Bahçedere, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bahçedere, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Bahçedere
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 402
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Bahçedere Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Oğuzların Çepni boyundan gelmektedir. Erzurum Horasan'ından göç eden halk bugünkü Kavakbaşı'na yerleşmiştir, köye daha sonra gelen diğer kişiler ile birlikte bugünkü halini almıştır. Bu yerleşim yerinin adı Kavakbaşı'dır. Bahçedere halkı ise Yörüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda köyün bir kısmının Aydın yöresinden geldiği tespit edilmiştir. Köye bağlı iki mahalle daha bulunmaktadır. Kavakbaşı ve Fındıklı adlı bu mahalleleridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde düğünler iki gece üç gün sürer. Köy halkı düğünlerde geleneksel kıyafetlerini giyer. Davul zurna eşliğinde çeşitli geleneksel oyunlar oynarlar. Birinci gün kına gecesi ikinci gün düğün olur üçüncü gün köy halkının da katılımıyla kız almaya gidilir. Köy eski büyüklerin kurduğu kültürün etkisinde devam etmekle birlikte bazı değişimler göstermeye başlamıştır.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 26 km. uzaklıktadır.Bulunduğu arazi, bahar ayları boyunca koyu bir yeşil bitki örtüsüne sahip olmaktadır.Yaz aylarına doğru kendini sarımsı bozkır bitki örtüsüne bırakmaktadır.Kış aylarında ise kuru ayaz şeklinde geçmektedir.Konum itibari ile tepede yer alan köy sert rüzgarlardan etkilenmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 402
1997 401

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte son zamanlarda tarım alanlarının verimsizliği sulama imkanlarının kısıtlanmasından dolayı insanları büyük şehirlere iş için göç etmeye zorlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçedere köyü ve mahallesi olan Kavakbaşı'nda ilköğretim okulu mevcuttur. Yalnız Bahçedere köyünde öğrenci yetersizliğinden dolayı 1995-1996 öğretim yılında eğitim ve öğretime son verilmiştir. Kavakbaşı'nda ise eğitim ve öğretime halen devam edilmektedir. Köyde içme suyu şebekesi olmaktadır. Kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Köyde PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve İnternet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]