Bağarası, Polateli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bağarası
Kilis ilinin ilçeleri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kilis
İlçe Polateli
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)

Bağarası, Kilis ilinin Polateli ilçesine bağlı köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Türkmenlerden oluşmaktadır. Bölgenin en büyük Türkmen köylerindendir. Halk, Arap ve Kürt kardeşleriyle tarihten gelen bir hoşgörüye ve kardeşliğe sahiptir. Köyün eski isimleri: Cenkeli ve Cengindir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Türkiye ve Türk bayrağına karşı büyük sevgi ve bağlılık gösteren köy halkının bölgedeki Kürt ve Arap kardeşleriyle olan ilişkilerindeki tarihsel derinlik, Türkmen kültürünün yanında diğer kültürel zenginlikleri de köy halkının hoşgörü ile karşılamasında etkili olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöre halkı tarafından Küçük Dağ olarak adlandıran dağın eteğinde kurulmuştur. Tepelik ve derelerin oluşturduğu alanların çok olduğu köyde kayda değer oranda düz ve tarıma elverişli araziler de bulunmaktadır. Fakat, yetersiz su kaynaklarından dolayı istenilen verim alınamamaktadır.

Kilis iline km, Polateli ilçesine km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise az yağışlı ve ılımandır.Kışın ılıman geçmesinin en büyük sebebi köyün konumunun etrafına göre daha düşük seviyede yüksekliğe sahip olması ve Kilis ilinin coğrafi konumu gereği Akdeniz iklimi etkisinde olmasıdır. İklimin ılıman olması tarım alanında zeytinciliği ön plana çıkarmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 -
2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde özellikle üzüm ve zeytincilik alanında tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Az miktarlarda, tahıl ve diğer tarım faaliyetleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır.PTT şubesi yoktur. PTT acentesi bulunur.Altyapı olarak istenilen gelişim yaşayamayan, köyün en büyük sorunu ise su dur. Köy halkının ihtiyacı olan içme suyu düzenli olarak evlere verilememektedir. Evlerdeki çeşmeden akan su ise sağlık açısından yeterli düzeyde hijyenik olduğu söylenemez.