Başkurdistan Devlet Egemenliği Deklarasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkurdistan Devlet Egemenliği Deklarasyonu
Ufa şehrinde yer alan bikdirgenin konu alındığı anıt plaket
Özgün ad Башҡортостандын Дәүләт Суверенитеты тураһында Декларация
Onaylanma 11 Ekim 1990
Yürürlük 11 Ekim 1990
Konum Rusya SFSC, Başkurdistan ÖSSC, Ufa
İsteyen Başkurdistan ÖSSC Yüksek Sovyeti
Konu Başkurdistan'ın egemenliği
Amaç Başkurdistan'ın politik ve ekonomik konumunu özerk yapma

Başkurdistan Devlet Egemenliği Deklarasyonu, (Başkurtça: Башҡортостандын Дәүләт Суверенитеты тураһында Декларация ), Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği'nden politik ve ekonomik anlamda özerkliğini ilan eden bildiridir.[1] Belge,11 Ekim 1990'da Başkurdistan ÖSSC Yüksek Sovyeti'nin üçüncü oturumunda kabul edildi. Başkurdistan ÖSSC'nin bugünkü halefi, Rusya'nın federal yapılanması içerisinde yer alan ve bağımsız cumhuriyet olan Başkurdistan'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Haziran 1990 tarihinde Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Halk Vekilleri Kongresi Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Egemenliği Deklarasyonu'nu kabul etti. Bildirgede SSCB'nin "SSCB ile Federasyonun güçleri arasındaki bölünme konusu" ve "SSCB ile birlik ve özerk cumhuriyetlerin ekonomik ilişkileri temeli" konular ele alındı. Bu temelde Başkurdistan özelinde bir egemenlik deklerasyonunun geliştirilmesi konu alındı.

Ülkede Başkurdistan Devlet Egemenliği Deklarasyonun hazırlanmasına başlayan Yüksek Konsey, Başkurdistan ÖSSC'nin Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu içindeki yeri hakkında bir tartışma başladı. Deklarasyonun gelişmesinde iki ana merkez belirlendi. 10 Ağustos 1990 tarihinde ulusal gazeteler tarafından halkın tartışması için deklarasyon hakkında çeşitli projeler yayınlandı. Çeşitli projeler arasında o dönemin tanınmış bilim insanları L. Sh. Gumerova, Z. I. Enikeew, A. N. Timonin, F. Z. Yusupov gibi isimler de yer almaktaydı.

Başkurdistan ÖSSC Yüksek Sovyeti'nin 11 Ekim 1990 tarihli üçüncü oturumunda Başkurdistan Devlet Egemenliği Deklarasyonu kabul edildi.[1]

Resmi tatil[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Ekim, Başkurdistan'da Cumhuriyet Bayramı olarak "Cumhuriyetin Devlet Egemenliği Deklarasyonu Günü" adıyla resmi olarak kutlanmaktadır.[2] Bayram ve resmi tatil kararı 27 Şubat 1992 tarihinde Başkurdistan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi tarafından kabul edildi. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Başkurdistan Anayasası Günü gibi diğer ulusal bayramlarla birlikte Cumhuriyet Bayramı da resmi tatil günüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ross, Cameron (3 Mayıs 2002). Regional Politics in Russia (İngilizce). Manchester University Press. s. 188. ISBN 9780719058905. 7 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2018. 
  2. ^ Stoliarov, Mikhail (27 Ağustos 2003). Federalism and the Dictatorship of Power in Russia (İngilizce). Routledge. s. 224. ISBN 9781134417803. 7 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2018.