İçeriğe atla

Büyük Köpek Cüce Gökadası

Koordinat:Sky map 07sa 12d 35,0s; -27º 40' 00″
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Köpek Cüce Gökadası
Gözlem verisi (Dönem J2000)
TakımyıldızBüyük Köpek
Sağ açıklık (α)07sa 12d 35.0s[1]
Dik açıklık (δ)-27° 40′ 00″[1]
Galaksi sınıfıIrr
Görünür boyut (V)720′ × 720′[2]
Özellikler
Grup veya kümeYerel Grup
Mesafe25000 Iy
Keşif
Keşif tarihi2003
Katalog belirtmeleri
CMa Dwarf[1]

Büyük Köpek Cüce (Canis Major Dwarf) gökadası gökyüzünde Büyük Köpek takımyıldızıyla aynı bölgede yer alır. Gökada, çoğunluğu kırmızı dev yıldızlardan oluşan yaklaşık 1 milyar civarında yıldız içermektedir.

Güneş sistemi'ne 25,000, Gökada merkezine 42,000 ışık yılı uzaklıkta yer alan gökada, düzensiz gökada olarak sınıflandırılır ve şimdilik Samanyolu'na en yakın komşu gökadadır.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökada ilk olarak Kasım 2003'te Fransız, İngiliz, İtalyan ve Avustralyalı gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip tarafından keşfedilmiştir. Gökada merkezinden Dünya'ya daha yakın olmasına rağmen, yıldızlar, gaz ve tozun yoğun olduğu Samanyolu düzleminin arkasında yer aldığından tespit edilmesi oldukça zordu. Bütün bu zorlukların yanı sıra boyutunun küçük olması neden daha önce keşfedilemediğini açıklamaktadır.

2MASS'ın kızılötesi ışığı verileriyle kapsamlı bir çalışma yapan bir gökbilim ekibi tarafından keşfedilebilmiştir. Bu teknikten dolayı bilim adamları, Büyük Köpek takımyıldızı tarafından işgal edilen gökyüzünün bu parçasında M sınıfı dev yıldızların önemli bir yoğunluk oluşturduğunu bulabildi.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gök bilimciler, Büyük Köpek Cüce Gökadası'nın, daha büyük Samanyolu gökadasının yerçekimi alanı tarafından çekilmesi sürecinde olduğuna inanmaktadırlar. Gökadanın ana gövdesi aşırı derecede bozulmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "NASA/IPAC Extragalactic Database". NED results for object CMa Dwarf* (İngilizce). 28 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Canis Major Dwarf". Irregular Galaxy Canis Major Dwarf, centered in Canis Major (İngilizce). Students for the Exploration and Development of Space. 4 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]