Büyülü Çift

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyülü Çift
Kate and Leopold
Yönetmen James Mangold
Oyuncular
Dağıtıcı Mirimax
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 2001
Süre 123 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 48 milyon dolar
Hasılat 76 milyon dolar

Büyülü Çift (Kate and Leopold) 2001 yapımı fantastik bir Amerikan romantik komedi filmidir. Yönetmen James Mangold'dur.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Leopold Mounbatten 1876 yılında İngiltere'de soylu fakat finansal bakımdan zor durumda olan bir ailenin yakışıklı oğludur. Asansör icat etmeye çalışmaktadır. Fakat amcası kendisini Amerika'ya getirir ve zengin bir Amerikalı kızla evlenmeye zorlar.

Öte yandan günümüz Amerika'sında yaşayan ve Mountbatten ailesi soyundan gelen amatör fizikçi Stuart Besser zaman yolculuğu yaparak Leopold'un zamanına gitmiştir. Stuart'ın fotoğraf çektiğini gören, farklı giysi ve tavırlarından şüphe eden Leopold Stuart'ı takip ederken, Stuart ile birlikte henüz tamamlanmamış bir köprü inşaatından (Brooklyn Köprüsü) düşer. Fakat bu düşüş onu günümüz Amerika'sına getirir. Leopold günümüze intibak etmekte çok güçlük çeker ve bu durum çeşitli komik olaylara yol açar. Leopald bu arada Stuart'ın eski nişanlısı olan başarılı reklamcı Kate Mc Kay ile de tanışır ve ona aşık olur. Ne var ki kendi zamanına geri dönmesi gerekmektedir. Stuart Leopald'un kendi zamanına dönmesi gerektiğini, yoksa asansörün icat edilemeyeceğini ve apartmanlarda yaşamın imkansız hale geleceğini söyler.

Gerçi meslek yaşamında çok başarılı bir dönem yaşamakta olan Kate Leopold ile birlikte gitmeyi kabul etmez. Fakat 1876 yılına ait bir fotoğrafta kendisini görünce yazgısının bu olduğunu düşünerek, Leopold'un zamanına gitmeyi kabul eder.[1] 1876 yılında Leopold istemediği zengin kızla evlenecekken düğün salonuna giren Kate'i görür ve onunla evlendiğini ilan eder.

Karakterler ve oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 25 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020.