Büyük Doğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmet Turhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.38, 10 Ocak 2017 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Doğu
Editör Necip Fazıl Kısakürek
Kategoriler Politika, Din
Sıklık Aylık
İlk sayı 1943
Son sayı 1978
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Büyük Doğu, 1943-1978 yılları arasında, Necip Fazıl Kısakürek'in değişik evrelerde yayınladığı dergidir.

Dergi yazarları kendilerine "Büyük Doğucu"lar derlerdi. İslami bir bakış açısına sahipti. Büyük Doğu dergisi, başlangıçta, birçoğu Necip Fazıl'ın yakın arkadaşı olan ve dönemin ünlü entelektüellerini kadrosunda barındıran bir dergiydi. İlk dönem Büyük Doğu'larda, Sait Faik'ten Özdemir Asaf'a, Oktay Akbal'dan Salih Murad Uzdilek'e kadar pek çok isim göze çarpar. Necip Fazıl'ın önderliğinde çıkan Büyük Doğu dergisi, gerek tek parti döneminde, gerekse Demokrat Parti iktidarı döneminde yürüttüğü şiddetli muhalefetle iktidarın tepkisini çekmiştir. Necip Fazıl'ın sadece 1950'li yıllarda hakkında açılan davaların yarısı mahkumiyetle neticelense 300 yıldan fazla hapis yatması gerekecektir.

Büyük Doğu, 1940-1980 arası dönemde, İslamcı bir düşünce ekolü olarak da göze çarpar ve dönemin İslamcılığa yakın duran pek çok düşünür, siyaset adamı ve aydınını etkilemiştir. Mesela Cemil Meriç "Bir yanımla Büyük Doğucuyum" demiştir.

Büyük Doğu, aynı zamanda Necip Fazıl'ın kurduğu Büyük Doğu Hareketi düşünce sisteminin de adıdır. Özet olarak İdeolocya Örgüsü adlı eserinde açıkladığı bu düşünce sistemiyle Necip Fazıl, özgül bir tarih muhasebesi, devlet anlayışı, estetik bakış ve fikrî duruş sergiler.[1]

Büyük Doğu'nun sağcı-muhafazakar bir düşünce sistemi olduğu, bir yanılsamadan ibarettir.

2007 Yılında Necip Fazıl'ın kurulmasını murad ettiği, Büyük Doğu'yu fikir ve aksiyon alanında temsil etme gayesiyle Büyük Doğu Fikir Ocakları kurulmuştur.

Kaynakça

  1. ^ "Hasret Yıldırım 1952 SENESİNDEN BİR MANŞETİN HATIRLATTIKLARI". 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz, 2016.  16. harf sırasında bulunan |başlık= parametresi line feed character içeriyor (yardım); Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)