Babam, Romulus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Babam, Romulus
Romulus, My Father
"Babam, Romulus" (Romulus, My Father) filminin Türkçe sinema afişi
Yönetmen Richard Roxburgh
Yapımcı Robert Connolly
John Maynard
Senarist Nick Drake
Raimond Gaita (Anı kitabı)
Oyuncular Eric Bana
Franka Potente
Kodi Smit-McPhee
Müzik Basil Hogios
Görüntü yönetmeni Geoffrey Simpson
Kurgu Suresh Ayyar
Stüdyo Arenafilm
Dağıtıcı Magnolia Pictures (ABD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, biyografi
Renk Renkli
Yapım yılı 2007
Çıkış tarih(ler)i 20 Mayıs 2007 Cannes, Fransa
Süre 104 dakika
Ülke Avustralya
Dil İngilizce
Resmî sitesi

Babam, Romulus (özgün adı: Romulus, My Father), 2007 çıkışlı Avustralya yapımı biyografik drama filmidir. Raimond Gaita'nın Romulus, My Father adlı romanından uyarlanmıştır.

1987'den başlayarak TV filmlerinde rol alan, 1991'den beri de sinema oyunculuğu yapan Avustralyalı tiyatro yönetmeni Richard Roxburgh'un sinemadaki ilk ve tek yönetmenlik denemesidir. Senaryosunu şair ve oyun yazarı Nick Drake'nin Raimond Gaita (d.1946) 'nın 1998 yılında yayımladığı aynı adlı ödüllü anı kitabından uyarlayarak yazdığı filmin başlıca rollerinde Eric Bana, Franka Potente, Kodi Smit-McPhee, Marton Csokas, Russell Dykstra ve Jacek Koman oynamışlardır.

Filmin uyarlandığı biyografik kitabın yazarı Alman kökenli Avustralyalı yazar Raimond Gaita anılarının çarpıtılıp basitleştirileceğinden çekinerek önceleri film haklarını satmak istememiş, ancak senaryo taslağını okuyunca ikna olmuştur.

Film 1960'lı yılların başlarında Romanya'dan Avustralya'ya göç etmiş bir ailenin dramını anlatır. Dürüst ve çalışkan bir insan olan baba Romulus bir yandan güç çalışma şartları içerisinde oğlu Raimond'u yetiştirmeye çalışırken diğer yandan aileyi sık sık terkeden ihmalkâr ve bunalmış karısı ile alışılageldik ahlak kurallarına pek de uymayan bir şekilde ilişkisini sürdürmeye devam eder. Küçük Raimond ailenin birliğini sağlamak için çırpınırken felaketlerin ardı arkası kesilmez.

İlk gösterimi Cannes Film Festivali'nde yapılan filme çeşitli uluslararası yarışmalarda tam 25 ödül verilmiştir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Eric Bana Romulus
Franka Potente Christina
Marton Csokas Hora
Kodi Smit-McPhee Raimond
Russell Dykstra Mitru
Jacek Koman Vacek
Alethea McGrath Mrs. Lillie
Esme Melville Miss Collard
Terry Norris Tom Lillie
Jonathan Oldham Lidia'nın kocası
Veronica Sywak Lidia Vukovic

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmin uyarlandığı anı kitabının yazarı Raimond Gaita 1946 yılında Almanya'da doğmuştur. Londra'daki King’s College Üniversitesi ve Avustralya Katolik Üniversitesi'nde felsefe profesörüdür. Filmle aynı adı taşıyan biyografik eseri 1998 yılında "Victoria Edebiyat Ödülü"nü kazanmıştır.
  • Film bir Alman göçmeni olan yazar Raimond Gaita'nın kendi anılarına dayanmakla birlikte filmdeki karakterlerin isimlerinden (Romulus, Mitru, Vacek vb) ve şivelerinden Avustralya'ya Romanya'dan göçmüş oldukları anlaşılmaktadır. Bazı film eleştirilerinde de bu durum zaten belirtilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ROMULUS, MY FATHER". moviereview.com.au. 26 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]