Aziz Nicholas Yortusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Nicholas Yortusu
(Het Sint Nicolaasfeest)
Sanatçı Jan Steen
Yıl yak. 1665-1668
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 82 cm × 70,5 cm (32 in × 278 in)
Konum Rijksmuseum Amsterdam, Amsterdam

Aziz Nicholas Yortusu[1] (Hollandaca: Het Sint Nicolaasfeest, yak. 1665–1668), Hollandalı ressam Jan Steen'in çizdiği, Amsterdam'daki Rijksmuseum'da sergilenen tablo.

Tuval üzerine yağlı boya ile çizilen tablonun ebadı 82 x 70,5 cm'dir. "Kaotik" Jan Steen stiliyle çizilmiş olan tabloda, Hollanda'da Aziz Nikolas yortusu olarak kutlanan 6 Aralık gecesinde evlerindeki bir aile betimlenmiştir.

Tablonun odak noktası ailenin en küçük kız çocuğudur. En sevilen çocuk gibi gözüken bu kız, altın rengi bir elbise giyer ve saçlarının altın rengi bukleleri gözükür. Bütün sene uslu olmasının karşılığında Aziz Nikolas onu, ayakkabısının içine bıraktığı bir oyuncak bebekle ve kovasında taşıdığı diğer hediyelerle ödüllendirmiştir. Gülmekte olan küçük kız, sağ arkasında dikilen ve kızın hediyelerine bakarak ağlayan ağabeyi ile keskin bir tezat oluşturur. Yaramazlık ettiği anlaşılan ağabeyin, arkasındaki ablasının elinde duran ayakkabısı ise boştur, yani Aziz Nikolas ona hediye getirmemiştir. Ancak hediye alması hâlâ mümkün gibi gözükür. Çünkü arka planda, duvar örtülerinin arasındaki büyük annesi, belki de örtülerin ardına gizlediği bir hediyeyi vermek için, çocuğa işaret etmektedir. Anne, küçük kızı hediyelerini göstermeye ikna etmeye çalışırken, resmin merkezinde oturmakta olan baba, kendi çocukluğunda aynı gecede yaşadıklarını düşünür gibidir. Tablonun sağ ucunda, kucağındaki bebeğe bacayı gösteren bir çocuk vardır. Onun önünde ise, Aziz Nikolas'ın bacadan eve nasıl inmiş olduğunu hayretle düşünen daha küçük bir başka çocuk dikilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Daşçı, Semra (2008). "Oyun". Avrupa Resminde Çocuk İmgesi. Bağlam Yayınları. s. 129. ISBN 978-975-8803-89-7. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]