Büyük çekiç başlı köpekbalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sphyrna mokarran
Korunma durumu

Kritik tehlikede (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Carcharhiniformes
Familya: Sphyrnidae
Cins: Sphyrna
Tür: S. mokarran
İkili adlandırma
Sphyrna mokarran
(Rüppell, 1837)
Range of the great hammerhead
Sinonimler
Sphyrna ligo Fraser-Brunner, 1950


Zygaena dissimilis Murray, 1887


Zygaena mokarran Rüppell, 1837

Büyük çekiçbaşlı (Sphyrna mokarran), Sphyrnidae familyasına ait, ortalama 4,6 m (15 ft) uzunluğa ulaşan ve maksimum 6,1 m (20 ft) uzunluğa ulaşan en büyük çekiçbaşlı köpek balığı türüdür. Dünya çapında tropikal ve ılıman sularda, kıyı bölgelerinde ve kıta sahanlığında yaşar. Büyük çekiç kafası, neredeyse düz bir ön kenara sahip geniş "çekiç" şekli ("cephalofoil" olarak adlandırılır) ve uzun, orak şeklindeki birinci sırt yüzgeci ile diğer çekiç kafalarından ayırt edilebilir. Yalnız, güçlü yüzen bir apeks avcısı olan büyük çekiçbaş, kabuklulardan ve kafadan bacaklılardan kemikli balıklara ve daha küçük köpekbalıklarına kadar çok çeşitli avlarla beslenir. Vahşi doğada bu türün gözlemleri, cephalofoil'in tercih edilen bir av olan vatozları hareketsiz kılmak için işlev gördüğünü göstermektedir. Bu türün canlı bir üreme şekli vardır ve her iki yılda bir 55 yavru doğurur.

Potansiyel olarak tehlikeli olmasına rağmen, büyük çekiç kafası nadiren insanlara saldırır. Bu köpekbalığı, Asya pazarında köpekbalığı yüzgeci çorbasının ana maddesi olarak son derece değerli olan büyük yüzgeçleri nedeniyle yoğun bir şekilde avlanmaktadır. Sonuç olarak, büyük çekiç kafalı popülasyonları dünya çapında önemli ölçüde azalmaktadır ve 2019 itibarıyla Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından Kritik Tehlike Altında olarak değerlendirilmiştir.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük çekiç başlı ilk olarak 1837'de Alman doğa bilimci Eduard Rüppell tarafından Zygaena mokarran olarak tanımlandı. İsim daha sonra mevcut Sphyrna mokarran olarak değiştirildi.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortalama minimum büyük çekiç başlığı 3,5 m (11 ft) uzunluğunda ve 230 kg (510 lb) ağırlığındadır ve ortalama maksimum 4,6 m (15 ft) uzunluğa kadardır.Kayıtlardaki en uzun çekiç başı 6,1 m (20 ft) idi.Bilinen en ağır çekiçbaşlı, 2006 yılında Florida, Boca Grande'de yakalanan 4.4 m (14 ft) uzunluğunda, 580 kg (1.280 lb) bir dişidir. Dişinin ağırlığı,hamile olmasından kaynaklanıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rigby, C.L., Barreto, R., Carlson, J., Fernando, D., Fordham, S., Francis, M.P., Herman, K., Jabado, R.W., Liu, K.M., Marshall, A., Pacoureau, N., Romanov, E., Sherley, R.B. & Winker, H. (2019). "Bythaelurus hispidus". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2019: e.T39386A2920499. 23 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021.