Büyük Britanya Sanat Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Büyük Britanya Sanat Konseyi (İngilizce: Arts Council of Great Britain) Büyük Britanya'da güzel sanatların yayılması için kurulmuş olan bir konseydi. İngiltere Sanat Konseyi, İskoç Sanat Konseyi ve Galler Sanat Konseyi olarak 1994 yılında üçe bölünmüştür. Aynı tarihte Birleşik Krallık'ın ulusal lotosu olan National Lottery de kurulmuş ve bu üç sanat konseyi ile Kuzey İrlanda Sanat Konseyi ulusal lotonun dağıtımını üstlenmişlerdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1940'ta, II. Dünya Savaşı sırasında Britanya kültürünün yayılmasına yardımcı olmak için Müzik ve Sanat Teşvik Konseyi (İngilizce: Council for the Encouragement of Music and the Arts (CEMA)) kuruldu ve başına Eğitim Bakanı olan Herbrand Sackville getirildi. Hükûmet tarafından fon ayrılan konseyin adı savaştan sonra Büyük Britanya Sanat Konseyi oldu.

9 Ağustos 1946'da kraliyet izni verildi.[1] 1967'de İskoçya ve Galler'de otonom iki konsey tarafından aynı fonksiyonların yapılması için ikinci bir kraliyet izni verildi.

Konseyin ilk başkanı John Maynard Keynes savaş sonrası Britanya'nın zayıf ekonomisine rağmen hükûmet üzerindeki etkisini kullanarak oldukça yüksek oranda bir kaynak sağlamıştır. Bu fonların büyük çoğunluğu Londra'nın merkezinde ve Keynes'in yakın olduğu Royal Opera House gibi organizasyonlarda kullanılmıştır. Siyasi nüfuzunu kullanan Keynes, Sanat Konseyinin CEMA döneminde olduğu gibi Eğitim Bakanlığına ya da Sanat Bakanlığına bağlanmak yerine doğrudan Hazine'ye bağlanmasını sağlamıştır. Bu şekilde Birleşik Krallık sanat politikası ile dönemin iktidarının yakın ilişkide olması prensibini oluşturmuştur. Keynes'in ölümünden sonra hükûmet fonlarında azalma olmuş ancak Konsey yeni başkanı Kenneth Clark'ın sayesinde Festival of Britain'e katılımında dolayı tanınmıştır. Festival için ısmarlanan sanat eserleri Sanat Konseyi Koleksiyonu'nun temelini oluşturmuştur.

1964-1970 yılları arasında Harold Wilson Hükûmeti zamanında, Konsey başkanı Arnold Goodman ile Sanat Bakanı Jenni Lee'nin yakın arkadaşlıkları sayesinde Konsey "Altın Çağı"nı yaşamıştır. Bu dönemde Konsey ülke çapında düzenli sanat organizasyonları kurmuş, gezici sergiler açmıştır. Görsel sanatlara olan sorumluluklarını desteklemek ve Sanat Konseyi Koleksiyonunu yerleştirebilmek için 1968 yılında Londra'da Hayward Gallery'i açmıştır. 1987'den beri bu galeri bağımsız olarak South Bank Centre tarafından idare edilmektedir. 2003 yılında Koleksiyonda bulunan heykeller Yorkshire'a taşınmıştır.

1970'lerde ve 1980'lerde Konsey özellikle Muhafazakâr Parti'ye mensup Bakan Norman Tebbit tarafından elitist olmak ve siyasi olarak taraf tuttuğu için eleştirilmiştir. Hükümet fonlarından ayrılan para oldukça azltılmıştır. Siyasi bir atama olan William Rees-Mogg başkanlığı döneminde Konseyin sorumluluklarını azaltmaya çalışmıştır. 1987'de Rees-Mogg'un yeniden yapılandırması sonucu Konsey'den destek alan sanat organizasyonlarının sayısı yarıya düşmüştür. Aynı dönemde Konsey sanat için özel şirketlerden sponsorluk almaya başlamıştır.

Sanat Konseyi Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkan Dönemi
John Maynard Keynes 1946
Ernest Pooley 1946–1953
Kenneth Clark 1953–1960
John Fremantle 1960–1965
Arnold Goodman 1965–1972
Richard Gibson 1972–1977
Kenneth Robinson 1977–1982
William Rees-Mogg 1982–1989
Peter Palumbo 1989–1993
Alexander Ruthven 1993–1997

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Who's Who in Music and Musicians' International Directory. Burke's Peerage Edition, Londra 1962