Bahçevan (film, 1963)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.15, 9 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16497748 numaralı sürüm (→‎Filmin çekim aşaması: düzeltme AWB ile)
Bahçevan
Bahçevan Film Afişi
Yönetmen Nejat Saydam
Yapımcı Özdemir Birsel
Senarist İlhan Engin
Oyuncular Zeki Müren
Belgin Doruk
Behzat Butak
Ali Şen
Vahi Öz
Melahat İçli
Rıza Tüzün
Ahmet Turgutlu
Hayri Esen
Atilla Yelkenci
Ertuğrul Bilda
Necdet Mahfi Ayral
Eşref Vural
Sadi Mutlu
Muzaffer Yenen
Memduh Alpar
Jale Öz
Arif Eriş
Müzik Zeki Müren
Görüntü yönetmeni Turgut Ören
Renk Siyah-beyaz (Bazı kısımları renkli)
Yapım yılı 1963 , Türkiye

Bahçevan, başrollerini Zeki Müren ile Belgin Doruk'un paylaştığı 1963 yapımı Türk filmi.

Özellikle filmin müzikleri arasında yer alan aynı isimli Zeki Müren parçası ile dikkat çekmiş ve dönemin izleyicisinin beğenisini kazanmıştır.

Filmin çekim aşaması

Zeki Müren'in öksüz bir bahçevanı canlandırdığı filmin çekimleri filmin gösterime girdiği 1963 yılında yapıldı. Mayıs ayında başlayan çekimler Valikonağı Caddesi, Cihangir Maçka, Nişantaşı ve Levent semtlerinde yapıldı. Henüz şehirleşmenin başlamadığı İstanbul'un nufusunun sadece 1,9 milyon olduğu dönemi yansıtan film ahşap evleri dar sokakları ve bahçeli konakları ile farklı bir İstanbul fotoğrafı sunar.

Filmin ilk başlarda o yıllarda Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Siemens firmasının Zeki Müren'e reklam teklifi yapması ile renkli çekilmesi gündeme gelmişti. Çünkü Siemens o yıllarda renkli kamera kiralamaları ile gündemdeydi. Film için ayrılan bütçenin yetersiz kalması nedeniyle sadece filmin boğaz, kız kulesi manzaralı görüntüleri, Bahçevan Ali'nin hayal gördüğü sahneler ve filmin final sahnesi o dönemde yine Siemens tarafından Türkiye'ye getirilen renkli bir kameranın kiralanmasıyla renkli olarak çekildi. Renkli kameranın yaklaşın 12 dakikalık sahne kullanım bedeline karşılık Zeki Müren'de Siemens'in radyo reklamında görev almıştır. Filmde siyah beyaz devam eden akışın boğaz manzarası ile birlikte renklenmesi filmin önemli sürprizleri arasında yer alır.