Büyük Köpek Cüce Gökadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinat:Sky map 07s 12d 35,0sn; -27º 40' 00″

Büyük Köpek Cüce Gökadası
Fotoğraf yükle
Gözlem verisi
Dönem J2000
Takımyıldız Büyük Köpek
Sağ açıklık (α) 07s 12d 35.0sn[1]
Dik açıklık (δ) -27° 40′ 00″[1]
Galaksi sınıfı Irr
Açısal boyut  (V) 720′ × 720′ [2]
Fiziksel özellikler
Bağlı birlik Yerel Grup
Uzaklık 25000 Iy
Keşif yılı 2003
Diğer belirtmeler
CMa Dwarf[1]
Ayrıca bakınız:

Büyük Köpek Cüce (Canis Major Dwarf) gökadası gökyüzünde Büyük Köpek takımyıldızıyla aynı bölgede yer alır. Gökada, çoğunluğu kırmızı dev yıldızlardan oluşan yaklaşık 1 milyar civarında yıldız içermektedir.

Güneş sistemi'ne 25,000, Gökada merkezine 42,000 ışık yılı uzaklıkta yer alan gökada, düzensiz gökada olarak sınıflandırılır ve şimdilik Samanyolu'na en yakın komşu gökadadır.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökada ilk olarak Kasım 2003'te Fransız, İngiliz, İtalyan ve Avustralyalı gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip tarafından keşfedilmiştir. Gökada merkezinden Dünya'ya daha yakın olmasına rağmen, yıldızlar, gaz ve tozun yoğun olduğu Samanyolu düzleminin arkasında yer aldığından tespit edilmesi oldukça zordu. Bütün bu zorlukların yanı sıra boyutunun küçük olması neden daha önce keşfedilemediğini açıklamaktadır.

2MASS'ın kızılötesi ışığı verileriyle kapsamlı bir çalışma yapan bir gökbilim ekibi tarafından keşfedilebilmiştir. Bu teknikten dolayı bilim adamları, Büyük Köpek takımyıldızı tarafından işgal edilen gökyüzünün bu parçasında M sınıfı dev yıldızların önemli bir yoğunluk oluşturduğunu bulabildi.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökbilimciler, Büyük Köpek Cüce Gökadası'nın, daha büyük Samanyolu gökadasının yerçekimi alanı tarafından çekilmesi sürecinde olduğuna inanmaktadırlar. Gökadanın ana gövdesi aşırı derecede bozulmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "NASA/IPAC Extragalactic Database". NED results for object CMa Dwarf* (İngilizce). Erişim tarihi: 26 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Canis Major Dwarf". Irregular Galaxy Canis Major Dwarf, centered in Canis Major (İngilizce). Students for the Exploration and Development of Space. 4 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]