılmıştır. Depremlerden çatlamış olan mermer minber o zaman değiştirilmiştir. Gerek totalitarizm zamanında, gerekse de demokrasi geldikten sonra yapılan sıva, boya, tabandan ısıtma sistemi tesisleri ise, daha fazla çeşitli Arap, Türk vakıflarının, ayrı ayrı hayırseverlerin himmetiyle gerçekleştirilmiştir. Bugünkü haliyle Cami cuma günleri 700, bayramlarda ise 1200’ün üzerinde cemaat toplamaktadır.

2006 mayısında Bulgaristan'da ırkçı görüşleriyle tanınan ATAKA partisinin üyeleri camiye sığmayıp avlusunda ve kaldırımda cuma namazı kılan cami cemaatine karşı ırkçı ve şiddet içeren eylem düzenlemiştir.

Camiye yaklaşık 20 metre uzaklıkta olan Serdika metro durağı ile kolayca ulaşılabilir.