Büyük daire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herhangi bir büyük daire küreyi eşit iki parçaya böler.

Büyük daire,[1] bir kürenin kendi merkezinden geçen bir düzlemle kesişimidir. Herhangi bir küre üzerinde sonsuz sayıda büyük daire vardır. Herhangi bir büyük daire küreyi eşit iki parçaya (yarıküreye) böler. Bir büyük daire üzerindeki iki nokta arasındaki çember yayına ortodrom denir.[2]

Bir küre üzerindeki iki nokta arasındaki en kısa yol, o iki noktadan (ve dolayısıyla kürenin merkezine teğet) geçen bir büyük dairenin çemberi üzerindedir.

Dünya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya tam bir küre olmamasına rağmen çeşitli pratik avantajları nedeniyle büyük daire hesapları küre olduğu varsayılarak yapılır. Örneğin ekvator bir büyük çember kabul edilir.[3] Benzer şekilde her bir boylam yayı, tam karşısındaki boylam yayı ile birleştirildiğinde bir büyük çember oluşturur. Ekvator haricindeki enlem paralelleri büyük çember değillerdir.

Büyük daire seyri[değiştir | kaynağı değiştir]

San Francisco ve Tokyo arasındaki en kısa mesafe kırmızı ile gösterilen büyük çember yayıdır.

Küre üzerindeki iki nokta arasındaki en kısa mesafe herhangi bir büyük daire üzerindeki çember yayı olduğu için, büyük daire seyri özellikle deniz ve hava seyrüseferinde yaygın olarak kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gemici Dili Mustafa Zaloğlu. Türk Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı. 1988. sf 54
  2. ^ Büyük daire 3 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Mathworld. Wolfram.com. Erişim: 5 Ekim 2012.
  3. ^ equator 23 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dictionary.com. Erişim: 5 Ekim 2012.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]