İçeriğe atla

Bagaceratops

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bagaceratops
Yaşadığı dönem aralığı: 72-71 myö
Maastrihtiyen-Senozoyik 
Kafatası fosili
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad: Dinosauria
Takım: Ornithischia
Familya: Protoceratopsidae
Cins: Bagaceratops
Maryanska & Osmolska, 1975
Tür: B. rozhdestvenskyi
İkili adlandırma
Bagaceratops rozhdestvenskyi
Maryanska & Osmolska, 1975

Bagaceratops, (Moğolca: Baga = "küçük"; Yunanca: ceratops = "boynuzlu yüz"), 71 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşamış bir ceratopsian dinozor cinsidir. Yaşam alanı günümüzde Moğolistan sınırlarında kalan topraklardır.

Bagaceratops, oldukça ilkel bir anatomiye sahip küçük bir dinozordu.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetişkin Bagaceratops örneklerinin uzunluğu 1 metre (3,3 ft), yüksekliği 50 cm (1.6 ft) ve ağırlıkları yaklaşık 22 kg. kadardır. En belirgin özelliklerinden biri alnında ve burnunun üzerindeki boynuzların varlığıdır.[1]

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam restorasyonu

Bagaceratops ilk kalıntıları Moğol ve Polonyalı bilim adamlarından oluşan ortak bir ekip tarafından 1970'li yıllarda Gobi Çölü'nde keşfedilmiştir. Bagaceratops örneklerin bazıları şu anda Polonya'nın başkenti Varşova'da ki Paleobiyolojik Enstitüsü'nde sergilenmektedir.

Kuzey Amerika ve Asya'da yaşamış olan bu dinozor papağan gibi gagalara sahip ceratopsia grubundan Protoceratopsidae familyasına aitti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bagaceratops." In: Dodson, Peter & Britt, Brooks & Carpenter, Kenneth & Forster, Catherine A. & Gillette, David D. & Norell, Mark A. & Olshevsky, George & Parrish, J. Michael & Weishampel, David B. The Age of Dinosaurs. Publications International, LTD. p. 132. ISBN 0-7853-0443-6.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]