Başkurtlar (resim)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkurtlar
Sanatçı William Allan
Yıl 1814
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 63 cm × 43 cm (25 in × 17 in)
Konum Ermitaj Müzesi, Sankt-Peterburg

Başkurtlar (Rusça: Башкиры), İskoçya ressam William Allan tarafından 1814'de çizilen yağlı boya tablo. Tablo şu anda, Rusya'nın Sankt-Peterburg kentindeki Ermitaj Müzesi koleksiyonundadır[1][2].

Çizilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim 1814 yıl sonbaharında Edinburgh'da William Allan tarafından resmedildi. Resimde Napolyon Savaşları sırasında Başkurt atlılarının kostümlerini ve silahlarını gösterildi. William Allan “Sınır tanımayan bir kabile olan Başkurdlar, şimdi Rus devletinin bir parçası. Volga ve Uralların kıyısında yaşıyorlar ve eski Bulgaristan'ın bir kısmını işgal ediyorlar. Başkurtlar muhteşem binicilerdir, okçulardır. Rus ordusu için uygun bulunurlar. Enerjik, misafirperver ve cesurlar. Son seferin sonunda Parislilerin dikkatini çektiler ve Parisliler onlara “Kuzey'in yakışıklı adamları” ismin verdiler diye yazdı[3].

1815 yılında William Allan resimdi ilk kez halka sunuldu. Aralık 1816'da elecekteki Rus İmparator I. Nikolay seyahat sürecinde Edinburgh'daki William Allan'ın atölyesinde geldi. Bu ziyaretin bir açıklaması İskoç gazetelerinde “I. Nikolay sanatçı ile uzun süre Fransızca ve Rusça konuştu. Her resmi dikkatle inceledi ve çeşitli Çerkes kabilelerinin, Kazaklarının ve başka halkların kostümlerinin öğrendi. Rus İmparatorluğu'nda yaşayan çeşitli halkların silah ve kostüm koleksiyonunu inceledikten sonra, sanatçı, vatandaşlarının davranışlarını, alışkanlıklarını ve görünüşlerini doğru bir şekilde tasvir ettiğini hakkında söyledi. Rusya'yı sanatçı ziyaret etmek zorunda kalırsa sanatçıyı tekrar görme arzusunu dile getirdi.” diye yazdılar[4].

I. Nikolay sanatçının üç resmini aldı: “Başkurtlar”[5], “Sınır Muhafızı” (şimdi de Ermitaj Müzesi'nde) ve “Aslan Girey ve Alkazia Kuban Nehri'ni geçiyor” (şimdi Dağıstan Güzel Sanatlar Müzesi'nde).

Rusya'ya geldikten sonra, resim Aniçkov Sarayı'nda, I. Nikolay’nin kendi ofisinde idi ve “Üç köylüyle konuşan iki Başkır” başlığı altında listelendi. 1920'de, resim Hermitage'a aktarıldı, 1929'da Hermitage koleksiyonlarının bir kısmının satışının bir parçası olarak, yurtdışına ihraç edilmesi gerekiyordu, ancak 1931'de müzeye geri döndü ve yine “Başkurtlar” adı altında kalıcı bir sergide sergilendi. 301 numaralı odada Kış Sarayı'nda sergilendi[1][6].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Государственный Эрмитаж. — Аллан, Уильям. «Башкиры (Башкиры, конвоирующие приговоренных)»". 11 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2020. 
  2. ^ Ренне Е. П. Британская живопись XVI—XIX веков. Каталог коллекции. — СПб: Изд-во Государственного Эрмитажа, 2009. — С. 42—44.
  3. ^ Catalogue of Pictures, Painted by William Allan, Together with a Collection of Costume & Armour <…>. Mr Marnoch’s Gallery. — Edinburgh, 1817. — P. 8.
  4. ^ Scottish Chronicle // The Scots Magazine. 1817. Vol. LXXIX. P. 75.
  5. ^ Nicholson W. Portraits of Distinguished Living Characters of Scotland. Part V. 1818.
  6. ^ Дукельская Л. А. Искусство Англии XVI—XX веков: Очерк-путеводитель. — Ленинград, 1983. — С. 106.