İçeriğe atla

Büyük kulaklı yarasa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bechsteinii'nin büyük kulaklı yarasası
Korunma durumu
NE
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Chiroptera (Yarasa)
Familya: Vespertilionidae
Cins: Myotis
Tür: M. bechsteinii
''Myotis bechsteinii''
Khul, 1817

Büyük kulaklı yarasa, Bechsteinii'nin büyük kulaklı yarasası (Myotis bechsteinii), Vesper yarasalarının bir türüdür. IUCN Kırmızı Listesi' nde Neredeyse tehdit altındaki türler kategorisinde yer almaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük kulaklı yarasaları 45–55 mm uzunlukta orta büyüklükte bir yarasa türüdür. Kanat açıklığı 150–300 mm, ağırlıkları ise 7-14 gram arasındadır. En önemli özellikleri kulaklarının uzun ve mızrak şeklinde olmasıdır. Yüzleri uzun, sivri, çıplak ve pembe renklidir.

Beslenme Şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Besinlerini çoğunlukla böcekler oluşturmaktadır. Gün batımından sonra ortaya çıkan yarasalar güve, sinek, sivrisinek ve gece kelebekleri en çok avladıkları böceklerdir. Avlanırken alçaktan uçarlar ve yerde ya da dallardaki böcekleri yakalarlar.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük kulaklı yarasalar Avrupa ve Kafkaslar' da yayılış göstermektedir. Türkiye' de İstanbul, Kırklareli, Antalya, Bartın, Zonguldak ve Artvin' de lokal olarak yaşamaktadırlar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftleşme mevsimi sonbahardan ilkbahara kadar uzamaktadır.

Yaşam Şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortalama yaşam süreleri 21 yıldır. Kışın sıcaklık 4 ile 11.0 °C arasındayken kış uykusuna yatarlar. Koloniler genel olarak 10-30 bireyden oluşur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]