Baş ağ sorumlusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir baş web sorumlusu (CWO), tüm intranet ve web siteleri dahil olmak üzere bir kuruluşun ağ varlığından sorumlu en üst düzey şirket yetkilisidir (yönetici). Kurumsal bir memur pozisyonu olarak, CWO doğrudan CEO'ya rapor verir. Bir CWO genellikle HTML, CSS, JavaScript, PHP, ASP, SQL vb. Yazılım dillerinde çok yetenekli olmalıdır. Büyüyen dijital baş görevli kadar yaygın bir rol değildir.

Bir CWO, bilgisayarlar, sistemler ve programlama hakkında büyük bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu pozisyon sadece çeşitli programlama dilleri hakkında bilgi gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda dijital grafik, tasarım ve yaratıcı yazma becerilerini de içerebilir. Modern CWO'ların bir web yöneticisi veya web geliştiricisi olmaktan daha büyük görevleri vardır. Bunun yerine, şirketleri için tüm çevrimiçi varlığı kontrol etme kapsamına alınırlar. Genel olarak, bir CWO pozisyonu, bir web geliştiricisinin başarması gereken en prestijli unvandır.

Birçok şirketin CWO'su yoktur, çünkü pozisyon çok sayıda alanda bilgi sahibi olan bir kişiyi gerektirir; Bunun yerine, şirketler web varlıklarını farklı başlıklara ayırabilir: Ön Uç Geliştiriciler, Arka Uç Geliştiriciler, Sunucu Programcıları, Web Yöneticileri, Web Tasarımcıları ve Grafik Sanatçıları. Tipik olarak, bir CWO yukarıda listelenen tüm başlıklarda akıcıdır ve birçok sorumluluğu vardır.

1999 CIO dergisinin kapak hikayesi şu soruyu sordu: Şirketlerin yeni bir yönetici pozisyonu oluşturmasının zamanı geldi mi — Baş Web Sorumlusu — "şirket intranetlerinin, ekstranet ve Web sitelerinin stratejilerini denetlemek için?"[1] Makale için görüşülen altı uzman kendi bakış açılarına bölündü. Bazıları, herhangi bir yeni pozisyonla ilgili görevlerin zaten şirket içindeki BT personeli tarafından ele alınması veya doğrudan CEO tarafından yönlendirilmesi gerektiğini savundu. Diğerleri, tipik bir CIO'nun teknoloji konularına çok fazla odaklanması nedeniyle, "tüm ağ tabanlı faaliyetleri koordine etmek ve hem insanları hem de sermayeyi kendi organizasyonuna kaynak koymak için yeni bir pozisyon oluşturulması gerektiğini" söyledi."[1]

Fortune 500 şirketi tarafından CWO rolünün en erken yaratılması 1999'da Colgate-Palmolive tarafından yapılmış olabilir.[2]

20 Mart 2000 tarihli 'Inter@ctive Week' sayısında yer alan "Chief Web Officers Take Charge" makalesi, görüşmeler ve Web profesyonelleri anketi yoluyla CWO'ların rollerini ve sorumluluklarını araştırdı.[3]

2005'ten başlayarak, daha fazla yazar bir CWO pozisyonu oluşturma ihtiyacına dikkat çekmeye başladı.[4][5][6][7] Bu yazarlar, bir kuruluşun Web ile ilgili tüm faaliyetleri koordine etmeye ve yönlendirmeye odaklanan C düzeyinde bir yöneticiye sahip olma ihtiyacına dikkat çekti. Cherian, bir işletme içindeki CWO pozisyonuna duyulan ihtiyacı şu basit soruyla ortaya koydu: "Bir Baş Web sorumlusu tarafından yönetilen ve her işletme işlevi için özel personelden oluşan merkezi bir internet grubunuz (CIG) var mı?"[4]

CIO ve CTO İlişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cwo'nun konumu, bir kuruluşun tüm Web ortamına ve varlığına odaklanma ve koordine etme ihtiyacı nedeniyle Baş Bilgi Sorumlusu (CIO) ve Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) pozisyonlarından belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bir CIO tipik olarak işletme için BT planlaması, satın alma ve mimariye odaklanır; Bir CTO "esas olarak yeni teknolojilerin geliştirilmesini denetlemektedir."

Sorumluluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

CWO pozisyonunun sorumlulukları, işletmenin ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak işletmeler arasında farklılık gösterir. Bir CWO, Web ve web sitesi yönetişimi konularında derin ve geniş bir anlayışa sahip olmalıdır. Bazı konuların içinde CWO yetki alanı kapsamaktadır online strateji, bütçeleme, sistem ve yazılım yönetimi, barındırma, online pazarlama ve iletişim, e-ticaret, müşteri hizmetleri, iş geliştirme, çevrimiçi topluluk ve sosyal medya, web içerik geliştirme ve iş akışları, Web grafik tasarımı, kullanıcı deneyimi (analiz/tasarım), bilgi/veri mimarisi, web sitesi analytics, güvenlik, arşivleme, erişilebilirlik, yasal sorunlar (örneğin, telif hakkı, DRM, markave gizlilik) ve eğitim, arasında Diğerleri.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Jahnke (1 Nisan 1999). "The Powers That May Be: Executive Offices: Some CIOs think it's time for corporate America to anoint the Chief Web Officer". CIO, Section 2, WebBusiness. ABD: CIO. 12 (12): 28-37. ISSN 0894-9301. 
  2. ^ "Colgate-Palmolive Names Jack Haber Chief Web Officer". August 1999. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2010. 
  3. ^ Sprangler (20 Mart 2000). "Chief Web Officers Take Charge". Inter@ctive Week. 7 (11): 70-76. 
  4. ^ a b "One Simple Strategy to Organize Your Online Business". September 2005. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2010. 
  5. ^ "It's Time for a Chief Web Officer". April 2006. 13 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2010. 
  6. ^ "Where Does the Web Fit?". November 2006. 13 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2010. 
  7. ^ "Does your company need a Chief Web Officer?". November 2006. 24 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2010.