Başucu Şarkıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başucu Şarkıları
Zuhal Olcay stüdyo albümü
Yayımlanma 3 Ağustos 2001[1]
Tarz Pop
Şirket Ada Müzik
Zuhal Olcay kronolojisi
İhanet
(1998)
Başucu Şarkıları
(2001)
Başucu Şarkıları 2
(2004)

Başucu Şarkıları, Zuhal Olcay'ın 2001 yılında piyasaya çıkan beşinci albümü. Tamamen eski Türkçe pop ve rock parçalarının yeniden yorumlarından oluşur. Müzik direktörlüğünü Bülent Ortaçgil, şarkıların düzenlemelerini ise Gürol Ağırbaş ve Baki Duyarlar yaptı.

Albüm çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bülent Ortaçgil'e saygı albümü olan Şarkılar Bir Oyundur'da sanatçının Benimle Oynar mısın parçasını seslendiren Olcay, Ortaçgil'le bu albüm vesilesiyle tanıştı. Böylece yıllar sürecek ortaklık başladı; bundan sonra iki sanatçı pek çok ortak proje üretti. Bu projelerin ilki, Zuhal Olcay'ın beşinci albümü olan Başucu Şarkıları oldu.

Ortaçgil ve Olcay, Başucu Şarkıları'nda yer alacak şarkıları 1970'ler, 80'ler ve 90'ların Türkçe pop ve rock parçaları arasından seçti. Önceden farklı yorumcularca seslendirilmiş olan bu parçaların kendi içinde bir bütünlük sağlaması da amaçlandı.

Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümde yer alan şarkılardan Bora Ayanoğlu bestesi Güller ve Dudaklar 1970'lerde Gönül Akkor, Beni Benimle Bırak Nükhet Duru, Aynalar Salim Dündar, Şanar Yurdatapan imzasını taşıyan Ölsem de Bir Kalsam da Bir Banu, Türkçe rock klasiği kabul edilen Yalnızlar Rıhtımı Erkin Koray, Canım Senle Olmak İstiyor Özdemir Erdoğan, El Gibi 1980'lerin sonlarında, şarkının aynı zamanda söz yazarı ve bestecisi de olan Sezen Aksu, Yağmur Bülent Ortaçgil (ve Şarkılar Bir Oyundur albümünde Yıldız İbrahimova), Tepedeki Çimenlik Bulutsuzluk Özlemi, Ömer Hayyam'ın dizelerinden bestelenen Kimse Bilmez ise bestecisi Mehmet Güreli tarafından seslendirilmişti.[2]

Şarkılar albümde şu şekilde sıralanır:

 1. Güller ve Dudaklar
 2. Aynalar
 3. Çaresizim
 4. Ölsem de Bir Kalsam da Bir
 5. Canım Seninle Olmak İstiyor
 6. Yağmur
 7. El Gibi
 8. Kimse Bilmez
 9. Yalnızlar Rıhtımı
 10. Beni Benimle Bırak
 11. Tepedeki Çimenlik

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün tek klibi Güller ve Dudaklar'a çekildi. Klibin yönetmenliğini Kıvanç Baruönü üstlendi. Klip için Zuhal Olcay şarkının sözlerini tersten ezberledi ve çekimlerde bu şekilde söyledi. Çekilen görüntülerin sondan başa doğru montajlanmasıyla klip son şeklini aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ PowerClub Erişim tarihi: 12.6.2008.
 2. ^ Eski Bir Aşkı Anlatır 29 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Naim Dilmener, Birzamanlar.net. Erişim tarihi: 12.6.2008.