Bahadırlar, Sarıgöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.58, 3 Aralık 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17892163 numaralı sürüm (→‎Nüfus: yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Bahadırlar
Manisa
Manisa
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Sarıgöl
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.059
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45470

Bahadırlar, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Bahadır kelimesi, yiğit anlamına gelir. Mahallenin adının, mahallesi kuran yörük beyinin (Bahadır bey) adından geldiği ve komşu köy olan baharlar mahalleninü kuran Bahar beyle kardeş oldukları halk arasında söylenir. Bu iki kardeş hep durmadan kavga ederlermiş. buna dayanamayan babaları oğlum sen bahadır karşı dağa, oğlum bahar sen de öbür karşı dağa demiş ve kardeşler arasındaki kavga bitmiş. Mahallenin tarihi oldukça eskidir. Mahallenin üç büyük mezarının dolmuş olması çok uzun yılların şahididir. Köy 800 yıllık olarak geçiyor fakat eski mezar taşları bulunmadığından mahallenin tarihi bilinmemektedir.Namı değeri taşlı bahadırlar olarak bilinir..

Kültür

Yaygın yemekler: Tarhana çorbası, kuru fasulye, bulgur pilavı, bağ yaprağı sarması,bölce (börülce), biber turşusu, çakır pidesi, bazlama yağlaması, üzüm pekmezi,tuluk (tulum)peyniri, koyun peyniri daha çok sevilir, Ekmek olarak yaygın şekilde "Yufka" tüketilir. Özel zamanlı yemekler: Katmer, çılbır, kavurma, nohutlu et haşlaması, koyun/koç/kuzu eti daha çok sevilir,tavuk doldurma, sütlaş, muhallebi, sini (baklava)ayrıca sünnet, düğün vb.törenlerde yöreye has usulde Keşkek aşı pişirilir.

Coğrafya

Manisa iline 151 km, Sarıgöl ilçesine 7 km uzaklıkta olup, kuzey-doğusundadır. Güneydamlar, Yeşiltepe, Yukarı Koçaklar, Emcelli, Baharlar, Şeyh Davutlar köyleri ile komşudur.

İklim

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2016 1456
2000 1059
1997 1173

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede; iş, memuriyet, evlilik gibi sebeplerle önemli oranda göç yaşanmaktadır.tarımda ödün vermeyen kaliteli altın sarı üzümleriyle üzüm ocagı olarak bilinir.aralık ayına kadar üzüm bulunan bahadır ovasında adeta bir buzhane görevi gören ova yatiştiricilerişmizin üzümlerine cazip fiyatlara satmasına saglamakta.iç ve diş ihracat yogun bi şekilde gerçekleşir.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır.PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar