Bannockburn Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antmqr (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.01, 21 Temmuz 2016 tarihli sürüm (gramer düzeltildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 56°05′31″K 3°54′54″B / 56.092°K 3.915°B / 56.092; -3.915

Bannockburn Savaşı
Battle of Bannockburn - Bruce addresses troops.jpg
Bruce muharebeden önce askerlerine konuşmakta
Tarih1314
Bölge
Sonuç Kesin İskoç zaferi
Taraflar
Flag of England.svg İngiltere Krallığı Flag of Scotland.svg İskoç Krallığı
Komutanlar ve liderler
İngiltere Kralı II. Edward Robert Bruce
Güçler
20.000 6.500
Kayıplar
Yaklaşık 9.000 Çok az

Bannockburn Savaşı (İskoçça: Blàr Allt a' Bhonnaich) 23-24 Haziran 1314.

'Robert Bruce komutasındaki İskoç kuvvetleri, 1314 yılında, 1304 yılından beri İngiltere egemenliğindeki Stirling Kalesi'ni kuşattılar. İngiltere Kralı II. Edward bu duruma karşı oldukça iyi silahlandırılmış bir ordu oluşturduktan sonra kuzeye doğru ilerledi.

Bruce, askerlerini Stirling yakınlarındaki Bannockburn'daki bir tepeye konumlandırdı. Sol kanadını sık bir ormana sağ kanadı ise bir ırmağın kıvrımına uzattı. Bu kanatların hepsi 2.000 fitlik bir cephe oluşturmuştu. İngilizler yalnızca tepeye tırmanmak değil bir de bataklığı geçmek zorunda kalmışlardı.

İngilizler Robert Bruce'a savaştan önce bir şövalye ile düello teklif etti. İngilizler İskoç ordusunun şevkini kırmak için bu yola başvurmuşdu. Kral bunu geri çevirirse askerlerinin önünde küçük düşüceğinden dolayı kabul etti. Karşısındaki şövalye kendisinden fiziksel ve silah bakımından üstündü. İngiliz şövalyenin elinde mızrak, kralın elinde ise orta büyüklükte bir balta vardı. Nihayet iki savaşçı atlarını koşturmayı başladı. Çevik bir şekilde şövalye atağını bertaraf eden kral baltasını bütün gücüyle şövalyenin kafasına geçirdi ve şövalye öldü. Bu İskoçlar için büyük bir moral kaynağı oldu. İngilizler içinse tam tersi.

İngilizler saldırı emirini verdiler ve İskoç oklarının İngiliz mızraklılarının üzerine yağmasıyla birlikte ağır zırhlı şovalyeler atıldı ve bataklığa batmaya başladı. İngilizler hem bataklıkla boğuşuyor hem de yağan oklara karşı korunmaya çalışıyorlardı. Bunun ardından İngilizler kademeli olarak geri çekilmeye başladılar. İngiltere kralı olanları görünce paniğe kapıldı ve askerleriyle birlikte kaçmaya başladılar.

İskoçlar savaşın ardından bağımsızlıklarını ilan ettiyseler de İngilizler bunu kabul etmediler.

Kaynakça

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar