Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı (Başkurtça: Başkortostan Respublikahı Başlığı), Rusya Federasyonu'nun federal bir konusu olan Başkurdistan Cumhuriyeti'nin en yüksek yönetici görevi.

Başkurdistan Başkanı beş yıllık bir süre için atanır ve en az otuz yaşında olan Rusya Federasyonu vatandaşı olmalıdır.[1]

Başkurdistan'ın ilk Cumhurbaşkanı, 12 Aralık 1993'ten itibaren ofisi elinde tutan Murtaza Rakhimov'du. 4 Haziran 1998'de ve 21 Aralık 2003'te iki kez yeniden seçildi. Seçim prosedürü, Rakhimov'un Başkurdistan Kurultai tarafından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in önerisine göre atanmasıyla 2006 yılında kaldırıldı.

11 Ekim 2018'den beri Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Khabirov'dur .

Durum ve yetkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı, Cumhuriyetin başı ve CEO'su olarak kabul edilir; Başkürdistan Cumhuriyeti Hükûmetine başkanlık eder.

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı; Rusya Federasyonu Başkanı, Federasyon Konseyi ve Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması, federal hükûmet organları, kamu toplulukları, uluslararası kurumları ile ilişkilerde; Başkurdistan Cümhüriyetini temsil eder.

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanlığı'nın görev süresi beş yıldır. Başkan statüsü ve yetkileri, Rusya Federasyonu Anayasası, Başkurdistan Cumhuriyeti Anayasası ve Başkurdistan Cumhuriyeti yasalarına göre federal yasalarla belirlenir. Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı, insan hakları ve özgürlüklerinin gerçekleştirilmesini garanti eder, Başkurdistan Cumhuriyeti'nin ekonomik ve siyasi çıkarlarını korur ve kendi topraklarında yasa ve düzeni korur.[2]

Cumhuriyet Başkanı aynı zamanda cumhuriyetin sosyo-ekonomik gelişimindeki ana yönleri belirler, Cumhuriyet Hükûmetini oluşturur ve faaliyetlerini yönlendirir, Başbakanı atar ve cumhuriyet hükûmetinin görevden alınmasıyla ilgili kararları alır.

Başkan ayrıca cumhuriyetçi yürütme organlarının, Başkurdistan cumhuriyetinin Rusya Federasyonu kamu yetkilileri, Rusya Federasyonu'nun konuları, yabancı federal devletler ve yabancı devletlerin idari-bölgesel birimleri.

Başkan ayrıca, Başkurdistan Devlet Meclisi Kurultay'a faturalar tanıtabilir, cumhuriyet yasalarını yürürlüğe koyabilir veya onları yenebilir, sosyal-ekonomik kalkınma Başkurdistan programlarını Başkurdistan Devlet Meclisi Kurultay'a sunabilir, Cumhuriyet'teki durum raporu ve Başkurdistan Devlet Meclisi Kurultay'a e başvurur.

Başkan RB, adayları Başkanın ofisine, Başkan Vekili, Anayasa Mahkemesi RB'nin yargıçlarına, Başkurdistan Cumhuriyeti'nde insan hakları ombudsmanına, Denetim ve Hesaplar Odası RB'sine, hakimler RB yeterlilik koleji ve Barış Adaletlerine adaylar.

RB Başkanı, Merkez Seçim Komisyonu RB üyelerini yetkileri dahilinde atar.

Baş RB Başkurdistan Cumhuriyeti adına sözleşme ve anlaşmalar imzalar, Baş RB Yönetimini kurar ve bölümler arası Kamu Güvenliği Konseyi RB'yi oluşturur.

Baş RB vatandaşları RB'ye devlet ödülleri RB ve Başkurdistan Cumhuriyeti'nin onurlu ve diğer rütbeleriyle ödüllendirir. Baş RB Başkurdistan Cumhuriyeti Anayasası, federal yasalar, RB “Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı” ve diğer RB yasaları uyarınca diğer yetkileri yerine getirir.

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı görevlerini (hastalık veya izin nedeniyle) geçici olarak yerine getiremediğinde, bu görevler Hükûmet RB Başbakanı tarafından yerine getirilir. Başkan RB'nin yetkileri, Federal Yasa ve Anayasa RB için öngörülen durumlar dışında, seçilen hükûmet organlarının faaliyetinin kapatılması veya engellenmesi için kullanılamaz.

Federal hükümet iş unvanlarını değiştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2010'da Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Rusya Federasyonu'nun konu başkanlarını başkan olarak çağırmayı yasaklayan bir yasa imzaladı. Bölgeler anayasalarını veya tüzüklerini 1 Ocak 2015 tarihinden önce kabul edilen yasaya uygun hale getirmelidir.[3]

27 Şubat 2014 tarihinde, Kurultay'ın üçüncü ve son okumadaki milletvekilleri, yerel anayasada "cumhurbaşkanı" görevini kaldırmayı ve yerelde "Başkurdistan Cumhuriyeti başkanı" adını girmeyi öneren değişiklikleri onayladı. Değişiklikler 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

Unvan değişikliğinin anayasaya aykırı olduğu yönünde bir görüş var.[4][5]

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ofis için son seçim 8 Eylül 2019'da yapıldı

Adaylar Parti oy %
Rafis Kadırov Rusya vatanseverleri 24034 1.10
Yunir Kutluguzhin Rusya Federasyonu Komünist Partisi 150692 6.89
Ivan Sukharev Rusya Liberal Demokrat Partisi 99173 4.53
Zulfiya Gaysina Yabloko 33394 1.53
Yuri Ignatiev Adil Bir Rusya 26938 1.23
Radiy Khabirov Birleşik Rusya 1794176 82.02

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • №ВС-22/15 24 декабря 1993 г. «Конституция Республики Башкортостан», в ред. Закона №23-з от 18 сентября 2008 г. (#VS-22/15 December 24, 1993 Constitution of the Republic of Bashkortostan, as amended by the Law #23-z of September 18, 2008. ).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]