İçeriğe atla

Büyük Tren Soygunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Tren Soygunu
Büyük Tren Soygunu
Filmden bir sahne
YönetmenEdwin S. Porter
YapımcıEdwin S. Porter
YazarEdwin S. Porter
Scott Marble
OyuncularAlfred C. Abadie
Broncho Billy Anderson
Justus D. Barnes
Walter Cameron
Görüntü yönetmeniEdwin S. Porter
Blair Smith
KurguEdwin S. Porter
DağıtıcıEdison Manufacturing Company
Kleine Optical Company
Çıkış tarih(ler)i1 Aralık 1903 (1903-12-01)
Süre
ÜlkeABD
DilSessiz
İngilizce arayazılı
Bütçe$150[1]

Büyük Tren Soygunu, 1903 yılı ABD yapımı sessiz, kısa, Western filmidir. Batı Amerika'daki bir istasyonda bir buharlı lokomotifi soyan, dağlık araziden kaçan ve sonunda yerel halk tarafından mağlup edilen bir kanun kaçağı çetesini konu alıyor. Kısa film, Batı filmlerinin güçlü bir geleneği, film tekniğindeki son Avrupa yenilikleri, Scott Marble'ın aynı adlı oyunu, tren temalı filmlerin popülaritesi dahil olmak üzere birçok kaynaktan yararlanmaktadır ve muhtemelen Butch Cassidy gibi kanun kaçaklarının dahil olduğu gerçek hayattaki olayları anlatmaktadır.

Yönetmen Edwin S. Porter'ın hikâye anlatma yaklaşımı, 1903 için özellikle yenilikçi veya alışılmadık olmasa da, geniş çekimlerde sahnelenen sahneler, mat efekti ve birden fazla sahnede eşzamanlı eylemi belirtme girişimi dahil olmak üzere, zamanın birçok popüler tekniğini dahil etmesine olanak tanıdı. Kamera kaydırmaları, konum çekimi ve şiddet içeren aksiyon anları, Büyük Tren Soygunu'na keskin kenarlı bir yakınlık hissi verilmesine yardımcı oldu. Hikâyeyle bağlantısı olmayan ve makinistin isteğine göre filmi başlatabilen veya bitirebilen özel bir yakın çekimde, kanun kaçağı lideri Barnes'ın silahını doğrudan kameraya boşalttığı görüldü.

Senaryo, yapım ve yönetmeni Edwin S. Porter'dir. Filmde Alfred C. Abadie, Broncho Billy Anderson ve Justus D. Barnes oynamışlardır. Akılda kalıcı ilk öykülü film olarak sinema tarihindeki yerini alır. Büyük Tren Soygunu aynı zamanda ilk western film olarak da sinema tarihine adını yazdırmıştır.

Büyük Tren Soygunu, popüler ve erişilebilir konusunun yanı sıra dinamik aksiyonu ve şiddeti nedeniyle benzeri görülmemiş bir ticari başarı elde etti. Western film türünü önemli ölçüde etkilememiş veya ilerletmemiş olsa da, Porter'ın kendisinin yaptığı bir parodi de dahil olmak üzere geniş çapta dağıtıldı ve kopyalandı. Yirminci yüzyılda Büyük Tren Soygunu hakkında yanlış efsaneler gelişti ve bunun bir hikâye anlatan ilk Western filmi, hatta ilk film olduğu iddia edildi. Film akademisyenleri bu iddiaları defalarca çürüttüler ve Büyük Tren Soygunu'nun yapımcısı ve türü için stil açısından bir çıkmaz olduğunu gösterdiler; ticari başarısı ve Amerikan film bilimindeki efsanevi yeri yine de tartışılmazdır. Film, özellikle de Barnes'ın yakın çekimi, Amerikan kültüründe ikon haline geldi; çok sayıda film ve televizyon referansında ve saygı duruşunda yer aldı. 1990 yılında Büyük Tren Soygunu, Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli" olduğu gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmek üzere seçildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İki haydut, demiryolu telgraf ofisine zorla girer ve burada operatörü silah zoruyla treni durdurmaya zorlar ve makinistine istasyonun su deposundaki lokomotifin ihalesini doldurmasını emreder. Daha sonra operatörü bayıltıp bağlarlar. İki haydut bir ekspres vagona girer ve değerli eşyalarla dolu bir kutuyu dinamitle açar. Diğer haydutlar itfaiyeciyi öldürür ve makinisti treni durdurup lokomotifin bağlantısını kesmeye zorlar. Haydutlar daha sonra yolcuları trenden indirir ve eşyalarını almak için onları tüfekle vurur. Bir yolcu kaçmaya çalışır ancak anında vurulur. Haydutlar lokomotifte kaçar.

Bağlı olan operatör uyanır ancak tekrar yere yığılır. Kızı gelir ve onu suyla ıslatarak bilincini geri getirir. Bir dans salonunda Doğulu bir yabancının yerel halk ayaklarına ateş ederken dans etmeye zorlandığı komik bir sahne vardır. Kapı aniden açılır ve telgraf operatörü onlara soygunu anlatmak için içeri girer. Adamlar hızla bir ekip oluşturur ve haydutları dağlarda kovalar. Ekip sonunda haydutları ele geçirir, hepsini öldürür ve çalınan postayı kurtarır.

Final sahnesinde, kanun kaçaklarının liderinin orta yakın çekimini ɡösterilir, tabancasını doğrudan kameraya doğru boşaltır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alfred C. Abadie - Şerif
 • Broncho Billy Anderson - Soyguncu / Shot Passenger / Tenderfoot Dancer
 • Justus D. Barnes - Kameraya Ateş Eden Haydut
 • Walter Cameron - Şerif
 • Donald Gallaher - Küçük çocuk
 • Frank Hanaway - Soyguncu
 • Adam Charles Hayman - Soyguncu
 • John Manus Dougherty, Sr. - Dördüncü soyguncu
 • Marie Murray -Dansçı
 • Mary Snow - Küçük kız
 • George Barnes (isimsiz)[2]
 • Morgan Jones (isimsiz)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Souter, Gerry (2012). American Shooter: A Personal History of Gun Culture in the United States. Potomac Books, Inc. s. 254. ISBN 1-597-97690-3. 
 2. ^ Bowers, Q. David (1995). "Volume 3: Biographies - Barnes, George". Thanhouser.org. 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2015. 

[1] Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ 3- Açıköğretim Fakültesi Hareketli Görüntünün Tarihi Ders Kitabı