Balaban, Kartepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Balaban
—  Mahalle  —
Balabankoyu.jpg
Görünümü
Görünümü
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Kartepe
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.500
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41000
İnternet sitesi:

Balaban, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Balaban çevresinde Astakos dönemine rastlayan bulgularla beraber, Subaşı olarak bilinen bölgesinde Bizans dönemine ait olduğu sanılan sarnıç ve tüneller, eski dönemlerde bir yerleşim birimi olduğunu gösterse de, bu konuda yapılmış kesin bir akademik araştırma yoktur.

Bugün bilinen tarihine göre Balaban'ın kuruluşu 19. yüzyıl son çeğreğine raslar. Adını bu bölgede oturan Balabanlar ailesinden alan ve Balabanlar çiftliği olarak bilinen 5000 dönümlük çiftliği, Ayvacık[hangileri?]'da kadılık yapan Osman Oğlu Fevzi Efendi satın almış, 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşının başlamasıyla Artvin - Batum'da bulunan ve kendisinin ölümünden sonra Karakadılar olarak anılacak ailesini Balaban'ın güney yamaçlarına getirmiştir.

1880 de başlayan göçle beraber Karakadılar ve akrabalık bağı bulunan Dizdaroğulları bu yamaçlara yerleşerek bugünkü Balaban'ın temelini atmışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

1606 m yüksekliğindeki Kartepe etekleri tarıma son derece elverişli topraklardan oluşur. Kestane, Gürgen, ağaçlarıyla örülü ormanın altında hemen her türlü meyve ağaçlarının bulunduğu tarım alanları başlar. Izmitin güney doğusunda, Kartepe Dağı eteklerinde Derbent ile Suadiye arasında bulunan bir dağ mahallesidir. İl Merkezi İzmit'e olan uzaklığı 24 km, kendisine en yakın mahalle Derbent'e olan uzaklığı 2.5 km'dir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Balaban
Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1.117
2000 770
1997 1.310

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]