Béla Imrédy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Béla vitéz Imrédy de Ómoravicza (Vitéz ómoraviczai Imrédy Béla; 29 Aralık 1891, Budapeşte - 28 Şubat 1946, Budapeşte), 1938'den 1939'a kadar Macaristan Başbakanıydı.

Budapeşte'de Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Imrédy, Macaristan Maliye Bakanlığı'nda çalışmaya başlamadan önce genç bir adam olarak hukuk okudu. Sonunda yetenekli bir ekonomist ve finansçı olan Imrédy, 1928'de Macaristan Ulusal Bankası'nın Direktörü oldu. 1932'de faşist Başbakan Gyula Gömbös altında Maliye Bakanı olarak atandı. 1935'te istifa ettikten sonra Imrédy, Macar Ulusal Bankası'nın Başkanı oldu. Son derece hırslı olan Imrédy'nin iç ve sosyal politika konularında sağcı görüşlere sahip olduğu biliniyordu. Dış politika meselelerinde, Imrédy, Başbakan Kálmán Darányi altında Ekonomik Koordinasyon Bakanı pozisyonunu kazanmasına yardımcı olacak bir duygu olan İngiliz yanlısıydı. Darányi Mayıs 1938'de istifa ettiğinde, Imrédy, Regent Miklós Horthy tarafından başbakan olarak atandı. Imrédy'nin Macaristan'ın İngiltere ile diplomatik ilişkilerini iyileştirme girişimleri, başlangıçta onu Almanya ve İtalya arasında pek popüler hale getirmedi. Ancak Imrédy, iki faşist gücü uzun vadede yabancılaştıramayacağını anladı ve 1938 sonbaharından itibaren dış politikası giderek daha fazla Alman ve İtalyan yanlısı hale geldi. Imrédy ayrıca Macar Yaşamı Hareketi'ni kurarak Macar sağcı siyasetinde bir güç üssü elde etmek için çalıştı. İktidar arayışındaki tüm rakiplerini hızlı bir şekilde bastırdı ve Ferenc Szálasi gibi etkili faşistler, Imrédy'nin yönetimi tarafından taciz edildi. Imrédy daha da sağa kaydıkça, hükümetin totaliter çizgilerde yeniden örgütlenmesini önerdi ve basın özgürlüğünü kısıtlayan ve birçok Yahudi'nin ekonomik olarak acı çekmesine neden olan yasalar çıkardı.

Béla Imrédy, Budapeşte'deki Halk Mahkemesi'nde yargılanıyor

Şubat 1939'da, Imrédy'nin Almanya ve Macaristan'ın sağ kanadına artan bağlılığına kızan ılımlı siyasi muhalifleri, Regent Horthy'ye Imrédy'nin büyük büyükbabasının Yahudi olduğunu öne süren kanıtlar sundular. Horthy, Imrédy ile kanıtlarla yüzleştiğinde, Imrédy mirasıyla ilgili iddiaları reddedemedi ve 13 Şubat 1939'da başbakanlıktan istifa etti. Imrédy, 1940'ta bir süre Macar Ordusunda görev yaptı ve o yılın Ekim ayında, faşist yanlısı, Yahudi Karşıtı Macar Yenileme Partisi'ni kurdu. Alman birlikleri 1944'te Macaristan'ı işgal ettiğinde, Imrédy, Alman Tam Yetkili Edmund Veesenmayer'in Miklós Kállay'ın yerine başbakan olarak ilk tercihiydi. Ancak Horthy bu fikri kabul etmeye ikna olamadı ve onun yerine Döme Sztójay başbakan oldu. Imrédy, Mayıs 1944'te Sztójay'ın Ekonomik Koordinasyon Bakanı oldu, ancak Ağustos'ta istifa etmek zorunda kaldı. Alman kuvvetleri Macaristan'dan sürüldükten sonra, Imrédy tutuklandı ve Kasım 1945'te bir Halk Mahkemesi tarafından yargılandı. Savaş suçlarından ve Nazilerle işbirliği yapmaktan suçlu bulundu, ölüm cezasına çarptırıldı ve 1946'da Budapeşte Markó Caddesi'ndeki hapishanenin avlusunda idam mangası tarafından idam edildi.