Baby Alive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Baby Alive (Alive Bebek[kaynak belirtilmeli] ya da Canlı Bebek[kaynak belirtilmeli]), Hasbro tarafından geliştirilen bir oyuncak bebek.

Gerçeğe çok yakın olup, mama ve su ile ağızadan beslenebilmektedir. Bebek 1973 yılında ABD'deki Kenner firması tarafından tanıtıldı ve Hasbro 2006 yılında tekrar piyasaya sürdü. Bugün, Baby Alive Kafkas, Afrikalı-Amerikalı, İspanyol ve çeşitleri olarak piyasaya sürüldü. En yeni sürümleri (erkek veya kız), Sip 'N Slurp, Sip N Snooze, Pat N Burp modelleridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1970-1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Bebek Alive, Kenner tarafından tanıtıldı. Bebekle birlikte suyla karıştırılabilir bir toz mama, bir şişe, çocuk bezi, ve beslenme kaşığı vardı. Bebek konuşmuyordu ancak beslendikten birkaç saniye sonra bezini kirletiyordu.

1990'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılında ilk konuşan Baby Alive bebek üretildi. Aynı şekilde, benzer davranışlarda bulunuyor ama otomatik olarak yutup, bez bağlanmadan lazımlık kullanıyordu. Belirli yerlere konulan sensörlerle, yutulan şeyi algılayıp, "Çişim geldi." "Tamamlandı" gibi sözler söyleyebiliyordu. Ses derinden ve uğultulu gelen yetişkin sesi kullanılması nedeniyle talep görmedi ve bebekler indirimli olarak satıldı ya da dağıtıldı.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonra Hasbro Kenner'den ürünü devraldı. Bebek Alive 2006'da yeniden tasarlandı. Ek aksesuarları ile satılmaya başladı. Daha gerçekçi bir konuşma sesi ile Kafkas, Afrika kökenli, Amerikalı ve Hispanik görüntüde ve dillerde piyasaya sürüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]