Bakinskiy Raboçiy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bakinskiy Raboçiy (gazete) sayfasından yönlendirildi)
Bakinskiy Raboçiy
Bakinskiy Raboçiy ilk sayısı. Tarih 1906
Baş editörE.Esgerov
Kuruluş tarihi1906
DilRusça, Azerice
Genel merkezAzerbaycan Bakü, Azerbaycan
Tiraj3.000 adet (2009)
Resmî siteБакинский рабочий
Stepan Şaumyan ve Prokofiy Caparidze 1908. Bakınskiy Raboçiy üyeleriyle birlikte (Şaumyan orta sıra soldan ikinci, Caparidze orta sıra sağdan birinci).

Bakinskiy Raboçiy (Rusça:Бакинский рабочий), 1906 yılının Mayıs ayından beri yayınlanmakta olan Azerbaycan gazetesidir. Azerbaycan basın tarihinin en uzun ömürlü gazetesi olarak kabul edilmektedir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kurulduğunda Stepan Şaumyan, Josef Stalin, Prokofiy Caparidze, Suren Spandaryan, V. Efimov (Saratovets), Viktor Nogin, V. A. Radus-Zenkoviç gibi isimler Yayın Kurulu'nu oluşturuyordu.[2] 1905'teki Birinci Rus Devrimi'nden sonra kurulan gazete, Bolşeviklerin propagandasını yapmaktaydı. Aralıklarla gazetede Neriman Nerimanov, Sergey Kirov, K. Ordenikidze, S. M. Yafyandiyev, A. P. Serebrovski, P. A. Ahundov, K. M. Musabeyov gibi isimlerin yazıları da yayınlanmıştır. Gazete, 1946 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı'na lâyık görülmüştür. Rusça olarak basılan gazete günümüzde de faaliyetlerine devam etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Akif Şahverdiyev - Azerbaycan basın tarihi, "Tahsil" neşriyyatı, 2006, 248. s" (PDF). 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
  2. ^ "Газета "Бакинский рабочий".(Баку)". 19 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015.