Baker-Campbell-Hausdorff formülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Baker–Campbell–Hausdorff formülü sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Matematikte, Baker–Campbell–Hausdorff formulü değişmeli olmayan X ve Y için.

Z = log(eX eY) ya çözümdür

Bu formül Lie cebirine bağlantılı Lie grupları geleneksel koordinatlar içinde bir Lie cebiri ögeleri olarak iki Lie grup ögelerinin çarpımının logaritma ifadesi ile ,bir takdir anlamlı rehberlik bağlantısıdır(Hausdorff 1906)[1] teorinin tam gelişmesi öncesidir .

Bu Henry Frederick Baker John Edward Campbell, ve Felix Hausdorff adınadır. Campbell ile ilk notlarının içinde yazılı idi Henri Poincaré tarafından ayrıntılandırılmıştır (1899) ve Baker (1902)tarafından geometriksel olarak sistematize edildi ve Hausdorff (1906) ile Jacobi özdeşliğine bağlandı.[1]

Baker–Campbell–Hausdorff formulü[değiştir | kaynağı değiştir]

Baker–Campbell–Hausdorff formulü ifadesi eğer X ve Y bazı Lie cebiri içinde karakteristik 0'ın herhangi bir alanı üzerinde tanımlanır, ise

log(exp(X) exp(Y)),

'nin resmi bir sonsuz toplamı olarak yazılabilir. Birçok uygulamalar, birinin bu sonsuz toplamı için açık bir ifade gerekiyor, ama sadece onun varlığından güvencesi, ve aşağıdaki gibi görülebilir değildir.halka

S = R[[X,Y]]

tüm değişmeli-olmayan resmi kuvvet serisinin X ve Y değişmeli-olmayan değişkenleri içinde bir halka homomorfizmi Δ S den

SS'in tamamlanmasına ,

eşçarpım denir, böylece

Δ(X) = X⊗1 + 1⊗X

ve Y için aynıdır . (Eşçarpımı tanımı kural Δ(XY) = Δ(X)Δ(Y) )tarafından yinelemeli uzatıldı).Bu, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Bir açık Baker–Campbell–Hausdorff formulü[değiştir | kaynağı değiştir]

özel olarak, diyelimki G bir basit-bağlantılı Lie grubu ile Lie cebri 'dir. Diyelimki

üstel gönderme olsun.Aşağıda genel kombinatorik formülü Eugene Dynkin (1947)tarafından tanıtıldı:[2]

Burada ve negatif-olmayan tam sayı, ve aşağıdaki gösterim kulanılıyor:

Bu terim sıfır ise veya eğer ve .[3]

ilk birkaç terimler iyi-biliniyor, tüm yüksek-dereceli terimler [X,Y] içerir ve komutatör yerleştirmelerin (böylece Lie cebri içinde):


Unutmadan XY (anti-)/açılımın alterne dereceleri içinde simetriden, dolayı Z(YX) = −Z(−X,−Y).

Seçilmiş izlenebilir durumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada kapalı form içinde keyfi bir Lie cebiri, istisnai durumlar izlenebilir olmasına rağmen, bu gibi uygulamalarda genişleme dışarı çalışmak için verimli algoritmalardır.

Örneğin, Eğer [X,Y] yokolursa, yukardaki formul X+Y'ye indirgenir. Eğer komutatör [X,Y] bir skaler (merkez,bkz nilpotent Heisenberg grup), ise neredeyse ilk üç terimler sağ taraf üzerinde yukarda kaybolur. Bu bozunmuş durum kuantum mekanikte rutin kullanılıyor, aşağıda gösterilmiştir.

Campbell–Baker–Hausdorff formulünün diğer formları, Y ögelerinin terimleri içinde açılım vurgulanıyor (ve doğrusal eş endomorfizma gösterimi kullanılıyor, adX Y ≡ [X,Y]), iyi bir sunum:

Aşağıdaki integral formülde anlaşılacağı gibi. (İç içe komütatörlerinin katsayıları Y doğrusal normalize Bernoulli sayılarıdır, aşağıda ana hatları var.)

Böylece, bazı sıfır-hariç s için eğer komutatör [X,Y]=sY olursa ,bu formul sadece Z = X + sY / (1 − exp(−s)) ye indirgenir, bu o zaman özdeş örgü özdeşlikliğine yolaçar,şöyle ki

veya eş genişlik,

Burada fizik rutin uygulamalarında iyi bilinen sayıların bu bağlantılarıdır.[4] yaygın bir integral formülü[5] dür

Bernoulli sayıları için üreteç fonksiyonunu içerir,

Poincaré ve Hausdorff tarafından kullanılan. hatırlatma

,

Bernoulli sayıları için, B0 = 1, B1 = 1/2, B2 = 1/6, B4 = −1/30, ...

Lie grup matris gösterimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

bir matris Lie grup için Lie cebiri I'nın özdeş tanjant uzayıdır, ve komutatör basitçe [XY] = XY − YX; üstel gönderme matrislerin standart üstel haritasıdır,

Z için bir çözümü

Bir basit bir formul elde eder:

Birinci, ikinci, üçüncü, ve dördünci sıralı terimlerdir:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b F. Hausdorff, "Die symbolische Exponentialformel in der Gruppentheorie", Ber Verh Saechs Akad Wiss Leipzig 58 (1906) 19–48.
  2. ^ Dynkin, Eugene Borisovich (1947). "Вычисление коэффициентов в формуле Campbell–Hausdorff [Calculation of the coefficients in the Campbell–Hausdorff formula]" (Russian). Doklady Akademii Nauk SSSR 57: 323–326. 
  3. ^ A.A. Sagle & R.E. Walde, "Introduction to Lie Groups and Lie Algebras", Academic Press, New York, 1973. ISBN 0-12-614550-4.
  4. ^ Magnus, W. (1954). "On the exponential solution of differential equations for a linear operator". Communications on Pure and Applied Mathematics 7 (4): 649–673. DOI:10.1002/cpa.3160070404. 
  5. ^ W. Miller, Symmetry Groups and their Applications, Academic Press, New York, 1972, pp 159–161. ISBN 0-12-497460-0

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]