İçeriğe atla

Baltalı kargı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Günümüz bir tarihi canlandırma gurubu tarafından taşınan baltalı kargılar

Baltalı kargı (İngilizcehalberd), 14 ila 16. yüzyıllarda yaygın olarak kullanılan, iki elle tutulan bir gönderli silahtır. Baltalı kargı, uzun bir sopanın üzerine balta ağzı ve ucuna bir sivri uçlu bir demir yerleştirilmesiyle oluşur. Baltanın arka kısmında atlı birliklerin dengesini bozmak veya zırh delmek için bir sivri uç veya kanca istisnasız bulunur.[1] Tasarım ve kullanım şekli olarak voulge adlı bir silah türünün bazı çeşitlerine benzemektedir. Baltalı kargı genellikle 1.5 ila 1.8 metre uzunluğundadır.[2]

Bu silahın İngilizce adı olan halberd kelimesi, muhtemelen Orta Yüksek Almanca halm (kabza) ve barte (savaş baltası) kelimelerinin birleşmesinden oluşan halmbarte kelimesinden gelen Almanca Hellebarde kelimesinin karşılığıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "military technology | Definition, History, Advances, & Weapons". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 23 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2021. 
  2. ^ "Halberd | weapon". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2021.