Bana Kahraman Olduğum Söylendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bana Kahraman Olduğum Söylendi
Billy Lynn's Long Halftime Walk
Kapak resmi
Yazar Ben Fountain
Çevirmen Figen Bingül
Ülke ABD
Dil İngilizce
Yayım 2012 (özgün)
2014 (Türkçe)

Bana Kahraman Olduğum Söylendi (İngilizce özgün adıyla Billy Lynn's Long Halftime Walk [Billy Lynn'in Uzun Yürüyüşü]), Ben Fountain tarafından kaleme alınmış, 2012 yılının Mayıs ayının başlarında yayımlanan bir romandır.[1][2] Roman eleştirmenlerden birçok olumlu eleştiri aldı ve National Book Critics Circle Award for Fiction (Ulusal Kitap Eleştirmenleri Grubu Kurgusal Kitap Ödülü) da dahil olmak üzere birçok yıl sonu ödülü kazandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzman Billy Lynn, Irak'ta görev yapan Bravo Squad adındaki sekiz kişilik bir birimin üyesidir. "El-Ansakar Kanalı Savaşı" olarak adlandırılan kısa ama yoğun bir savaştan sonra Lynn ve grubu, Amerika'ya savaş kahramanı olarak döner.

Ekip, Bush hükûmeti tarafından, savaşa desteği arttırmak için, ülke genelinde iki haftalık bir "Zafer Turu"'na gönderilir. Turun en önemli ayağı, Dallas Cowboys'un şükran günü maçına misafir olarak katılıp, devre arasında Destiny's Child'la birlikte sahneye çıkmaktır. Fakat sonradan ortaya çıkar ki turun ardından sekiz kişi başarılarından dolayı görevlerinden azad edilmeyecek, yeniden Irak'a gideceklerdir.

İlerleyen bölümlerde Lynn, hiç savaş görmemiş Amerikan vatandaşlarının, savaş kahramanı olması gereken kişilere olan davranışlarıyla ilgili hayal kırıklığını ifade etmeye başlar. Bir kavgaya karışır; nasıl yükseldiği ve ailesi hakkında bilinmeyenleri açığa çıkarır. Geçmiş kararlarını düşünür ve Irak'ta Billy'nin kollarında ölen çavuş olan Shroom'u da içeren eski anılarından bahseder. Lynn'in Amerika'daki ve Cowboys'un stadyumundaki zamanı sona yaklaştıkça, takımdaki amigolardan biriyle kuvvetli ve samimi bir aşk macerası yaşar. Fakat kız, Billy ona Squad'daki başarılarına rağmen göreve geri döneceğini söylediğinde, şok olur ve ciddi bir şekilde sarsılır. Billy'e temasta kalmak istediğini söyler ve bunu başarabilecekleri garantisini verir fakat Billy bu konuda o kadar iyimser değildir: insanların bir askerin evine dönmesini yıllarca beklemek istemediğini düşünür. Yola çıktığında, rahatlığı Cowboys'un stadyumunu terk ederken ona eşlik eden yoldaş ve dostlarında bulur.

Film uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Romandan aynı adla uyarlanan film, ilk olarak 14 Ekim 2016'da New York Film Festivali'nde görücüye çıktı; daha sonra 11 Kasım'da ABD sinemalarında vizyona girdi. Ang Lee'nin yönettiği filmin kadrosunda Billy Lynn'i canlandıran Joe Alwyn ile birlikte Garrett HedlundKristen StewartVin DieselSteve MartinChris Tucker'i yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ben Fountain interview". Texas Monthly. Şubat 2008. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2008. 
  2. ^ "Ask the Author". D Magazine. Şubat 2010. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2011.