Baş Belası (film, 1996)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baş Belası
The Cable Guy
The Cable Guy film posteri
YönetmenBen Stiller
YapımcıJudd Apatow
Bernie Brillstein
SenaristJudd Apatow
Ben Stiller
(uncredited)
Lou Holtz Jr.
OyuncularJim Carrey
Matthew Broderick
Leslie Mann
Jack Black
George Segal
Diane Baker
Ben Stillerand
Eric Roberts
MüzikJohn Ottman
Görüntü yönetmeniRobert Brinkmann
KurguSteven Weisberg
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKomedi
RenkRenkli
Yapım yılı1996, ABD
Süre96 dak
Dilİngilizce
Bütçe47 Milyon $
Hasılat$102,825,796

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Steven (Matthew Broderick) sevgilisi evlenme teklifini reddedince hayatında değişiklik yapmak amacı ile yeni bir eve taşınır. Yeni evinde tamir ve tadilat işlerini halletmeye çalıştığı esnada sıra kablolu televizyon bağlatmaya gelince bunu en ucuz yoldan hatta bedavaya halletmeye karar verir. Bunun için de çatlak Chip Douglas'ı (Jim Carrey) çağırır. Chip Douglas, Steven'ın dostu olmak ister; Steven'ın hayatını kolaylaştırmak yerine daha da içinden çıkılmaz bir duruma sokar ve hayatını altüst eder.

Film, Steven Kovacs adlı bir adamın (Matthew Broderick) yeni evinde televizyon kablosunu bağlatmak için çağırdığı kablo adamı Chip Douglas (Jim Carrey) ile yaşadığı sorunları konu almaktadır. Chip, Steven'a hayatında hiç sahip olamayacağı şeyleri sunarak onu arkadaşı haline getirmeye çalışır ancak Chip'in aslında psikolojik sorunları vardır ve Steven'ın hayatı da giderek kötüleşmeye başlar.

Steven; Chip'in onu takip ettiğini, evine girip eşyalarını karıştırdığını ve arkadaşlarının telefonlarını dinlediğini keşfeder bunun üzerine Chip'in hayatını daha da karmaşık hale getirerek onunla olan bağını kesmeye çalışır ancak Chip sonunda Steven'ı kaçırır ve onu televizyon kulesine çıkarır. Steven, Chip'in psikolojik sorunlarına ve onun kontrolsüz davranışlarına karşı savaşmak zorunda kalır.

Film, Jim Carrey'nin çılgın ve korkutucu performansı ile dikkat çekiyor. Baş Belası, kara mizah unsurları taşıyan absürt bir komedi filmi olarak değerlendirilebilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]