Babagannuş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Babagannuş

Babagannuş veya Abugannuş Levant mutfağına özgü soğuk meze.[1]

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Patlıcanlar, domatesler ve biberler kömür ateşinde közlenip iyice piştikten sonra kabukları soyulur. Havan eliyle ezilerek püre haline getirilir ve iyice karıştırılır. Sarımsaklar dövülerek püreye katılır. Nar ekşisi, zeytinyağı ve tuz karıştırılarak soğuk servis yapılır.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürdün, Suriye, Filistin ve Lübnan'da, baba ghanoush ince doğranmış soğan, domates ve diğer sebze ile harmanlanmış patlıcan yapılır. Mutabbal olarak Levant bilinen Mısırlı versiyonu, tahin, sarımsak, tuz ve limon suyu ile harmanlanmış, kavrulmuş yapılmış soyulmuş ve patlıcan püresi. Çörek otu ve biber tozu ilave edilebilir. Normalde zeytinyağı ve nar konsantresi bir sos ile servis edilir. Geleneksel yöntemde, patlıcan cilt hemen hemen yanmış görünür ve patlıcan, bu çökme başlayana kadar (patlıcan boyutuna bağlı olarak) yaklaşık 30 ila 90 dakika boyunca bir fırın içinde, ilk kavrulur. Yumuşatılmış eti sıkılmış, scooped veya aşırı su çıkarmak tuzlu ve daha sonra tahin ile ezilmiş mesafesindedir. Tarifin pek çok türevleri, özellikle de baharat vardır. Baharatlar sarımsak, limon suyu, zemin kimyon, tuz, nane, maydanoz ve sayılabilir. Bir tabak veya kase servis zaman, zeytinyağı dense üst.

Bu yemeğin çeşitli Türkiye'de yaygın olarak Patlican salatası ("patlıcan salatası") olarak bilinir. Genellikle püresi patlıcan ile yapılan, kesilen patlıcan ile çeşitleri Özellikle Antakya, Türkiye'nin güneyinde bulunan olmasına rağmen.Türkçe konuşulan Antakya kesiminde Babagannuş olarak, Arapça konuşan popülasyonlarının bölgelerde de abugannuş veya abugannuc olarak bilinir.

İsrail'de, salat ḥatzilim denilen geleneksel versiyonu ızgara ve püresi patlıcan, tahin, zeytinyağı, limon, sarımsak ve maydanoz ile yapılır. Salat ḥatzilim b'mayonnaise denilen yerine tahin mayonez ile yapılmış bir varyasyon, aynı zamanda yaygın olarak kullanılabilir. İsrailliler geleneksel ("toprak, yerli" Arapça) Baladi olarak bilinen "vahşi" patlıcan kullanın.[kaynak belirtilmeli]

Türkiye'de Yörelere Göre Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır Babaganuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır Babaganuç; patlıcanın mangalda közlendikten sonra soyularak tokmakla dövülmesi, yeşilbiber, sarımsak, tereyağı ve yumurta ile pişirilmesiyle hazırlanır. Diyarbakır Babaganuç 09.12.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2015. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/Baba_ghanoush 5 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.