İçeriğe atla

Baltık Denizi Devletleri Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baltık Denizi ve çevresindeki ülkeler

Baltık Denizi Devletleri Konseyi (CBSS),[1] Soğuk Savaş'ın ardından Baltık Denizi çevresinde meydana gelen jeopolitik değişimlere cevap verebilmek ve hükûmetlerarası iş birliğini tesis etmek amacıyla 5-6 Mart 1992 tarihlerinde kurulmuş birliktelik.

CBSS'in üyeleri Estonya, Letonya, Litvanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Almanya, Polonya ve Avrupa Komisyonu'dur. Rusya, 2022'de üyelikten çekilmiştir.[2]

Konsey üyelerinden Norveç ve İzlanda'nın Baltık Denizi'ne kıyısı yoktur.

Baltık devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Baltık devletleri tabiri genellikle aralarında tarihî ve coğrafi birliktelik bulunan ve Baltık Denizi'ne kıyısı bulunan Estonya, Letonya ve Litvanya'yı kastetmek amacıyla kullanılır. Ancak CBSS'nin kurulmasıyla bu kavram CBSS üyesi devletleri kastetmek amacıyla da kullanılır olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Baltık Denizi Devletleri Konseyi (CBSS) / T.C. Dışişleri Bakanlığı". www.mfa.gov.tr. 27 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2022. 
  2. ^ "Rusya, Baltık Denizi Devletleri Konseyi'nden çekiliyor". Sputnik Türkiye. 17 Mayıs 2022. 17 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]