İçeriğe atla

Büyük Petro Körfezi

Koordinatlar: 42°26′K 131°51′D / 42.433°K 131.850°D / 42.433; 131.850
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Petro Körfezi

Büyük Petro Körfezi (RusçaЗалив Петра Великого Zaliv Petra Velikogo), Japon Denizi'nde, Rusya'nın Primorski Krayı kıyısında bulunan bir körfezdir. Körfez Japon Denizi'nin en büyük körfezi olup batıda Tumen Nehri'nin ağzından doğuda Povorotni Burnu'na kadar uzanmaktadır. Körfezin ortasında yer alan Muravyov-Amurski Yarımadası körfezi Amur ve Ussuri körfezlerine ayırmaktadır. 1859 yılına kadar Victoria Körfezi adıyla anılmakta olup bu tarihte I. Petro'nun onuruna Büyük Petro Körfezi adı verilmiştir.

Körfezin uzunluğu kuzeyden güneye 80 km ve doğudan batıya 200 km'dir. Yüzölçümü 90,000 km² olup sahil hattının uzunluğu 1230 km'dir. Körfezin tuzluluk oranı ‰32-34 civarındadır. Körfezin kıyıları oldukça girintili ve çıkıntılıdır, dolayısıyla batıda Possiyet, yarımadada Zolotoy Rog, Diomede ve Lazurnaya ve doğuda Strelok, Vostok ve Nahodka olmak üzere birçok iç koya sahiptir. Körfezde batıda Rimski-Korsakov Takımadaları ile Furugelm Adası, Doğu Boğazı tarafından yarımada ile ayrılan Eugenie Takımadaları (en büyüğü Russki Adası), doğuda da Askold ve Putyatin adaları yer almaktadır. Vladivostok kenti ile Rusya'nın Büyük Okyanus'ta bulunan en büyük limanı Vostoçni, Büyük Petro Körfezi kıyısında yer almaktadır.

Kış aylarında Amur ve Ussuri körfezlerinin üst kısımları ile Sterolok ve Nahodka körfezleri donmaktadır. Büyük Petro Körfezi'nin batı kıyıları da bazen donmaktadır. İç körfezlerde donma daha sık gerçekleşmektedir. Körfezin iç bölümü tamamıyla, körfezin kendisi ise yarıya kadarı donmaya maruz kalmaktadır.

1860-1863 yılları arasında körfezin kıyılarından Rus-Kore sınırlarına kadar olan araziler, Askold, Putyatin adaları ile 25 daha küçük ada askerî hidrograf Vasili Babkin tarafından[1] haritaya kaydedilmiştir. 1888-1891 yıllarında körfezin güney bölümü ise Teğmen K. P. Andreyev'in yönetimi altında ayrı bir çalışma kapsamında haritaya eklenmiştir. Tüm bu çalışmaların hayata geçilirmesinde ünlü Rus hidrograf Nikolay Morozov görev almıştır.[2]

Her yıl körfezde ulusal yelkenli yarışı yapılmaktadır. Kazanana Büyük Petro Körfezi Kupası verilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Магидович В. И., Магидович И. П. Очерки по истории географических открытий. — Т. 4. — M, 1985. (Rusça)
  2. ^ Ş. R. Goyzman. "Морозов, Николай Васильевич". Малая Курская Энциклопедия (Rusça). Kursk. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017.