Beydağı, Battalgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Balık deresi, Malatya sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Beydağı
—  Mahalle  —
Beydağı
Beydağı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Malatya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu
Nüfus (2007)
 - Toplam 1,763[1]
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 422
İl plaka kodu
İnternet sitesi: http://beydagi.com.tr

Beydağı, Malatya'nın Battalgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim görülmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 950 metre rakımlıdır. Köy şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. Merkez ilçeye bağlıdır. Malatya İnönü Üniversitesi kampüsünün (Ünivesitenin Araştırma Hastahanesi olan Turgut Özal Tıp Merkezi) 7–8 km güneydoğusunda Malatya sıradağlarının üzerinde bulunan Beydağlarının Doğu tarafındaki eteklerini ve yaylaları kapsar. Belde dağın eteğindeki düz araziye -Ovaya kurulmuştur. Beldenin Doğusunda Yaygın Belediyesi(Ğalikan aşireti), Güneyinde Gülümuşağı ve Uluköy(Alikan Aşireti), Batısında Üzümlü (Klisk-Mamsuran Aşireti) Kuzeybatısında Furucu-Furuncu (Zekko), Kuzeyinde H. Halil Çiftliği mahallesi ve Yenice (Köpeksiz) mahallesi bulunur. Malatya-Elazığ karayoluna 7–8 km mesafededir. Malatya-Pötürge (Nemrut Dağı Milli Parkı yolu) yoluna 1–2 km mesafededir. Malatya-Adıyaman (Sincik-Kahta ve köyleri yolu, Aksu-Ovısipi yolu) beldenin içerisinden geçer. Yaklaşık olarak 1750 mete rakımlı Naldöken Mevkiinde Malatya İnönü Üniversitesi ve Belde belediyesi iş birliği ile ulusal ölçekte yamaç paraşütü yapılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2000 1.763
1997 2.833

Belde; Üç mahallenin (Malatya Merkez köyleri olan Elmalı-Söğüt (Beldenin merkez mahallesi)-Balıkdere köyleri)birleşmesi ile 1999 yerel seçimlerinden itibaren belde statüsü kazanmıştır. Beldenin nüfus yapısı; yüzde doksanını Alevi aşireti oluşturur. Ayrıca Malatya Merkez İlçeye ve Büyük şehirlere göç etmiş nüfusu da fazladır. Okur yazar oranı yüksektir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kayısı bahçeleri çok yaygındır. Besicilik ahır hayvancılığı yaygındır. Şehir merkezine günlük gidiş geliş yapan; memur, işçi, esnaf nüfusu vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]