Başkurdistan Cumhuriyeti Yargıtayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkurdistan Cumhuriyeti Yargıtayı
Harita
Website vs.bkr.sudrf.ru
Başkurdistan Cumhuriyeti Bölge Adliye Mahkemesi.

Başkurdistan Cumhuriyeti Yargıtayı ya da Başkurdistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi (BaşkurtçaБашҡортостан Республикаһының Юғары суды/Başkortostan Respublikahı Yuğarı sudı,: RusçaВерховный суд Республики Башкортостан/Verhovhıy sud Respubliki Başkortostan), Rusya Federasyonu Yargı Sistemi içinde, Başkurdistan'da bir Bölge mahkemesidir. Yüksek mahkeme sözleri olduğuna rağmen son çare mahkemesi değildir. Ama eğer Mahkeme başvurusunu reddederse ve Başvurucu bir gözetim ya da temyiz şikayetinde bulunamazsa; insanlar iç hukuk yolları tükenmiş dolayına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapabilirler. Alt mahkemelerin çalışmalarını da denetler. Selefi Başkurt ASSR'ının Yüksek Mahkemesi.

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkurdistan Yüksek Mahkemesinde 147 hakem çalışıyor. Yüksek Mahkemesi hakimleri Rusya devlet başkanı tarafından aday gösterilir. Hâkim olabilmek için kişinin Rusya vatandaşı olması, en az 35 yaşında olması, hukuk eğitimi ve en az 10 yıllık hizmeti tecrübesi olması gerekir.

Başkurdistan Yüksek Mahkemesi, ilgili davalarla ilgilenen Hukuk İşleri Yargı Paneli, Ceza İşleri Yargı Paneli ve İdari Panelden oluşur. Yargıtay'ın orijinal yargı yetkisi olduğu davalar paneller tarafından dinlenir. Panellerin kararlarına ilişkin temyizler Temas Panosuna getirilir. Bir panel alt mahkemelerin kararlarını gözden geçirirken, Samara kentindeki Altıncı Yargıtay'a temyiz başvurusu yapılmıştır.[1]

Öfö ili Adliye Mahkemesi Başkurdistan Yüksek Mahkemesinin denetim işlerini yürüttüğü alt mahkemelerden biridir.

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Mahkeme, çeşitli konularda eleştirilerin konusu olmuştur. Bunlar arasında Mahkeme yürütme yetkisine ilişkin kötü bir kontrol olup, Mahkeme görüşmelerini kamuoyu önünde gizli tuttuğu ve bireysel hakları koruyamadığı için eleştirilmiştir. Mahkeme kararları, bireysel hakların korunamaması nedeniyle eleştirilmiştir: Mahkeme "seçmenlere, özellikle yoksul ve ulusal azınlık seçmenlerine giderek daha düşmanca bir hal aldı".

Ulusal azınlıkların ve siyasi mahkumların taciz edilmesi: Mart 2017'de Azamat Abutalipov, Aivar Khabibullin, Airat Ibragimov, Timur Munasypov ve Shamil Khusnitdinov, Ufa'nın Ekim bölge mahkemesinde Rusya Federasyonu'nun 282.2. aşırı örgüt). Aynı yılın Haziran ayında Başkurdistan Yüksek Mahkemesi askıya alınan cezaları bozdu. Haziran 2017'de Ufa'da verilen kararda, mahkum olanların şiddet eylemlerine veya insan veya vatandaşlık haklarını ihlal edecek başka herhangi bir faaliyete karıştığına dair hiçbir kanıt yoktur. Memorial İnsan hakları merkezi Başkırdistan'dan beş Müslüman'ın cezai takibatının doğrudan dini inançlarıyla ilgili olduğunu ve vicdan özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini düşünmüştü.[2] .

Başkurdistan Yüksek Mahkemesi Başkurt dilindeki şikayetin kabul edilemeyeceği 100'den fazla karar vermişti. Başkurt dilinin kullanımı açısından yasa dışı bir eylem ve dil ayrımcılığı söz konusudur (bkz. 2000/43 / EC sayılı Direktif, Dolaylı ayrımcılık). Mahkeme personeli Başkurt dilini anlamamaktadır ve vatandaşın itirazını Rusça'ya çevirmek mümkün değildir. Bunun nedeni Başkurdistan'daki hükümet yetkililerinin federal makamlar tarafından yapılan etnik temizlik nedeniyle Başkurt'taki itirazları kabul etmemesidir. Başkurdistan'daki yetkililerin etnik temizliği sistematik olarak gerçekleştirilir. Başkurt ve Tatar soyadı olan kişiler Başkurt dilini bilmek zorunda kalmamak şartıyla Devlet Federal hizmetine kabul edilir.

Başkurdistan Yüksek Mahkemesi hakimlerine karşı disiplin soruşturması[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkurdistan Cumhuriyeti Hakimler Yeterlilik Kurulu, bir hakime karşı disiplin soruşturması yapmak için yasal olarak yetkilendirilen organ olmuştur. Yeterlilik Collegia, bölgesel (Yargı Yeterlilik Collegia) ve ulusal (Yüce Yeterlilik Collegium) seviyelerinde kurulmuş olan yargı öz-denetim organlarıdır.

Başkurdistan Cumhuriyeti Hakimler Yeterlilik Kurulu yirmi bir üyeden oluşur; on üçü yargıçtır [3] . Volga Federal Bölgesi Rusya Cumhurbaşkanı Tam Temsilciliği Başkürdistan Baş Federal Müfettişliği de Yönetim Kurulu Üyesi'dir.

Kişisel görüşmeler, sunulan bir inceleme ve sunulan belgelerin incelenmesi yoluyla, hakimler yeterlilik kurulu, adayların hakimlerin kadrosuna dahil edilmeleri için mesleki uygunluğunu, ahlaki ve mesleki niteliklerini, bilgi düzeyini ve genel tutumlarını belirler.

Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkurdistan yargıtayı 28 Ağustos 2019'da yapılan binada, bir hukuk davasına katılanlardan biri kendini yaraladı [4] . Mahkeme kararı alındıktan sonra, adam "koridora çıkıp kendini kesti."

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rusya Yargısı
  • Başkurdistan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Creation of сourts of сassation and appellate courts". lidings.com. 11 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2019. 
  2. ^ "The prosecution of five residents of Bashkortostan, convicted of involvement in Nurjular, an Islamic association, has a political motive, Memorial says | Human Rights Center MEMORIAL". memohrc.org. 14 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2019. 
  3. ^ "The Qualification Board of Judges of The Republic of Bashkortostan". 2 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2020. 
  4. ^ "In the building of the Supreme Court on August 28, 2019, one of the participants in a civil case injured himself". 30 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2020.