Büyük Yurtseverlik Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.24, 19 Aralık 2016 tarihinde Mskyrider (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17949816 numaralı sürüm (Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Şablon:Moskova Zafer Günü Geçit Törenleri)
2005 anı alanı, Moskova Kremlin

Büyük Vatanseverlik Savaşı (Rusça: Великая Отечественная война / Velikaya Oteçestvennaya voyna) Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerinde kullanılan ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Haziran 1941 ile 9 Mayıs 1945 tarihleri arasında Nazi Almanyası ve diğer Mihver Devletleri ülkelerine karşı anavatan topraklarını savundukları savaşına verilen deyimdir. Bu deyim Doğu Cephesi dışındaki alanları kapsamaz.

Bunun dışında, Napolyon komutasındaki Fransız birliklerinin 1812 yılında Rusya topraklarını işgaline karşı verilen savaşa Vatanseverlik Savaşı (Rusça: Отечественная война) denir.

Büyük Vatanseverlik Savaşı deyimi ilk olarak Hitler emrindeki Alman birliklerinin Rusya topraklarını işgalinin ertesi günü Sovyet gazetesi Pravda'nın sürmanşetten Sovyet Halkının Büyük Vatanseverlik Savaşı (Rusça: Великая Отечественная война cоветского народа) vermesi ile kullanıldı. Tecavüze karşı savaş deyimi Sovyetler Birliğinden önce ABD ve Japonya tarafından kullanıldı. Sovyet medyasında bu savaş için Kutsal Savaş (Rusça: Священная война) ya da Kutsal İnsanların Savaşı deyimleri de kullanıldı.

Sovyet sözlüklerinde bu savaş Rus ve Alman halkları arasında değil iki farklı ideoloji arasında olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca bakınız