Bülent Alpkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bülent Alpkaya
Doğum 1940 (79-80 yaşında)
Trabzon
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet dalı Türk Deniz Kuvvetleri
Hizmet yılları 1955-2003
Rütbesi Oramiral
Komuta ettiği Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı, Donanma Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri
Madalyaları TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, TSK Şeref Madalyası, İtalya Liyakat Şeref Madalyası, ABD Liyakat Madalyası

Bülent Alpkaya (1940, Trabzon) Türk asker. 19. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı'dır.

1960 yılında Deniz Harp Okulu'ndan Asteğmen rütbesiyle mezun oldu. 1962 yılında Deniz Harp Okulu'nu bitirerek Donanma'ya katıldı. 1972 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu. Daha sonra kurmay subay olarak TCG Gemlik Seyir Harekat Subaylığı, TCG Gemlik 2. Komutanlığı, Deniz Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, TCG Akhisar Gemi Komutanlığı, Londra Deniz Ataşeliği, TCG İstanbul Gemi Komutanlığı, Harp Filosu Kurmay Başkanlığı, Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı, Deniz Harp Okulu Öğretim Başkanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı Harekat Başkanlığı, Deniz Harp Akademisi Öğretim Başkanlığı, 2. Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerini yürüttü.

1986 yılında Tuğamiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Napoli'de Navsouth Karargahı'nda Plan Daire Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığı, Akdeniz Bölge Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1990 yılında Tümamiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla İstanbul Boğaz Komutanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında Koramiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Deniz Eğitim Komutanlığı, Genelkurmay Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı ve Güney Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1999 yılında Oramiral rütbesine terfi etti ve Donanma Komutanlığı'na atandı. 2001 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 2003 yılında emekli oldu. Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî görevi
Önce gelen:
İlhami Erdil
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı
24 Ağustos 2001 - 28 Ağustos 2003
Sonra gelen:
Özden Örnek
Önce gelen:
İlhami Erdil
Donanma Komutanı
26 Ağustos 1999 - 24 Ağustos 2001
Sonra gelen:
Özden Örnek