Baba Ocağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poyraz 72 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.49, 23 Ekim 2016 tarihli sürüm (Dizi 52 Bölüm çekilmiştir 53 Bölüm değil.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Baba Ocağı
Babaocağı.jpg
Format Dizi
Senarist H. Baykut Badem
Arzu Birol
Filiz Ekinci
Emin Gürsoy
Yönetmen Mustafa Şevki Doğan
Besteci Aytekin Ataş
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 52 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı İbrahim Mertoğlu
Mekân Muğla
Yapım şirketi Sinetel Film
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 26 Mayıs 2008 - 7 Haziran 2009
Durumu yayından kaldırıldı

Baba Ocağı, 26 Mayıs 2008'de Star TV'de yayına başlamış Türk yapımı aile dizisi. Star TV ile Sinetel'in anlaşmasına göre yayından kaldırılmıştır.

Konusu

Halil Efe, Muğla'nın Bozüyük köyünde çiftçilik yapmaktadır. Murat ve Güven isimli iki oğulları vardır. Onları İstanbul'da okutan Halil Efe’nin tek arzusu oğullarının iyi birer ziraat mühendisi olarak köye dönmeleri ve işlerin başına geçmeleridir. Ama çocukların asıl derdi Ziraat okumak değil, müzisyen olabilmektir. Bunun içinde arkadaşları Alp, Ersoy ve Cem’le birlikte bir grup kurmuşlardır.

Bir süre sonra Halil Efe, çocukların iki senedir devamsızlıktan kaldığını öğrenince Murat ve Güven’i önüne katarak köyün yolunu tutar. Şehir hayatına alışmış Murat ve Güven’in başına köyde birçok trajikomik olay gelir.

Ardından sevgilileri ve arkadaşları da gelince olanlar olur. Bu arada çocukluk arkadaşları ve babalarının baş düşmanı Seyfi Efe'nin kızı İsmet, Güven'e bir süre sonra aşık olur. İsmet'in kardeşi Cemile ise Murat'a aşık olduğu için herşeyi göze almıştır bile! Çocukların teyzesi Gülsüm, bir arkadaşlık sitesinden Murat'in sevgilisi Seda'nın Murat'tan 3 yaş büyük olduğunu öğrenir ve bu yüzden ona "Gart (Kart) Papatya" der.

Seda Cemile'nin Murat'ta gözü olduğunu anlamıştır. Ancak Seda ve Özge aile baskısı yüzünden İstanbul'a dönmek zorunda kalırlar. Yani Güven ile İsmet'i yalnız bırakırlar. Birkaç gün sonra, Seda ve Özge sevgililerini kaybedeceklerini anladıkları için ailelerine rest çekip köye geri dönerler. Fakat çok geçtir: İsmet ile Güven birbirine aşık olduklarını sonunda itiraf ederler. Cemile ise Murat ve Güvenin grubunda şarkıcı olarak dahil olur, fakat Alev isminde menajerlerinin Murat'ta gözü olduğunu anlayınca kavga çıkarır ve Alev tarafından gruptan atılır. Halil Efe aslanların başını bağlamak için, çocukları Özge ve Seda'yla evlendirmeye kalkar. Güven ve Murat ise kızlarla evlenmekten kurtulmak için ve bu işin içinden çıkabilmek için çok zorlanacaklar.

İsmet ile Güven arasında Özge'nin sayesinde yine sert rüzgarlar esmeye başlar. İsmet ile Güven evlenme kararı alırlar. Fakat Güven Nikah günü Özgenin hastalanmasıyla nikah dairesine gelemez. İsmet'e bunu anlatamayan Güven çaresiz kalır ve İsmet ile Güven ayrılır. Murat da Cemile'nin onu Seda'dan ayırmak için yapığı büyünün ters tepmesiyle Seda'ya iyice bağlanmıştır ve bir an önce Seda'yla evlenmeyi beklemektedir. Ama nişandan sonra büyünün etkisi geçer.

Halil Efe çocukların arkasından ne dolap çevirdiklerini öğrenince onları İstanbul'a göndermeye karar verir. Köye istimlak kararı gelince işler değişir ve Murat ve Güven köyde babalarına yardım etmeye karar verirler. İsmet ve Cemile ise aileleri ile birlikte İstanbul'a doğru yol alırlar.

Oyuncular