Aziz Mihail Altın Kubbeli Manastırı

Koordinatlar: 50°27′20″K 30°31′22″D / 50.45556°K 30.52278°D / 50.45556; 30.52278
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Mihail Altın Kubbeli Manastırı
Києво-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир
80-391-9007 Kyiv St.Michael's Golden-Domed Monastery RB 18 (cropped).jpg
Aziz Mihai Manastırı
Manastırın Ukrayna'daki konumu
Manastırın Ukrayna'daki konumu
Aziz Mihai Manastırı
Manastırın Ukrayna'daki konumu
Genel bilgiler
Mimari tarz Ukrayna Baroku
Şehir Ukrayna Kiev, Ukrayna
Koordinatlar 50°27′20″K 30°31′22″D / 50.45556°K 30.52278°D / 50.45556; 30.52278
Tasarım ve inşaat
Mimar Ivan Hryhorovych-Barskyi

Aziz Mihail Altın Kubbeli Manastırı (UkraynacaКиєво-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир;Mykhaylivs’kyi zolotoverkhyi monastyr), Ukrayna'nın başkenti Kiev'de işleyen bir manastırdır. Manastır, Dinyeper Nehri'nin sağ kıyısında, Ayasofya Katedrali'nin kuzeydoğusunda, bir uçurumun kenarında yer almaktadır. Kiev Rus 988'de Hıristiyanlığa dönüştürüldü ve baskın siyasi ve kültürel merkezi olan Kiev'de, Bizans ustaları tarafından yaklaşık 1045'ten kalma mozaikler oluşturuldu. Diğer Bizanslı sanatçılar ve zanaatkarlar o zamandan itibaren bölgede aralıklı olarak çalıştılar, böylece Rus sanatı bir bütün olarak Bizans temeli üzerine kuruldu.

Aslen Orta Çağ'da Kiev Rus hükümdarı II. Sviatopolk Iziaslavych tarafından inşa edilen[1] manastır, Katedral'in kendisini, 1713'te inşa edilen İlahi Aziz John Yemekhanesini, 1760'ta inşa edilen Ekonomik Kapıları ve eklendi manastırın çan kulesi. 1716 – 1719. Yapının dış kısmı 18. yüzyılda Ukrayna Barok tarzında yeniden inşa edilmiş, iç kısmı ise orijinal Bizans tarzında kalmıştır.[2] Orijinal katedral 1930'larda Sovyet yetkilileri tarafından yıkıldı, ancak 1991'de Ukrayna'nın bağımsızlığının ardından 1999'da yeniden inşa edildi ve açıldı. Kiev'den Bizans mimarisi kısa sürede Novgorod ve Vladimir-Suzdal prensliklerine yayıldı. Bizans kilisesinin yapılarının fiziksel ihtişamına yaptığı vurgu, Rus kilise mimarisinin özelliklerini belirlemede önemli bir faktördü. Yeni kiliselerin tasarımı ve dekorasyonu ile ilgili her şey Bizans modelini takip etti; ve Rum kilisesinin standart şeması -dikdörtgen içine işlenmiş haç ve payandalar veya pandantiflerle desteklenen kubbe- Ortodoks kiliseleri için kabul edilen tip haline geldi. Merkezi kubbe veya kubbenin tasarımı ve desteği, yardımcı kubbelerin sayısı ve düzeni ile birlikte, uzun süre Rus mimarisinin ana teması olarak kaldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

11–19. yüzyıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı bilginler Hristiyan adı Demetrius olan Prens İziaslav Yaroslavych'in, Kiev'in Uppertown bölgesindeki Ayasofya Katedrali yakınlarındaki Aziz Demetrius Manastırı ve Kilisesi'ni ilk olarak 1050'lerde inşa ettiğine inanmaktadır.[1] Yarım yüzyıl sonra, oğlu II. Sviatopolk Iziaslavych'in, kendi koruyucu azizi Başmelek Mikâil'e adanmış bir manastır kilisesini (1108-1113) işletmeye aldığı kaydedilir. Kiliseyi inşa etmenin bir nedeni, Svyatopolk'un göçebe Polovtsyalılar üzerindeki son zaferi olabilir, çünkü Başmelek Mikail, savaşçıların ve zaferlerin hamisi olarak kabul edildi. 1906'da, Trekhsvyatytelska Caddesi'ndeki (Üç Azizler Sokağı) St. Michael Altın Kubbeli Manastırı'nın kapılarının karşısındaki metal bir tabutta bir ortaçağ gümüş ve altın mücevher yığını keşfedildi. Defineden çıkan altın takılar şimdi New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde, gümüş takılar ve iki külçe ise Londra'daki British Museum'da. Define 11.-12. yüzyıllara tarihlendirilmiştir ve muhtemelen Tatar istilaları ve 1240'taki Kiev[3][4] Katedralin orta kısmı bir Yunan haçı şeklindeydi. Nef ve dört nef yarım daire biçimli apsislerle son buluyordu ve 13 kubbesi vardı (İsa ve Havarilerini simgeliyor). 17. yüzyılın sonunda yeniden inşa edildi ve genişletildi ve daha sonra yan galerilerine, yeni bir kuleye ve birçok tuhaf Barok kubbesine ek koylar ve hikayeler tarafından gizlendi. 11. yüzyıldan sadece beş apsis ve merkezi iç kısım hayatta kalabilmiştir.

Aziz Demetrius Mozaiği, Sviatopolk II tarafından babasının koruyucu azizini yüceltmek için manastır katedraline yerleştirildi.

Zaman geçtikçe düzenli hale gelen ve manastıra, manastıra göre "altın kubbeli" veya "altın çatılı" takma adı verilen bir uygulamaydı.[5]

1240 yılındaki Moğol istilası sırasında manastırın ciddi şekilde hasar gördüğü tahmin edilmektedir. Moğollar katedrale zarar vermiş ve altın kaplama kubbelerini kaldırmıştır.[6] Manastır daha sonra bakıma muhtaç hale geldi ve sonraki iki buçuk yüzyıla ait hiçbir belge yok. 1496'da manastır yeniden canlandırıldı ve adı II. Sviatopolk tarafından yaptırılan katedral kilisesinden sonra St. Demetrius Manastırı'ndan St. Michael's olarak değiştirildi. On altıncı yüzyılda sayısız restorasyon ve genişletmeden sonra, yavaş yavaş Ukrayna'daki en popüler ve en zengin manastırlardan biri haline geldi.Kaynak hatası: <ref> etiketi için </ref> kapanışı eksik (Bkz: Kaynak gösterme) Kalan diğer mozaikler, turistler için sergilenmedikleri Ayasofya Katedrali'nin ikinci katına yerleştirildi. Kiev'de kalan bu eşyalar 2. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından ele geçirilmiş ve Almanya'ya götürülmüştür. Savaş bittikten sonra Amerikan eline geçtiler ve daha sonra Moskova'ya geri döndüler. 

1935 baharında manastırın altın kubbeleri yıkıldı. Katedralin gümüş kraliyet kapıları, Mazepa'nın kutsal emaneti (iki pud gümüş ağırlığında) ve diğer değerli eşyalar yurt dışına satıldı ya da basitçe yok edildi.[2]

Yıkılan katedralin kalıntıları

1936 ilkbahar-yaz döneminde, katedralin kabuğu ve çan kulesi dinamitle havaya uçuruldu. Manastırın Ekonomik Kapısı (UkraynacaEkonomichna Brama) ve manastır duvarları da yıkılmıştır. Yıkımın ardından, NKVD tarafından sitede değerli eşyalar için kapsamlı bir arama yapıldı.[2][7] Sovyet yetkilileri daha sonra boş arsayı en iyi nasıl dolduracakları konusunda bir yarışma başlattı; Yakiv Shteinberg dahil çoğu mimar devasa bir Lenin heykeli önerdi.[7] Meydanın kendisi, çevresinde devasa hükümet binaları bulunan bir dikdörtgen olarak planlandı.[7] Dört sütun planlandı, işçi, köylü ve devrimcilerin heykelleri üzerlerinde bayraklar dikildi.[7] Bazı mimarlar, Ayasofya Katedrali ve Katedralin önündeki Bohdan Khmelnytsky heykelini yıkmayı önerdiler.[7]

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce eski manastır arazisinde tamamlanan tek bina şu anda Dışişleri Bakanlığı'na ev sahipliği yapıyor.

Koruma ve yeniden yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayasofya Katedrali'nin ikinci katına yerleştirilen Eucharist mozaiği

bunun üzerine katedral ve çan kulesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi - Kiev Patrikhanesi'ne devredildi. Alanın baş arkeoloğu Yuriy Ivakin, yeniden yapılanmadan önce kazılar sırasında 260'tan fazla değerli antik eserin kurtarıldığını söyledi. Ayrıca, antik katedralin hala bozulmamış bir kısmı ortaya çıkarılmıştır; bu bugün mevcut katedralin mahzeninin bir parçasını oluşturuyor.[8]

Yeniden inşa edilen St. Michael Altın Kubbeli Katedrali, 30 Mayıs 1999'da resmi olarak açıldı. Ancak iç süslemeler, mozaikler ve freskler 28 Mayıs 2000 tarihine kadar tamamlanmamıştır. Yan şapeller 2001 yılında Azize Barbara ve İskenderiyeli Azize Katerina'ya adandı. Takip eden dört yıl boyunca, orijinal katedrale ait 29 mozaikten 18'i ve diğer sanat objeleri, Ukrayna ve Rus yetkililer arasında yıllarca süren sıkı tartışmaların ardından Moskova'dan iade edildi.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Genel Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı , 15 Aralık 2018'de kilisenin oluşturulmasından sonra Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin merkezi oldu. St. Michael Altın Kubbeli Manastırı, Kiev Metropoliti ve tüm Ukrayna'nın merkezi olarak kullanılmaktadır.[9][10][11]

Öne çıkan yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başmelek Mikail heykeli
Aziz John'un Yemekhanesi

Aziz Michael Altın Kubbeli Katedral[değiştir | kaynağı değiştir]

St. Michael Altın Kubbeli Manastırı'nın dini mimarisi , Bizans ve Barok dönemlerinde yaygın olan stillerden gelişen unsurları bünyesinde barındırır.

Antik katedral, Kiev Mağaralar Manastırı'nın Varsayım Katedrali'nde modellenmiştir. Kyivan Rus zamanında yaygın olan Yunan haç planını, altı sütunu ve üç apsisi kullandı. Minyatür bir kilise, muhtemelen bir vaftizhane, katedrale güneyden bitişikti.[12]

Aziz Michael Kilisesi

Kilisenin içine, 1718'de Hetman Pavlo Skoropadsky tarafından finanse edilen ve Chernigov'dan Hryhoryi Petriv tarafından yürütülen karmaşık, beş katmanlı bir simge ekranı yerleştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Malikenaite 2003.
 2. ^ a b c Hewryk 1982.
 3. ^ "Metropolitan Museum Collection". 10 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2021. 
 4. ^ "Collection". The British Museum. 30 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Zlatoverkhy Mikhailovsky monastyr". Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary (Rusça). 17 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 
 6. ^ Chobit 2005.
 7. ^ a b c d e "Forgotten Soviet Plans For Kyiv". Kyiv Post. 28 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 8. ^ "Historic St. Michael's Golden-Domed Sobor is rebuilt". The Ukrainian Weekly. Kyiv Press Bureau. 29 Kasım 1998. 27 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2006. 
 9. ^ "Факти ICTV - Михайлівський Золотоверхий стане кафедральним собором єдиної УПЦ". 16 Aralık 2018. 18 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2018. 
 10. ^ "Михайлівський Золотоверхий собор буде головним храмом ПЦУ". risu.org.ua. 16 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2018. 
 11. ^ "Filaret to head Kyiv Diocese, Metropolitan Symeon elected Chief Secretary of the OCU, the Synod decides". risu.org.ua. 5 Şubat 2019. 8 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 12. ^
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)

Geç Rönesans, Maniyerizm ve Barok mimarları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ackerman, James S. “Architectural Practice in the Italian Renaissance.” Journal of the Society of Architectural Historians 13 (1954): 3–11.
 • Alberti, Leon Battista. On the Art of Building in Ten Books. Cambridge, Mass.: MIT Press, 1991.
 • Anderson, Christy. Renaissance Architecture. Oxford History of Art. Oxford: Oxford University Press, 2013.
 • Battisti, Eugenio. Filippo Brunelleschi. New York: Phaidon Press, 2002.
 • Bednorz, Achim, and Rolf Toman. Baroque Architecture, Sculpture, Painting. Potsdam: H. F. Ullmann Publishing, 2013.
 • Blunt, Anthony. Art and Architecture in France, 1500–1700. Baltimore: Penguin, 1957.
 • Blunt, Anthony. Art and Architecture in France, 1500–1700. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1999.
 • Boucher, Bruce. Andrea Palladio: The Architect in His Time. New York: Abbeville Press, 2007.
 • Brumfield, William Craft. A History of Russian Architecture. Cambridge: Cambridge University Press, 1997.
 • Burckhardt, Jacob. The Architecture of the Italian Renaissance. Chicago: University of Chicago Press, 1987.
 • Cooper, Tracy E. Palladio’s Venice: Architecture and Society in a Renaissance Republic. New Haven, Conn.: Yale University Press, 2006.
 • Cracraft, James. The Petrine Revolution in Russian Architecture. Chicago: University of Chicago Press, 1988.
 • Droste, Thorsten, and Axel M. Mosier. Châteaux of the Loire. London: I. B. Tauris, 1997.
 • Earnshaw, Brian, and Timothy Mowl. An Insular Rococo: Architecture, Politics, and Society in Ireland and England, 1710–1770. London: Reaktion Books, 1999.
 • Frommel, Christoph Luitpold. The Architecture of the Italian Renaissance. New York: Thames and Hudson, 2007.
 • Furnari, Michele. Formal Design in Renaissance Architecture: From Brunelleschi to Palladio. New York: Rizzoli International, 1995.
 • Giuffre, Maria, and Melo Minnella. The Baroque Architecture of Sicily. New York: Thames and Hudson, 2008.
 • Goldthwaite, Richard. The Building of Renaissance Florence: An Economic and Social History. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1980.
 • Hempel, Eberhard. Baroque Art and Architecture in Central Europe. Baltimore: Penguin, 1965.
 • Henderson, Paula. The Tudor House and Garden: Architecture and Landscape in the Sixteenth and Early Seventeenth Centuries. London: Paul Mellon Center, 2005.
 • Heydenreich, Ludwig. Architecture in Italy, 1400–1500. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1996.
 • Hibbard, Howard. Bernini. Baltimore: Penguin, 1965.
 • Hitchcock, Henry Russell. German Renaissance Architecture. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1982.
 • Hitchcock, Henry Russell. Rococo Architecture in Southern Germany. New York: Phaidon Press, 1969.
 • Hopkins, Andrew. Italian Architecture from Michelangelo to Borromini. New York: Thames and Hudson, 2002.
 • Howard, Deborah. The Architectural History of Venice. Rev. ed. New Haven, Conn.: Yale University Press, 2004.
 • Kavaler, Ethan Matt. Renaissance Gothic: Architecture and the Arts in Northern Europe, 1470–1540. New Haven, Conn.: Yale University Press, 2012.
 • Kubler, George. Art and Architecture in Spain and Portugal and Their American Dominions, 1500–1800. Baltimore: Penguin, 1959.
 • Lieberman, Ralph. Renaissance Architecture in Venice, 1450–1540. London: Century Hutchinson (UK Random House), 1982.
 • Lotz, Wolfgang. Architecture in Italy, 1500–1600. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1995.
 • Luitpold, Christoph. The Architecture of the Italian Renaissance. New York: Thames and Hudson, 2007.
 • Millon, Henry A. Baroque and Rococo Architecture. New York: George Braziller, 1961.
 • Millon, Henry A. The Renaissance from Brunelleschi to Michelangelo: The Representation of Architecture. New York: Rizzoli International, 1997.
 • Murray, Peter. The Architecture of the Italian Renaissance. New York: Schocken, 1997.
 • Neuman, Robert. Baroque and Rococo Art and Architecture. New York: Pearson, 2012.
 • Norberg-Schulz, Christian. Baroque Architecture. Rev. ed. 1971; New York: Harry N. Abrams, 2012.
 • O’Brien, Patrick, ed. Urban Achievement in Early Modern Europe: Golden Ages in Antwerp, Amsterdam and London. Cambridge: Cambridge University Press, 2001.
 • Palladio, Andrea. The Four Books of Architecture. New York: Dover, 1965.
 • Pérouse de Montclos, Jean-Marie. Versailles. New York: Abbeville Press, 1997.
 • Prager, Frank D., and Gustina Scaglia. Brunelleschi: Studies of His Technology and Inventions. New York: Dover, 2004.
 • Scott, Geoffrey. The Architecture of Humanism. Gloucester, Mass.: P. Smith, 1965.
 • Servida, Sonia. The Story of Renaissance Architecture. London: Prestel Publishing, 2011.
 • Shearman, John. Mannerism. Baltimore: Penguin, 1991.
 • Shvidkovsky, Dmitri. St. Petersburg: Architecture of the Tsars. New York: Abbeville Press, 1996.
 • Strathern, Paul. The Artist, the Philosopher, and the Warrior: Da Vinci, Machiavelli, and Borgia and the World They Shaped. London: Bantam Press, 2011.
 • Summerson, John. The Classical Language of Architecture. Cambridge, Mass.: MIT Press, 1966.
 • Varriano, John. Italian Baroque and Rococo Architecture. Oxford: Oxford University Press, 1986.
 • Wittkower, Rudolf. Architectural Principles in the Age of Humanism. New York: Norton, 1971.
 • Wittkower, Rudolf. Art and Architecture in Italy, 1600–1750. Vol. 1, Early Baroque. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1999.
 • Wölfflin, Heinrich. Renaissance and Baroque. Translated by K. Simon. London: Collins, 1964.
 • Zanlungo, Claudia. The Story of Baroque Architecture. London: Prestel Publishing, 2012.
 • ———. Guide to Baroque Rome. New York: Harper and Row, 1982.
 • ———. Late Baroque and Rococo Architecture. New York: Rizzoli, 1985.
 • ———. Palladio. Baltimore: Penguin, 1974.
 • ———. The Architecture of Michelangelo. Chicago: University of Chicago Press, 1986.
 • ———. Triumph of the Baroque: Architecture in Europe 1600–1750. New York: Thames and Hudson, 1999.

Rokoko kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Adams, William Howard. The French Garden, 1500–1800. New York: George Braziller, 1979.
 • Adamson, John, ed. The Princely Courts of Europe: Ritual, Politics and Culture under the Ancien Régime, 1500–1750. London: Wiedenfield and Nicolson, 1999. Arminjon, Catherine. Madame de Pompadour et la floraison des arts. Montreal: Musée David M. Stewart, 1988.
 • Addison, Joseph, and Richard Steele. Spectator. Edited by Donald F. Bond. Oxford: Clarendon, 1965.
 • A Description of Vaux-Hall Gardens. Being a Proper Companion and Guide for All Who Visit That Place. London: S. Hooper, 1762.
 • Algarotti, Francesco, conte. Opere. 8 vols. Livorno: Presso Marco Coltellini, 1764–65.
 • Allen, Brian. Francis Hayman. New Haven, CT: Yale University Press, 1987.
 • Alpers, Svetlana, and Michael Baxandall. Tiepolo and the Pictorial Intelligence. New Haven, CT: Yale University Press, 1996.
 • Ananoff, Alexandre. L’oeuvre dessiné de François Boucher (1703–1770): Catalogue raisonné. Paris: F. de Nobele, 1966.
 • Archer, John. The Literature of British Domestic Architecture, 1715–1842. Cambridge, MA: The MIT Press, 1985.
 • Arciszewska, Barbara, and Elizabeth McKellar, eds. Articulating British Classicism: New Approaches to Eighteenth-Century Architecture. Burlington, VT: Ashgate, 2004.
 • Arnold, Dana, ed. The Georgian Villa. Stroud, Gloucestershire, UK: Alan Sutton, 1996.
 • Asfour, Amal, and Paul Williamson, Gainsborough’s Vision. Liverpool, UK: Liverpool University Press, 1999.
 • Ashton, Dore. Fragonard in the Universe of Painting. Washington DC: Smithsonian Institution, 1988.
 • Asleson, Robyn, and Shelley M. Bennett. British Painting at the Huntington. New Haven, CT: Yale University Press, 2001.
 • Auricchio, Laura. Adélaïde Labille-Guiard: Artist in the Age of Revolution. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2009.
 • Ayres, James. Building the Georgian City. New Haven, CT: Yale University Press, 1998.
 • Baarsen, Reinier. Rococo in Nederland. Amsterdam: Rijksmuseum, 2001.
 • Babelon, Jean-Pierre. “Les façades des palais Rohan-Soubise sur le jardin.” Revue de l’Art 4 (1969): 66–73.
 • Bacou, Roseline. French Landscape Drawings and Sketches of the Eighteenth Century. London: British Museum, 1977.
 • Baetjer, Katharine, ed. Watteau, Music, and Theater. New York: Metropolitan Museum of Art, 2009.
 • Bailey, Colin, ed. The Age of Watteau, Chardin, and Fragonard: Masterpieces of French Genre Painting. New Haven, CT: Yale University Press, 2003.
 • Bailey, Colin. Patriotic Taste: Collecting Modern Art in Pre-Revolutionary Paris. New Haven, CT: Yale University Press, 2002.
 • Baker, Malcolm. Figured in Marble: The Making and Viewing of Eighteenth-Century Sculpture. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2000.
 • Baridon, Michel. A History of the Gardens of Versailles. Translated by Adrienne Mason. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2008.
 • Barker, Emma. Greuze and the Painting of Sentiment. Cambridge: Cambridge University Press, 2005
 • Barnard, Toby, and Jane Clark, eds. Lord Burlington: Architecture, Art and Life. London: Hambledon, 1995.
 • Barrell, John. The Dark Side of the Landscape: The Rural Poor in English Painting, 1730–1840. Cambridge: Cambridge University Press, 1980.
 • Bastide, Jean-François de. The Little House: An Architectural Seduction. Translated by Rodolphe el-Khoury. New York: Princeton Architectural Press, 1996. Blondel, Jacques-François. Cours d’architecture, ou traité de la décoration, distribution et construction des bâtiments. Paris: Desaint, 1771–77.
 • Baxandall, Michael. Patterns of Intention: On the Historical Explanation of Pictures. New Haven, CT: Yale University Press, 1985.
 • Baxter, Denise Amy, and Meredith Martin, eds. Architectural Space in Eighteenth-Century Europe: Constructing Identities and Interiors. Burlington, VT: Ashgate, 2010.
 • Bean, Jacob, and William Griswold. Eighteenth-Century Italian Drawings in the Metropolitan Museum of Art. New York: The Metropolitan Museum of Art, 1990.
 • Beard, Geoffrey, and Christopher Gilbert, eds. Dictionary of English Furniture Makers, 1660–1840. Leeds: Furniture History Society, 1986.
 • Beard, Geoffrey. Craftsmen and Interior Decoration in England, 1660–1820. Edinburgh, UK: Bartholemew, 1981.
 • Beard, Geoffrey. Stucco and Decorative Plasterwork in Europe. London: Thames and Hudson, 1983.
 • Beddington, Charles, ed. Canaletto in England: A Venetian Artist Abroad, 1746– 1755. New Haven, CT: Yale University Press, 2007.
 • Belsey, Hugh. “A Visit to the Studios of Gainsborough and Hoare.” The Burlington Magazine 129 (1987): 107–9.
 • Bennett, Shelley, and Carolyn Sargentson. French Eighteenth-Century Art at the Huntington. New Haven, CT: Yale University Press, 2008.
 • Berger, Robert W. In the Garden of the Sun King: Studies on the Park of Versailles under Louis XIV. Washington DC: Dumbarton Oaks Research Library and Collection, 1985.
 • Berger, Robert W. Public Access to Art in Paris: A Documentary History from the Middle Ages to 1800. University Park: The Pennsylvania State University Press, 1999.
 • Bermingham, Ann, and John Brewer. The Consumption of Culture, 1600–1800: Image, Object, Text. London: Routledge, 1995.
 • Bermingham, Ann. Landscape and Ideology: The English Rustic Tradition, 1740–1860. Berkeley: University of California Press, 1986.
 • Besnard, Paul Albert, and Georges Wildenstein. La Tour: la vie et l’oeuvre de l’artiste. Paris: Les Beaux-Arts: 1928.
 • Bédard, Jean-François. “The Architect as honnête homme: The Domestic Architecture and Decoration of Gilles-Marie Oppenord (1672–1742).” PhD diss., Columbia University, 2003.
 • Bignamini, Ilaria, and Clare Hornsby. Digging and Dealing in Eighteenth-Century Rome. New Haven, CT: Yale University Press, 2010.
 • Bindman, David, and Malcolm Baker. Roubiliac and the Eighteenth-Century Monument: Sculpture as Theatre. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Bindman, David. Hogarth. London: Thames and Hudson, 1981.
 • Binney, Marcus. Sir Robert Taylor: From Rococo to Neo-Classicism. London: Allen and Unwin, 1984.
 • Bjurström, Per. Dessins du Nationalmuseum de Stockholm, Collection du comte Tessin, 1695–1770, ambassadeur de Suède près la cour de France. Ghent, Belgium: Impr. E. Ledeberg, 1970.
 • Bjurström, Per. French Drawings: Eighteenth Century. Nationalmuseum, Stockholm: Liber Förlag, 1982.
 • Blair, Claude, ed. Pollard’s History of Firearms. London: Country Life Books, 1983. Blunt, Anthony. Baroque and Rococo Architecture and Decoration. London: Elek, 1978. ———. Some Uses and Misuses of the Terms Baroque and Rococo as Applied to Architecture. London: Oxford University Press for the British Academy, 1973. Boime, Albert. Art in an Age of Revolution, 1750–1800. Chicago: University of Chicago Press, 1987.
 • Blunt, Anthony. Art and Architecture in France, 1500–1700. New Haven, CT: Yale University Press, 1999.
 • Blunt, Anthony. Neapolitan Baroque and Rococo Architecture. London: A. Zwemmer, 1975.
 • Bolla, Peter de. The Education of the Eye: Painting, Landscape, and Architecture in the Eighteenth Century. Stanford, CA: Stanford University Press, 2003.
 • Bordeaux, Jean-Luc. François Le Moyne and His Generation, 1688–1737. Neuilly-sur-Seine, France: Arthena, 1984.
 • Bottineau, Yves. L’art de cour dans l’Espagne des lumières, 1746–1808. Paris: De Boccard, 1986.
 • Bowron, Edgar Peters, and Joseph J. Rishel, eds. Art in Rome in the Eighteenth Century. Philadelphia: Philadelphia Museum of Art, 2000.
 • Bowron, Edgar Peters, and Peter Björn Kerber. Pompeo Batoni: Prince of Painters in Eighteenth-Century Rome. New Haven, CT: Yale University Press, 2007.
 • Bowron, Edgar Peters. Pompeo Batoni and His British Patrons. London: Greater British Council, 1982.
 • Boyceau de La Baraudière, Jacques. Traité du jardinage, selon les raisons de la nature et de l’art. Paris: A. Courbé, 1640.
 • Boyer, Marie-France. The Private Realm of Marie Antoinette. Translated by Jennifer Wakelyn. London: Thames and Hudson, 1995.
 • Braham, Allan. The Architecture of the French Enlightenment. London: Thames and Hudson, 1980.
 • Brewer, John, and Roy Porter, eds. Consumption and the World of Goods. London: Routledge, 1993.
 • Brice, Germain. Nouvelle description de la ville de Paris et de tout ce qu’elle contient de plus remarquable. Paris: J. M. Gandouin, 1725.
 • Brookner, Anita. Greuze: The Rise and Fall of an Eighteenth-Century Phenomenon. London: Elek, 1972.
 • Brookner, Anita. The Genius of the Future; Studies in French Art Criticism: Diderot, Stendhal, Baudelaire, Zola, the Brothers Goncourt, Huysmans. London: Phaidon, 1971.
 • Brown, Jonathan, et al. The Spanish Manner: Drawings from Ribera to Goya. New York: Frick Collection, 2010.
 • Brugerolles, Emmanuelle, ed. Boucher, Watteau and the Origin of the Rococo. Paris: École nationale supérieure des beaux-arts, 2003.
 • Bryson, Norman. Tradition and Desire: From David to Delacroix. Cambridge: Cambridge University Press, 1984.
 • Burlington, Richard Boyle, Earl of. Fabbriche antiche disegnate da Andrea Palladio Vicentino e date in luce da Riccardo conte di Burlington. London, 1730.
 • Bussagli, Marco, and Mattia Reiche. Baroque and Rococo. Translated by Patrick McKeown. New York: Sterling, 2009
 • Cailleux, Jean. “Some Family and Group Portraits by François de Troy (1645–1730).” Burlington Magazine 113, no. 817 (1971).
 • Calasso, Roberto. Tiepolo Pink. Translated by Alastair McEwen. New York: Alfred A. Knopf, 2009.
 • Canal, Vincenzo da. Vita di Gregorio Lazzarini. Edited by Giovanni Antonio Moschini. Venice, 1809.
 • Carey, Juliet. Theatres of Life: Drawings from the Rothschild Collection at Waddesdon Manor. London: Paul Holberton, 2007.
 • Carlson, Victor I., John W. Ittman, and David. D. Becker. Regency to Empire: French Printmaking, 1715–1814. Baltimore: Baltimore Museum of Art, 1984.
 • Carr, C. T. “Two Words in Art History II: Rococo.” Forum for Modern Language Studies 1, no. 3 (1965): 266–81.
 • Cavanagh, Alden, and Michael E. Yonan. The Cultural Aesthetics of Eighteenth-Century Porcelain. Burlington, VT: Ashgate, 2009.
 • Cavanaugh, Alden, ed. Performing the “Everyday”: The Culture of Genre in the Eighteenth Century. Newark: University of Delaware Press, 2007.
 • Caylus, Anne Claude Philippe, comte de. “Discours du comte de Caylus sur les dessins.” Revue universelle des arts 9 (1859): 316–23.
 • Chambers, Sir William. Designs of Chinese Buildings, Furniture, Dresses, Machines, and Utensils. London: by the author, 1757.
 • Chantelou, Paul de Fréart, sieur de. Journal du voyage du cavalier Bernin en France. Paris: Stock, 1930.
 • Charles-Joseph Natoire: peintures, dessins, estampes et tapisseries des collections publiques françaises. Troyes, Musée des beaux-arts, Nîmes, Nantes, France: Chiffoleau, 1977.
 • Chastel, André. French Art. Vol. 3, The Ancien Régime, 1620–1775. New York: Flammarion, 1996.
 • Chippendale, Thomas. The Chippendale Director: The Furniture Designs of Thomas Chippendale. Edited by J. Munro Bell. Ware: Wordsworth Editions, 1990. Cochin, Charles-Nicolas. Observations sur les antiquités d’Herculanum, avec quelques réflexions sur la peinture & la sculpture des anciens. Paris: C.-A. Jombert, 1755.
 • Christiansen, Keith, ed. Giambattista Tiepolo 1696–1770. New York: The Metropolitan Museum of Art, 1996.
 • Clark, Anthony M. Pompeo Batoni: A Complete Catalogue of his Works. Oxford: Phaidon, 1985.
 • Claude Gillot (1673–1722): Comédies, sabbats et autres subjects bizarres. Musée de Langres, Paris: Éditions d’art Somogy, 1999.
 • Clifford, Timothy. Designs of Desire: Archictectural and Ornamental Prints and Drawings, 1500–1850. Edinburgh: National Galleries of Scotland, 1999.
 • Coffin, David. The English Garden: Meditation and Memorial. Princeton, NJ: University of Princeton Press, 1994.
 • Coffin, Sarah D. Rococo: The Continuing Curve, 1730–2008. New York: Assouline, 2008.
 • Cohen, Sarah R. Art, Dance, and the Body in French Culture of the Ancien Régime. Cambridge: Cambridge University Press, 2000.
 • Coke, David. The Muse’s Bower: Vauxhall Gardens 1728–1786. Sudbury, UK: Gainsborough’s House, 1978.
 • Collins, Jeffrey. Papacy and Politics in Eighteenth-Century Rome. Cambridge: Cambridge University Press, 2004.
 • Colvin, Howard. A Biographical Dictionary of British Architects, 1600–1840. New Haven, CT: published for the Paul Mellon Centre for Studies in British Art by Yale University Press, 1995.
 • Conisbee, Philip. Chardin. Oxford: Phaidon, 1985.
 • Conner, Patrick. Oriental Architecture in the West. London: Thames and Hudson, 1979.
 • Courtonne, Jean. Traité de la perspective pratique. Paris: J. Vincent, 1725.
 • Cracraft, James. The Petrine Revolution in Russian Architecture. Chicago: University of Chicago Press, 1988.
 • Crow, Thomas. Emulation: Making Artists for Revolutionary France. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Crown, Patricia. “British Rococo as Social and Political Style.” Eighteenth-Century Studies 23, no. 3 (1990): 269–82.
 • Cruickshank, Dan, and Neil Burton. Life in the Georgian City. London: Viking, 1990.
 • Cuzin, Pierre. Jean-Honoré Fragonard. New York: Abrams, 1988.
 • Dauly, E., and E. Taillemite, eds. Colbert. Paris: Hôtel de la Monnaie, 1983.
 • Daviler, Antoine-Charles. Cours d’architecture qui comprend les ordres de Vignole, avec des commentaires, les figures et descriptions de ses plus beaux bâtimens, et de ceux de Michel-Ange. 2 vols. Paris: J. Mariette, 1710.
 • Davis, Terence. The Gothick Taste. Newton Abbot: David and Charles, 1974. Forsyth, Michael. Bath. New Haven, CT: Yale University Press, 2003.
 • Decorative Objects, Furniture, and Dress Delpierre, Madeleine. Dress in France in the Eighteenth Century. Translated by Caroline Beamish. New Haven, CT: Yale University Press, 1997.
 • DeJean, Joan. Ancients against Moderns: Culture Wars and the Making of a Fin de Siècle. Chicago: University of Chicago Press, 1997.
 • Delaforce, Angela. Art and Patronage in Eighteenth-Century Portugal. Cambridge: Cambridge University Press, 2002.
 • DeLorme, Eleanor P. Garden Pavilions and the Eighteenth-Century French Court. Woodbridge, Suffolk, UK: Antique Collectors’ Club, 1996.
 • Denis, Marie-Amynthe. Madame du Barry: de Versailles à Louveciennes. Paris: Flammarion, 1992.
 • Dennis, Michael. Court and Garden: From the French Hôtel to the City of Modern Architecture. Cambridge, MA: MIT Press, 1986.
 • Denvir, Bernard. The Eighteenth Century: Art, Design, and Society, 1689–1789. London: Longman, 1983.
 • De Piles, Roger. Abrégé de la vie des peintres, avec des reflexions sur leurs ouvrages, et un traité du peintre parfait, de la connoissance des desseins, & de l’utilité des estampes. Paris: François Muguet, 1699.
 • Démoris, Réné. Chardin, la chair et l’objet. Paris: A. Biro, 1991.
 • Dézallier d’Argenville, Antoine-Nicolas. Vies des fameux architectes et sculpteurs. Paris: chez Debure l’aîné, 1787. Reprint, Geneva: Minkoff Reprints, 1972. Diderot, Denis. Diderot on Art. Edited and translated by John Goodman. 2 vols. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Diderot, Denis, and Jean Le Rond d’Alembert. Encyclopédie ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des metiers, par une société de gens de letters. 28 vols. Paris, 1751–76.
 • Diderot et l’art, de Boucher à David. Paris: Éditions de la Réunion des musées nationaux, 1984.
 • Diez, José Luis. Da Goya a Picasso: La pittura spagnola dell’Ottocento. Milan: Mazzotta, 1991.
 • Dubois, Jacques. Versailles, a Garden in Four Seasons. Translated by Daniel Wheeler. New York: Vendome, 1983.
 • Dubois de Saint-Gelais, Louis François. Description des tableaux du Palais Royal. Paris, D’Houry, 1727.
 • Dubos, Jean-Baptiste. Réflexions critiques sur la poésie et sur la peinture. Paris: Jean Mariette, 1719.
 • Duffy, Stephen, et al. The Wallace Collection. London: Scala, 2005.
 • Dulau, Anne, ed. Boucher and Chardin: Masters of Modern Manners. London: Paul Holberton, 2008.
 • Duncan, Carol. The Aesthetics of Power: Essays in Critical Art History. Cambridge, Cambridge University Press: 1993.
 • Duro, Paul. The Academy and the Limits of Painting in Seventeenth-Century France. Cambridge: Cambridge University Press, 1997.
 • Edwards, Clive. Eighteenth-Century Furniture. Manchester: Manchester University Press, 1996.
 • Eggeling, Tilo. Raum und Ornament: Georg Wenceslaus von Knobelsdorff und das friderizianische Rokoko. Regensburg, Germany: Schnell and Steiner, 2003.
 • Eitner, Lorenz. Neoclassicism and Romanticism, 1750–1850: Sources and Documents. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, 1970.
 • Enggass, Robert, and Jonathan Brown. Italy and Spain, 1600–1750: Sources and Documents. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, 1970.
 • Etlin, Richard. Symbolic Space: French Enlightenment Architecture and Its Legacy. Chicago: Chicago University Press, 1994.
 • Falconet, Étienne-Maurice. Oeuvres d’Étienne Falconet, . . . contenant plusieurs écrits relatifs aux beaux-arts, dont quelques-uns ont déjà paru mais fautifs, d’autres sont nouveaux. 6 vols. Lausanne, Switzerland: Société typographique, 1781.
 • Faret, Nicolas. L’Honnête homme, ou l’art de plaire à la court. Paris: T. du Bray, 1630.
 • Fauchier-Magnan, Adrien. The Small German Courts in the 18th Century. Translated by Mervyn Savill. London: Methuen, 1958.
 • Faÿ-Hallé, Antoinette, Marie-Noëlle Pinot de Villechenon, and Guilhem Scherf, et al. Falconet à Sèvres, 1757–1766 ou L’art de plaire. Musée national de la céramique, Sèvres, Paris: Réunion des musées nationaux, 2001.
 • Félibien, Andre. Conferences de l’Académie royale de peinture et de sculpture. Pendant année 1667. Paris, 1669. Reprint, Portland, OR: Collegium Graphicum, 1972. ———. Entretiens sur les vies et sur les ouvrages des plus excellens peintres anciens et modernes. 10 vols. Paris: Denys Maritte, 1666–88.
 • Field, Richard, Ellen D’Oench, and Victor Carlson. Prints and Drawings by Gabriel de Saint-Aubin, 1724–1780. Middletown, CT: Davidson Art Center, 1975.
 • Findlen, Paula, Wendy Wassyng Roworth, and Catherine M. Sama, eds. Italy’s Eighteenth Century: Gender and Culture in the Age of the Grand Tour. Stanford, CA: Stanford University Press, 2009.
 • Fort, Bernadette, and Angela Rosenthal. The Other Hogarth: Aesthetics of Difference. Princeton, NJ: Princeton University Press, 2001.
 • Fowler, John, and John Cornforth. English Decoration in the 18th Century. London: Barrie and Jenkins, 1974.
 • Fried, Michael. Absorption and Theatricality: Painting and Beholder in the Age of Diderot. Berkeley: University of California Press, 1980.
 • Friedlaender, Walter. David to Delacroix. Translated by Robert Goldwater. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1952.
 • Frothingham, Alice Wilson. Capodimonte and Buen Retiro Porcelains, Period of Charles III. New York: Hispanic Society of America, 1955.
 • Fryer, Edward, ed. The Works of James Barry. 2 vols. London: T. Cadell and W. Davies, 1809.
 • Fuhring, Peter. Designing the Décor: French Drawings from the Eighteenth Century. Lisbon: Calouste Gulbenkian Foundation, 2005.
 • Fuhring, Peter. Design into Art: Drawings for Architecture and Ornament: The Lodewijk Houthakker Collections. 2 vols. London: Philip Wilson, 1989. Girouard, Mark. Cities and People: A Social and Architectural History. New Haven, CT: Yale University Press, 1985.
 • Fuhring, Peter. Juste-Aurèle Meissonnier: Un genio del rococò: 1695–1750. 2 vols. Torino: U. Allemandi, 1999.
 • Fuhring, Peter. “Designs for and after Boulle Furniture.” The Burlington Magazine 134, no. 1071 (1992): 350–62.
 • Gainsborough, Thomas. The Letters of Thomas Gainsborough. Edited by John Hayes. New Haven, CT: Yale University Press, 2000.
 • Gallet, Michel, and J. Garms. Germain Boffrand, 1667–1754: L’aventure d’un architecte indépendant. Paris: Herscher, 1986.
 • Gallet, Michel. Claude-Nicolas Ledoux (1736–1806). Paris: Picard, 1980.
 • Gareau, Michel. Charles Le Brun: First Painter to King Louis XIV. New York: H. N. Abrams, 1992.
 • Gealt, Adelheid M., and George Knox. Domenico Tiepolo: A New Testament. Bloomington: Indiana University Press, 2006.
 • Gealt, Adelheid M. Domenico Tiepolo: The Punchinello Drawings. New York: G. Braziller, 1986.
 • Gersaint, Edme-François. Catalogue raisonné des diverses curiosités du cabinet de feu M. Quentin Lorangere. Paris: chez Jacques Barois, 1744.
 • Gilbert, Christopher, and A. Firth. The Chippendale Society: Catalogue of the Collections. Leeds, UK: Temple Newsham House, 2000.
 • Gilbert, Christopher. The Life and Work of Thomas Chippendale. 2 vols. London: Christie’s 1978.
 • Gillot, Claude. Nouveau livre de principes d’ornements d’après C. Gillot, gravé par G. Huquier. Paris, 1732.
 • Girard, Jacques. Versailles Gardens: Sculpture and Mythology. Translated by E. Rosenthal. New York: Vendome, 1985.
 • Girouard, Mark. Life in the English Country House: A Social and Architectural History. New Haven, CT: Yale University Press, 1978.
 • Girouard, Mark. Life in the French Country House. London: Cassell, 2000.
 • Girouard, Mark. “Coffee at Slaughter’s: English Art and the Rococo.” Country Life 13 and 27 January, 5 February (1966): 58–61; 188–90; 224–27.
 • Glorieux, Guillaume. À l’enseigne de Gersaint: Edme-François Gersaint, marchand d’art sur le pont Notre-Dame (1694–1750). Seyssel, France: Champ Vallon, 2002. Hunter-Stiebel, Penelope. Louis XV and Madame de Pompadour: A Love Affair with Style. New York: Rosenberg and Stiebel, 1990.
 • Goldstein, Carl. Teaching Art: Academies and Schools from Vasari to Albers. Cambridge: Cambridge University Press, 1996.
 • Goncourt, Edmond de, and Jules de Goncourt. L’Art du XVIIIe siècle. 3 vols. Paris: G. Charpentier, 1881–82. Reprint, Tusson, France: Du Lérot, 2007.
 • Goodden, Angelica. Miss Angel: The Art and World of Angelica Kauffman. London: Pimlico, 2006.
 • Goodman, Dena, and Kathryn Norberg. Furnishing the Eighteenth Century: What Furniture Can Tell Us about the European and American Past. New York: Routledge, 2007.
 • Goodman, Elise, ed. Art and Culture in the Eighteenth Century: New Dimensions and Multiple Perspectives. Newark: University of Delaware Press, 2001.
 • Goodman, Elise. The Portraits of Madame de Pompadour: Celebrating the Femme Savante. Berkeley: University of California Press, 2000.
 • Gorce, Jerome de la. Bérain dessinateur du Roi Soleil. Paris: Herscher, 1986.
 • Govier, Louise. Hogarth to Turner: British Painting. New Haven, CT: Yale University Press, 2010.
 • Gowing, Laurence. “Hogarth, Hayman, and the Vauxhall Decorations.” Burlington Magazine 95 (1953): 4–19.
 • Grasselli, Margaret Morgan, and Pierre Rosenberg. Watteau, 1684–1721. Washington DC: National Gallery of Art, 1984.
 • Grate, Pontus. French Paintings II: The Eighteenth Century. Stockholm: Swedish National Art Museums, 1994.
 • Grimwade, Arthur. Rococo Silver, 1727–1765. London: Faber, 1974.
 • Gruber, Alain, ed. The History of Decorative Arts. Vol. 2, Classicism and the Baroque in Europe. Translated by John Goodman. New York: Abbeville, 1996. Gusler, Wallace B., and James D. Lavin. Decorated Firearms, 1540–1870: From the Collection of Clay P. Bedford. Williamsburg, VA: Colonial Williamsburg Foundation, 1977.
 • Halfpenny, William. The Art of Sound Building, Demonstrated in Geometrical Problems. London: by the Author, 1725.
 • Harries, Karsten. The Bavarian Rococo Church: Between Faith and Aestheticism. New Haven, CT: Yale University Press, 1983.
 • Harrington, Kevin. Changing Ideas on Architecture in the Encyclopédie, 1750–1776. Ann Arbor, MI: UMI Research Press, 1985.
 • Harris, Eileen. British Architectural Books and Writers, 1556–1785. Cambridge: Cambridge University Press, 1990.
 • Harris, Eileen. “Batty Langley: A Tutor to Freemasons (1696–1751).” The Burlington Magazine 119, no. 890 (1977): 327–33, 35.
 • Harris, John, and Marin Rix. Gardens of Delight: The Rococo English Landscape of Thomas Robins the Elder. 2 vols. London: Basilisk, 1978.
 • Harris, John, and Michael Snodin, eds. Sir William Chambers: Architect to George III. New Haven, CT: Yale University Press, 1996.
 • Harris, John. The Artist and the Country House: A History of Country House and Garden View Painting in Britain, 1540–1870. London: Sotheby Parke Bernet, 1979.
 • Hart, Clive, and Kay Gilliland Stevenson. Heaven and the Flesh: Imagery of Desire from the Renaissance to the Rococo. Cambridge: Cambridge University Press, 1995.
 • Haskell, Francis. Patrons and Painters: A Study in the Relations between Italian Art and Society in the Age of the Baroque. New York: Knopf, 1963.
 • Hauser, Arnold. The Social History of Art. Translated by Stanley Godman. 4 vols. New York: Vintage Books, 1958.
 • Hayward, J. F. The Art of the Gunmaker. 2 vols. London: Barrie and Rockcliff, 1962–63.
 • Heckscher, Morrison H., and Leslie Greene Bowman. American Rococo, 1750–1775: Elegance in Ornament. New York: Metropolitan Museum of Art, 1992.
 • Held, Julius S., and Donald Posner. 17th- and 18th-Century Art: Baroque Painting, Sculpture, Architecture. New York: H. N. Abrams, 1971.
 • Hirschfeld, Christian Cajus Lorenz. Theory of Garden Art. Edited and translated by Linda B. Parshall. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2001. Hogarth, William. The Analysis of Beauty: Written with a View of Fixing the Fluctuating Ideas of Taste. London: J. Reeves, 1753.
 • Hobson, Marian. The Object of Art: The Theory of Illusion in Eighteenth-Century France. Cambridge: Cambridge University Press, 1982.
 • Holt, Elizabeth. The Triumph of Art for the Public: The Emerging Role of Exhibitions and Critics. New York: Anchor, 1979.
 • Holt, Elizabeth Gilmore. A Documentary History of Art. Vol. 2, Michelangelo and the Mannerists, the Baroque and the Eighteenth Century. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1981–86.
 • Honour, Hugh. Chinoiserie: The Vision of Cathay. London: J. Murray, 1973. Howells, Robin. “Rococo and Carnival.” Studies on Voltaire and the Eighteenth Century 308 (1993): 185–218.
 • Hoock, Holger. The King’s Artists: The Royal Academy of Arts and the Politics of British Culture, 1760–1840. Oxford: The Clarendon Press, 2007.
 • Hughes, Anthony. “‘An Academy for Doing.’ II: Academies, Status and Power in Early Modern Europe.” Oxford Art Journal 9, no. 2 (1986): 50–62.
 • Hyde, Melissa, and Jennifer Milam. Women, Art and the Politics of Identity in Eighteenth-Century Europe. Burlington, VT: Ashgate, 2003.
 • Impey, Oliver R. Chinoiserie: The Impact of Oriental Styles on Western Art and Decoration. London: Oxford University Press, 1977.
 • Ingrams, R. “Bachaumont: A Parisian Connoisseur of the Eighteenth Century.” Gazette des Beauz-Arts, 75, no. 1 (1970): 11–28.
 • Ireland, Ken. Cythera Regained? The Rococo Revival in European Literature and the Arts, 1830–1910. Madison, NJ: Fairleigh Dickinson University Press, 2006. Jacobson, Dawn. Chinoiserie. London: Phaidon, 1993.
 • Jouin, Henri. Charles Le Brun et les arts sous Louis XIV. Le premier peintre, sa vie, son œuvre. Paris: Nationale, 1889.
 • Jullienne, Jean de. “Abrégé de la vie de Watteau.” In Figures des différents caractères de paysages et d’études dessinées d’après nature par Antoine Watteau, tires des plus beaux cabinets de Paris. Paris: chez Audran, 1726–28.
 • Kimball, Fiske. The Creation of the Rococo. Philadelphia: Philadelphia Museum of Art, 1943.
 • La Font de Saint-Yenne, Étienne. Réflexions sur quelques causes de l’état present de la peinture en France. Paris, 1747. Reprint, Geneva: Slatkine Reprints, 1970.
 • ———. Sentimens sur quelques ouvrages de peinture, de scuplture, et gravure. The Hague: Jean Neaulme, 1754.
 • La Live de Jully, Ange-Laurent de. Catalogue historique (1764); The catalogue raisonné des tableaux (March 5, 1770). Introduction and concordance by Colin B. Bailey. Reprint, New York: Acanthus Books, 1988.
 • Langley, Batty. Ancient Architecture, restored and improved by a great variety of grand and usefull designs, entirely new, in the Gothick mode, for the ornamenting of buildings and gardens. 2 vols. London, 1742.
 • Ledoux, Charles-Nicolas. L’architecture: Edition Ramée. Reprint, Princeton, NJ: Princeton Architectural Press, 1984.
 • Lee, Rensselaer. Ut Pictura Poesis: The Humanistic Theory of Painting. New York: W. W. Norton, 1967.
 • Leroy, David. Ruines des plus beaux monuments de la Grèce. Paris: H. L. Guerin and L. F. Delatour, 1758.
 • Levey, Michael. Rococo to Revolution: Major Trends in Eighteenth-Century Painting. London: Thames and Hudson, 1966.
 • Lowengard, Sarah. The Creation of Color in Eighteenth-Century Europe. New York: Columbia University Press, Gutenberg-e Electronic Book, 2006.
 • Mariette, Jean. Architecture françoise ou recueil des . . . maisons royalles, de quelques églises de Paris et de châteaux et maisons de plaisance . . . de France bâties nouvellement. Paris: chez Jean Mariette, 1738.
 • Mariette, Pierre-Jean. Abécédario de P.-J. Mariette et autres notes inédites de cet amateur sur les arts et les artistes. Edited by Ph. Chennevières and A. Montaiglon. Paris: J.-B. Dumoulin, 1851–62.
 • McClellan, Andrew. Inventing the Louvre: Art, Politics, and the Origins of the Modern Museum in Eighteenth-Century Paris. Cambridge: Cambridge University Press, 1994.
 • Menzhausen, J., et al. The Splendor of Dresden: Five Centuries of Art Collecting. Washington, DC: National Gallery of Art, 1978.
 • Mézières, Nicolas Le Camus de. The Genius of Architecture; or, the Analogy of That Art with Our Sensations. Edited by Robin Middleton. Translated by David Britt. Santa Monica, CA: Getty Center for the History of Art and the Humanities, 1992.
 • Millon, Henry A., ed. Circa 1700: Architecture in Europe and the Americas Washington DC: National Gallery of Art, 2005.
 • Minor, Vernon Hyde. Baroque and Rococo: Art and Culture. New York: Harry N. Abrams, 1999.
 • Mollet, Claude. Théâtre des jardinages, contenant une méthode facile pour faire des pépinières . . . avec les fleurs qu’il faut mettre dans les parterres qui servent à l’embellissement des jardins. Paris: C. de Sercy, 1678.
 • Montaiglon, Alain, ed. Procès verbaux de l’Académie royale de peinture et de sculpture. 4 vols. Paris: Charavay frères, 1881.
 • Montfaucon, Bernard de. L’antiquité expliquée, et représentée en figures: Ouvrage françois et latin, contenant près de douze cent planches, divisé en cinq tomes. Paris: la Compagnie des libraries, 1716.
 • Outram, Dorinda. Panorama of the Enlightenment. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2006.
 • Pardhailé-Galabrun, Annik. The Birth of Intimacy: Privacy and Domestic Life in Early Modern Paris. Translated by Jocelyn Phelps. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1991.
 • Park, William. The Idea of Rococo. Newark: University of Delaware Press, 1992. Penny, Nicholas. The Materials of Sculpture. New Haven, CT: Yale University Press, 1993.
 • Pety, Dominique. Les Goncourt et la collection. De l’objet d’art à l’art d’écrire. Geneva: Droz, 2003.
 • Pevsner, Niklaus. Academies of Art, Past and Present. New York: Da Capo, 1973. Puttfarken, Thomas. Roger de Piles’ Theory of Art. New Haven, CT: Yale University Press, 1985.
 • Harris, John. The Palladian Revival: Lord Burlington, His Villa and Garden at Chiswick. New Haven, CT: Yale University Press, 1994.
 • Harris, Nathaniel. Chippendale. Secaucus, NJ: Chartwell Books, 1989.
 • Hayes, John. The Landscape Paintings of Thomas Gainsborough. 2 vols. London: Sotheby, 1982.
 • Hedley, Jo. François Boucher: Seductive Visions. London: Wallace Collection, 2004.
 • Helston, Michael, ed. Painting in Spain during the Later Eighteenth Century. London: National Gallery, 1989.
 • Hibbert, Christopher. The Grand Tour. London: Methuen, 1987.
 • Hind, Charles, ed. New Light on English Palladianism. London: Georgian Group, 1988.
 • Hitchcock, Henry-Russell. German Rococo: The Zimmermann Brothers. London: Allen Lane, 1968.
 • Hogarth, William. The Analysis of Beauty. Edited by Ronald Paulson. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Holbrook, Mary. “Painters in Bath in the Eighteenth Century.” Apollo 97 (1973): 375–84.
 • Holloway, Owen E. French Rococo Book Illustration. London: Tiranti, 1969. Holmes, Mary Tavener. Nicolas Lancret: Dance before a Fountain. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2006.
 • Huisken, Jacobine, and Friso Lammertse. Jacob de Wit: De Amsteltitiaan [The titian of the Amstel]. Amsterdam: Royal Palace, 1986.
 • Hunt, John Dixon, and Michel Conan, eds. Tradition and Innovation in French Garden Art: Chapters of a New History. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2002.
 • Hunt, John Dixon, and Peter Willis, eds. The Genius of the Place: The English Landscape Garden, 1620–1820. London: Paul Elek, 1975.
 • Hunt, John Dixon. William Kent, Landscape Garden Designer: An Assessment and Catalogue of His Designs. London: A. Zwemmer, 1987.
 • Hussey, Christopher. English Country Houses: Early Georgian, 1715–1760. Woodbridge, UK: Antique Collector’s Club, 1955.
 • Hyde, Melissa, and Mark Ledbury. Rethinking Boucher. Los Angeles: Getty Research Institute, 2006.
 • Hyde, Melissa. Making Up the Rococo: François Boucher and His Critics. Los Angeles: Getty Publications, 2006.
 • Ingamells, John, and Robert Raines. “A Catalogue of the Paintings, Drawings and Etchings of Philip Mercier.” The Walpole Society 46 (1978): 1–10.
 • Ingersoll-Smouse, Florence. Pater: biographie et catalogues critiques. Paris: les Beaux-Arts, 1928.
 • Jackson-Stops, Gervase. An English Arcadia, 1600–1900: Designs for Gardens and Garden Buildings in the Care of the National Trust. Washington DC: American Institute of Architects Press, 1992.
 • Jacky, Pierre. Alexandre-François Desportes: tableaux de chasse. Paris: Mona Bismarck Foundation and Musée international de la chasse, 1998.
 • Jacoby, Beverly Schreiber. François Boucher’s Early Development as a Draughtsman, 1720–1734. New York: Garland, 1986.
 • Jacques, David. Georgian Gardens: The Reign of Nature. London: B. T. Batsford, 1983.
 • Johns, Christopher M. S. Papal Art and Cultural Politics: Rome in the Age of Clement XI. Cambridge: University of Cambridge Press, 1993.
 • Johnson, Dorothy. Jacques-Louis David: Art in Metamorphosis. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1993.
 • Johnson, E. D. H. Paintings of the British Social Scene from Hogarth to Sickert. New York: Rizzoli, 1986.
 • Kahng, Eik, and Marianne Roland Michel. Anne Vallayer-Coster: Painter to the Court of Marie-Antoinette. New Haven, CT; Yale University Press, 2002.
 • Kalnein, Wend Graf von, and Michael Levey. Art and Architecture of the Eighteenth Century in France. Harmondsworth: Penguin, 1972.
 • Kasl, Ronda, and Suzanne L. Stratton, eds. Painting in Spain in the Age of Enlightenment: Goya and His Contemporaries. Indianapolis Museum of Art and the Spanish Institute, New York, Seattle: University of Washington Press, 1997.
 • Kavanagh, Thomas. Esthetics of the Moment: Literature and Art in the French Enlightenment. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1996.
 • Kemp, Gérald van der. Versailles. Translated by Bronia Fuchs. London: Philip Wilson: 1978.
 • Ketcham, Diana. Le Desert de Retz: A Late Eighteenth-Century French Folly Garden: The Artful Landscape of Monsieur de Monville. Cambridge, MA: MIT Press, 1994.
 • Knox, George. Antonio Pellegrini, 1675–1741. Oxford: Clarendon, 1995.
 • Koda, Harold. Dangerous Liaisons: Fashion and Furniture in the Eighteenth Century. New York: Metropolitan Museum of Art, 2006.
 • Kristoffer, Neville. Nicodemus Tessin the Elder: Architecture in Sweden in the Age of Greatness. Turnhout, Belgium: Brepols, 2009.
 • Krückmann, Peter Oluf. Heaven on Earth: Tiepolo: Masterpieces of the Würzburg Years. Munich, Germany: Prestel, 1996.
 • Kubler, George, and Martin Soria. Art and Architecture in Spain and Portugal and Their American Dominions, 1500 to 1800. Harmondsworth, UK: Penguin, 1959.
 • Lablaude, Pierre-André. The Gardens of Versailles. Translated by Fiona Biddulph. London: Zwemmer, 1995.
 • Laird, Mark. The Flowering of the Landscape Garden: English Pleasure Grounds, 1720–1800. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1999.
 • Lajer-Burcharth, Ewa. Necklines: The Art of Jacques-Louis David after the Terror. New Haven, CT: Yale University Press, 1999.
 • Lang, Alistair. The Drawings of François Boucher. London: Scala, 2003.
 • Leben, Ulrich. “German Rococo: From Cuvilliés in Munich to Nahl in Potsdam.” In Rococo: The Continuing Curve, 1730–2008, edited by Sarah D. Coffin, 136–149. New York: Assouline, 2008.
 • Ledbury, Mark. Sedaine, Greuze and the Boundaries of Genre. Oxford: Voltaire Foundation, 2000.
 • Lees-Milno, James. Baroque in Spain and Portugal and Its Antecedents. London: Batsford, 1960.
 • Le faubourg Saint-Germain: La rue de Grenelle. Galerie de la SEITA, Paris: Délégation à l’action artistique, 1985.
 • Le faubourg Saint-Germain: La rue de Varenne. Paris: Musée Rodin, 1981.
 • Leith, James A. The Idea of Art as Propaganda in France, 1750–1799: A Study in the History of Ideas. Toronto: University of Toronto Press, 1965.
 • Levey, Michael. Giambattista Tiepolo: His Life and Art. New Haven, CT: Yale University Press, 1986.
 • Levey, Michael. Painting and Sculpture in France, 1700–1789. New Haven, CT: Yale University Press, 1993.
 • Levitine, George. The Sculpture of Falconet. Greenwich, CT: New York Graphic Society, 1972.
 • Lindsay, Jack. Thomas Gainsborough: His Life and Art. London: Granada, 1981. Mannings. David. Sir Joshua Reynolds: A Complete Catalogue of His Paintings; The Subject Pictures Catalogued by Martin Postle. New Haven, CT: Yale University Press, 2000.
 • Liu, Yu. Seeds of a Different Eden: Chinese Gardening Ideas and a New English Aesthetic Ideal. Columbia: University of South Carolina Press, 2008.
 • Lochhead, Ian. The Spectator and the Landscape in the Art Criticism of Diderot and His Contemporaries. Ann Arbor, MI: UMI Research Press, 1982.
 • Mahon, Denis. Studies in Seicento Art and Theory. London: Warburg Institute, 1947. Mallory, Nina A. Roman Rococo Architecture from Clement XI to Benedict XIV (1700–1758). New York: Garland, 1977.
 • Maillet-Chassagne, Monique. Une dynastie de peintres lillois: les Van Blarenberghe. Paris: Bernard Giovanangeli, 2001.
 • Mandle, Earl Roger. Dutch Masterpieces from the Eighteenth Century: Paintings and Drawings, 1700–1800. Minneapolis, MN: Minneapolis Institute of Arts, 1971.
 • Marguerite Gérard: Artiste en 1789, dans l’atelier de Fragonard. Musée Cognacq-Jay, Paris: Paris musées, 2009.
 • Martineau, Jane, and Andrew Robison, eds. The Glory of Venice: Art in the Eighteenth Century. New Haven, CT: Yale University Press, 1994.
 • Marx, Harald, and Gregor J. M. Weber. Dresden in the Ages of Splendor and Enlightenment: Eighteenth-Century Paintings from the Old Masters Picture Gallery. Translated by Russell Stockman. Columbus, OH: Columbus Museum of Art, 1999.
 • Maxon, John, and Joseph J. Rishel, eds. Painting in Italy in the Eighteenth Century: Rococo to Romanticism. Chicago: Art Institute of Chicago, 1970.
 • McCarthy, Michael. The Origins of the Gothic Revival. New Haven, CT: Yale University Press, 1987.
 • McIntosh, Christopher. Gardens of the Gods: Myth, Magic and Meaning. New York: Palgrave Macmillan, 2005.
 • Mérot, Alain. French Painting in the Seventeenth-Century. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Michel, Christian. Charles-Nicolas Cochin et l’art des lumières. Rome: École française de Rome, 1993.
 • Michel, Marianne Roland. Chardin. New York: Abrams, 1996.
 • Milam, Jennifer. Fragonard’s Playful Paintings: Visual Games in Rococo Art. Manchester: Manchester University Press, 2006.
 • Morassi, Antonio. A Complete Catalogue of the Paintings of G. B. Tiepolo. London: Phaidon, 1962.
 • Morton, Mary, ed. Oudry’s Painted Menagerie: Portraits of Exotic Animals in Eighteenth-Century Europe. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2007.
 • Mouradian, Hélène ed. Jean-Jacques Bachelier (1724–1806): Peintre du roi et de Madame de Pompadour. Paris and Versailles: Somogy editions d’art and Musée Lambinet, 1999.
 • Mowl, Timothy, and Brian Earnshaw. An Insular Rococo: Architecture, Politics and Society in Ireland and England, 1710–1770. London: Reaktion Books, 1999.
 • Mukerji, Chandra. Territorial Ambitions and the Gardens of Versailles. Cambridge: Cambridge University Press, 1997.
 • Munhall. Edgar. Greuze the Draftsman, London: Merrell, in association with the Frick Collection, 2002.
 • Murdoch, Tessa, ed. Noble Households: Eighteenth-Century Inventories of Great English Houses: A Tribute to John Cornforth. Inventories transcribed by Candace Briggs and Laurie Lindey. Cambridge: J. Adamson, 2006.
 • Myers, Mary L. French Architectural and Ornament Drawings of the Eighteenth Century. New York: Metropolitan Museum of Art, 1991.
 • Myrone, Martin, and Michael Rosenthal. Gainsborough. London: Tate, 2002. Paulson, Ronald. Emblem and Expression: Meaning in English Art of the Eighteenth Century. London: Thames and Hudson, 1975.
 • Neuman, Robert. Robert de Cotte and the Perfection of Architecture in Eighteenth-Century France. Chicago: University of Chicago Press, 1994.
 • Opperman, Hal N. J.-B. Oudry, 1686–1755. Galeries nationales du Grand palais. Paris: Editions de la Réunion des musées nationaux, 1982.
 • Opperman, Hal N. Jean-Baptiste Oudry. 2 vols. New York: Garland, 1977.
 • Otto, Christian F. Space into Light: The Churches of Balthasar Neumann. New York: Architectural History Foundation, 1979.
 • Paris: C. I .L., 1970. Rosenberg, Pierre. The Age of Louis XV: French Painting 1710–1774. Chicago: Art Institute of Chicago, 1975.
 • Pears, Iain. The Discovery of Painting: The Growth of Interest in the Arts in England, 1680–1768. New Haven, CT: Yale University Press, 1988.
 • Pedrocco, Filipo, Massimo Favilla, and Ruggero Rugolo. Frescoes of the Veneto: Venetian Palaces and Villas. New York: Vendome, 2009.
 • Pelletier, Louise. Architecture in Words: Theatre, Language and the Sensuous Spaces of Architecture. London: Routledge, 2006.
 • Pietsch, Ulrich. Meissen for the Czars: Porcelain as a Means of Saxon-Russian Politics in the Eighteenth Century. Munich, Germany: Hirmer, 2004.
 • Pinot de Villechenon, Marie-Noëlle. Sèvres: Porcelain from the Sèvres Museum, 1740 to the Present Day. Translated by John Gilbert. London: Lund Humphries, 1993.
 • Piranesi, Giambattista. Le antichità romane. Rome: Nella Stamperia Salomoni, 1784.
 • Plax, Julie-Anne. Watteau and the Cultural Politics of Eighteenth-Century France. Cambridge: Cambridge University Press, 2000.
 • Pomian, Krzystof. Collectors and Curiosities: Paris and Venice 1500–1800. Translated by Elizabeth Wiles-Portier. Cambridge: Polity, 1990.
 • Pons, Bruno. De Paris à Versailles, 1699–1736: Les sculpteurs ornemanistes parisiens et l’art décoratif des bâtiments du roi. Strasbourg, France: Association des publications près les Universités de Strasbourg, 1986.
 • Pons, Bruno. The James A. de Rothschild Bequest at Waddesdon Manor: Architecture and Panelling. London: Philip Wilson, 1996.
 • Posner, Donald. Antoine Watteau. London: Weidenfeld and Nicolson, 1984.
 • Posner, Donald. “Madame de Pompadour as a Patron of the Visual Arts.” Art Bulletin 72 (1990): 74–105.
 • Postle, Martin. Angels and Urchins: The Fancy Picture in Eighteenth-Century British Art. London: Draig, 1998.
 • Powell, Nicolas. From Baroque to Rococo: An Introduction to Austrian and German Architecture from 1580 to 1790. London: Faber and Faber, 1959.
 • Pradère, Alexandre. French Furniture Makers: The Art of the Ébéniste from Louis XIV to the Revolution. Malibu, CA: J. Paul Getty Museum, 1989.
 • Praz, Mario. Mnemosyne: The Parallel between Literature and the Visual Arts. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1970.
 • Pressly, William L. “A Chapel of Natural and Revealed Religion: James Barry’s Series for the Society’s Great Room Reinterpreted.” Journal of the Royal Society of Arts 32, no. 5336 (1984): 543–46, 634–37, 693–95.
 • Rand, Richard. Intimate Encounters: Love and Domesticity in Eighteenth-Century France. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1997.
 • Redford, Bruce. Dilettanti: The Antic and the Antique in Eighteenth-Century England. Los Angeles: Getty Research Institute, 2008.
 • Redford, Bruce. Venice and the Grand Tour. New Haven, CT: Yale University Press, 1996.
 • Renard, Philippe. Jean-Marc Nattier (1685–1766): Un artiste parisien à la cour de Louis XV. Saint-Rémy-en-l’Eau, France: Monelle Hayot, 1999.
 • Retford, Kate. The Art of Domestic Life: Family Portraiture in Eighteenth-Century England. New Haven, CT: Yale University Press, 2006.
 • Reynolds, Sir Joshua. Discourses on Art. Edited by Robert Wark. New Haven, CT: Yale University Press, 1975.
 • Ribeiro, Aileen. The Art of Dress: Fashion in England and France 1750 to 1820. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Robertson, S. W. “Marguerite Gérard.” In French Painting 1774–1830: The Age of Revolution, 440–41. Detroit: Wayne State University Press, 1975.
 • Roche, Daniel. The Culture of Clothing: Dress and Fashion in the “Ancien Régime.” Translated by Jean Birrell. Cambridge: Cambridge University Press, 1994.
 • Roosevelt, Priscilla. Life on the Russian Country Estate: A Social and Cultural History. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Rorschach, Kimerly. “Frederick Prince of Wales (1707–1751) as Collector and Patron.” Walpole Society 55 (1989–90): 1–76.
 • Rosenberg, Pierre, and Renaud Temperini. Chardin. New York: Prestel, 2000. Rosenblum, Robert. Transformations in Late 18th-Century Art. Princeton NJ: Princeton University Press, 1967.
 • Rosenberg, Pierre, ed. Vies anciennes de Watteau. Paris: Hermann, 1984.
 • Rosenfeld, Myra Nan. Largillière and the Eighteenth-Century Portrait. Montreal: Montreal Musuem of Fine Arts, 1981.
 • Rosenthal, Angela. Angelica Kauffman: Art and Sensibility. New Haven, CT: Yale University Press in association with the Paul Mellon Centre for Studies in British Art, 2006.
 • Rosenthal, Donald A. La Grande Manière: Historical and Religious Painting in France, 1700–1800. Rochester, NY: Memorial Art Gallery of the University of Rochester, 1987.
 • Rosenthal, Donald A. “Children’s Games in a Tapestry Cartoon by Goya.” Philadelphia Museum of Art Bulletin 78, no. 335 (1982): 14–24.
 • Rosenthal, Michael. The Art of Thomas Gainsborough: “A Little Business for the Eye.” New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Roth, Linda H., and Clare Le Corbeiller. French Eighteenth-Century Porcelain at the Wadsworth Atheneum: The J. Pierpont Morgan Collection. Hartford, CT: Wadsworth Atheneum, 2000.
 • Roworth, Wendy Wassyng, ed. Angelica Kauffman: A Continental Artist in Georgian England. London: Reaktion Books, 1992.
 • Röntgen, Robert. The Book of Meissen. Atglen, PA: Schiffer, 1996.
 • Saisselin, Rémy G. The Enlightenment against the Baroque: Economics and Aesthetics in the Eighteenth Century. Berkeley: University of California Press, 1992.
 • Salmon, Xavier. Jean-Marc Nattier, 1685–1766. Paris: Réunion des musées nationaux, 1999.
 • Sani, Bernardina, ed. Rosalba Carriera: lettere, diari, frammenti. Florence, Italy: L. S. Olschki, 1985.
 • Sargentson, Carolyn. “Markets for Boulle Furniture in Early Eighteenth-Century Paris.” Burlington Magazine 134, no. 1071 (1992): 363–67.
 • Sassoon, Adrian. Vincennes and Sèvres Porcelain: Catalogue of the Collections. Malibu, CA: J. Paul Getty Museum, 1991.
 • Savill, Rosalind. The Wallace Collection: Catalogue of Sèvres Porcelain. London: Trustees of the Wallace Collection, 1988.
 • Schnapper, Antoine. David. Translated by Helga Harrison. New York: Alpine Fine Arts Collection, 1982.
 • Schulz, Andrew. Goya’s Caprichos: Aesthetics, Perception, and the Body. New York: Cambridge University Press, 2005.
 • Scott, Barbara. “The Collection of the Tessin Institut, Paris.” Connoisseur 768 (1976): 87–96.
 • Scott, Katie, and Deborah Cherry, eds. Between Luxury and the Everyday: Decorative Arts in Eighteenth-Century France. Malden, MA: Blackwell, 2005.
 • Scott, Katie. The Rococo Interior: Decoration and Social Spaces in Early Eighteenth-Century Paris. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • Sedlmayr, Hans, and Hermann Bauer. “Rococo.” In Vol. 12, Encyclopedia of World Art, 258. New York: McGraw Hill, 1966.
 • Sellars, Jane. The Art of Thomas Chippendale: Master Furniture Maker. Leeds, UK: Harewood, 2000.
 • Shaftesbury, Anthony Ashley Cooper, third Earl of. “A Notion of the Historical Draught or Tablature of the Judgment of Hercules.” In Characteristicks of Men, Manners, Opinions, Times. 3 vols. London: John Darby, 1714.
 • Shawe-Taylor, Desmond. The Georgians: Eighteenth-Century Portraiture and Society. London: Barrie and Jenkins, 1990.
 • Sheriff, Mary, ed. Antoine Watteau: Perspectives on the Artist and the Culture of His Time. Newark: University of Delaware Press, 2006.
 • Sheriff, Mary. “Rococo.” In Vol. 3, Encyclopedia of the Enlightenment. Edited by Alan Charles Kors. Oxford: Oxford University Press, 2003. http://www.oxford reference.com.ezproxy2.library.usyd.edu.au/views/ENTRY.html?subview=Main &entry=t173.e622 (accessed July 7, 2010).
 • Shvidkovsky, Dimitri. The Empress and the Architect: British Architecture and Gardens at the Court of Catherine the Great. New Haven, CT: Yale University Press, 1996.
 • Simon, Robin. Hogarth, France and British Art: The Rise of the Arts in Eighteenth-Century Britain. London: Hogarth Arts, 2007.
 • Smith, Robert C. The Art of Portugal, 1500–1800. London: Meredith, 1968.
 • Snodin, Michael, ed. Rococo: Art and Design in Hogarth’s England. London: Victoria and Albert Museum, 1984.
 • Snodin, Micheal, and Nigel Llewellyn. Baroque, 1620–1800: Style in the Age of Magnificence. London: V and A, 2009.
 • Snoep-Reitsma, Ella. “Chardin and the Bourgeois Ideals of His Time.” Nederlands Kunsthistorisch Jaarboek 24 (1973): 147–243.
 • Sohm, Philip L. “Pietro Longhi and Carlo Goldoni: Relations between Painting and Theater.” Zeitschrift für Kunstgeschichte 45, no. 3 (1982): 256–73.
 • Solkin, David, ed. Art on the Line: The Royal Academy Exhibitions at Somerset House, 1780–1836. New Haven, CT: Yale University Press, 2001.
 • Souchal, François. French Sculptors of the 17th and 18th Centuries: The Reign of Louis XIV. 4 vols. Oxford: Cassirer: 1977–93.
 • Spike, John T. Giuseppe Maria Crespi and the Emergence of Genre Painting in Italy. Fort Worth, TX: Kimbell Art Museum, 1986.
 • Stafford, Barbara Maria. Artful Science: Enlightenment, Entertainment, and the Eclipse of Visual Education. Cambridge, MA: MIT Press, 1994.
 • Steward, James Christen, ed. The Mask of Venice: Masking, Theater and Identity in the Art of Tiepolo and His Time. Berkeley: University of California, Berkeley Art Museum, 1996.
 • Stewart, Philip. Engraven Desire: Eros, Image, and Text in the French Eighteenth Century. Durham, NC: Duke University Press, 1992.
 • Sullivan, Edward J. Goya and the Art of His Time. Dallas, TX: Meadows Museum, Southern Methodist University, 1982.
 • Summerson, John. Architecture in Britain, 1530 to 1830. Harmondsworth, UK: Penguin, 1977.
 • Sumner, A., and P. Bishop. Gainsborough in Bath: A Bicentenary Exhibition. Bath: Holburne Museum, 1988.
 • Sutcliffe, Anthony. Paris: An Architectural History. New Haven, CT: Yale University Press, 1993.
 • Symes, Michael. The English Rococo Garden. Princes Risborough, Buckinghamshire, UK: Shire, 1991.
 • Tadgell, Christopher. Ange-Jacques Gabriel. London: A. Zwemmer, 1978.
 • Tarabra, Daniela. European Art of the Eighteenth Century. Los Angeles: Getty, 2008. Thornton, Peter. Authentic Décor: The Domestic Interior, 1620–1920. London: Wiedenfield and Nicolson, 1984.
 • Tate, Robert S., Jr. Petit de Bachaumont: His Circle and the Mémoires Secrets. Geneva: Institut et Musée Voltaire, 1968. BIBLIOGRAPHY • 287
 • Tavernor, Robert. Palladio and Palladianism. New York: Thames and Hudson, 1991.
 • The Golden Age of Naples: Art and Civilization under the Bourbons, 1734–1805. Detroit: The Detroit Institute of Arts, 1981.
 • Thuillier, Jacques, and Albert Chatelet. French Painting from Le Nain to Fragonard. Geneva: Skira, 1964.
 • Tite, Catherine. Portraiture, Dynasty, and Power: Art Patronage in Hanoverian Britain, 1714–1759. Amherst, NY: Cambria, 2010.
 • Tomlinson, Janis. Francisco Goya: The Tapestry Cartoons and Early Career at the Court of Madrid. Cambridge: Cambridge University Press, 1989.
 • Tonkovich, Jennifer. “Claude Gillot’s Costume Designs for the Paris Opera: Some New Sources.” The Burlington Magazine 147 (2005): 248–52.
 • Tourneux, Maurice, ed. Correspondance littéraire, philosophique et critique par Grimm, Diderot, Raynal, Meister, etc. Paris: Garnier Frères, 1877.
 • Tufts, Eleanor, and Juan J. Luna. Luis Meléndez: Spanish Still-Life Painter of the Eighteenth Century. Translated by Tomás Rodríguez and Patricia Zahniser. Dallas, TX: Meadows Museum, Southern Methodist University, 1985.
 • Uglow, Jennifer S. Hogarth: A Life and a World. London: Faber and Faber, 1997. Waterhouse, Ellis K. “Bath and Gainsborough.” Apollo 97 (1973): 360–65.
 • Varriano, John. Italian Baroque and Rococo Architecture. Oxford: Oxford University Press, 1986.
 • Verdier, Roger. Le style régence: Ses ornemanistes, ses menuisiers, ses sculpteurs, ses sièges, ses tapissiers, ses lexiques. Saint Martin de la Lieue, Lisieux, France: R. Verdier, 1989.
 • Verlet, Pierre. French Furniture of the Eighteenth Century. Translated by Penelope Hunter-Stiebel. Charlottesville: University Press of Virginia, 1991.
 • Vertue, George. “The Note-Books of George Vertue.” Walpole Society 18 (1930); 20 (1932); 22 (1934); 24 (1936); 26 (1938); 29 (1942); 30 (1950).
 • Vidal, Mary. Watteau’s Painted Conversations: Art, Literature, and Talk in Seventeenth-and Eighteenth-Century France. New Haven, CT: Yale University Press, 1992.
 • Vidler, Anthony. Claude-Nicolas Ledoux: Architecture and Social Reform at the End of the Ancien Régime. Cambridge, MA: MIT Press, 1990.
 • Vidler, Anthony. The Writing of the Walls: Architectural Theory in the Late Enlightenment. Princeton, NJ: Princeton Architectural Press, 1987.
 • Vigée Le Brun, Élisabeth. The Memoirs of Elisabeth Vigée-Le Brun. Translated by Siân Evans. London: Camden, 1989.
 • Volk, Peter. Ignaz Günther: Vollendung des Rokoko. Regensburg: F. Pustet, 1991.
 • Wakefield, David. French Eighteenth-Century Painting. London: Gordon Fraser, 1984.
 • Walpole, Horace. Anecdotes of Painting in England. 4 vols. Twickenham, UK:Thomas Kirgate, 1762–71.
 • Walton, Guy. Louis XIV’s Versailles. Chicago: University of Chicago Press, 1986.
 • Ward-Jackson, Peter. English Furniture Designs of the Eighteenth Century. London: H.M.S.O., 1958.
 • Ward-Jackson, Peter. Rococo Ornament: A History in Pictures. Edited by Michael Snodin. London: Victoria and Albert Museum, 1984.
 • Ware, Isaac. A Complete Body of Architecture. London: T. Osborn and J. Shipton, 1756.
 • Warren, Jeremy, and Adriana Turpin, eds. Auctions, Agents, and Dealers: The Mechanisms of the Art Market, 1660–1830. Oxford: Beazley Archive, 2007.
 • Watelet, Claude-Henri, and Pierre-Charles Levèsque. Encyclopédie méthodique. Beaux-arts. Paris: chez Panckoucke, 1788–91.
 • Watson, Francis John Bagott, and Carl Christian Dauterman. The Wrightsman Collection Catalogue. 5 vols. New York: Metropolitan Museum of Art, 1966-1973.
 • Watson, Francis John Bagott. The Choiseul Box. London: Oxford University Press, 1963.
 • Wayne State University Press. French Painting 1774–1830: The Age of Revolution. Detroit: Wayne State University Press, 1975.
 • West, Shearer. The Image of the Actor: Verbal and Visual Representation in the Age of Garrick and Kemble. London: Pinter, 1991.
 • White, Roger. Georgian Arcadia: Architecture for the Park and Garden. London: P. and D. Colnaghi, 1987.
 • Whitehead, John. The French Interior in the Eighteenth Century. London: Laurence King, 1992.
 • Whitley, William T. Artists and Their Friends in England, 1700–1799. 2 vols. New York: B. Blom, 1968.
 • Wiebenson, Dora, ed. Architectural Theory and Practice from Alberti to Ledoux. Chicago: University of Chicago Press, 1982.
 • Wildenstein, Georges. Chardin: Biographie et catalogue critiques l’œuvre complet de l’artiste reproduit en deux cent trent-huit héliogravures. Paris: Les Beaux-Arts, 1933.
 • Williamson, Tom. Polite Landscapes: Gardens and Society in Eighteenth-Century England. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1995.
 • Wilson, Michael I. William Kent: Architect, Designer, Painter, Gardener, 1685–1748. London: Routlege and Kegan Paul, 1984.
 • Wilton, Andrew, and Ilaria Bignamini, eds. Grand Tour: The Lure of Italy in the Eighteenth Century. London: Tate Gallery, 1996.
 • Winckelmann, Johann J. Gedanken über die Nachahmung der griechischen Werke in der Malerei und Bildhauerkunst. Dresden: Walther, 1756.
 • Wintermute, Alan, ed. Claude to Corot: The Development of Landscape Painting in France. New York: Colnaghi, 1990.
 • Wittkower, Rudolph. Art and Architecture in Italy, 1600–1750. Revised by Joseph Connors and Jennifer Montagu. 6th edition. New Haven, CT: Yale University Press, 1999.
 • Wittwer, Samuel. A Royal Menagerie: Meissen Porcelain Animals. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2001.
 • Wong, James I. Chinoiserie and Sinophilism in Seventeenth- and Eighteenth-Century Europe: Examples of Cultural Symbioses. Stockton, CA: Koinonia Productions, 1984.
 • Woodbridge, Kenneth. Princely Gardens: The Origins and Development of the French Formal Style. New York: Rizzoli, 1986.
 • Wright, Christopher. The French Painters of the Seventeenth Century. London: Orbis, 1985.
 • Wrigley, Richard. The Origin of French Art Criticism: From the Ancien Régime to the Restoration. Oxford: Oxford University Press, 1993.
 • Yonan, Michael. Empress Maria Theresa and the Politics of Habsburg Imperial Art. University Park: Pennsylvania State University Press, 2011.
 • Young, Hillary. English Porcelain, 1745–95. London: V and A, 1999.
 • Zanetti, Anton Maria. Della pittura veneziana e delle opere pubbliche de’ veneziani maestri. Venice: Nella Stamperia di G. Albrizzi, 1771.
 • ———, ed. French Genre Painting in the Eighteenth Century. New Haven, CT: Yale University Press, 2007.
 • ———, ed. Sensation and Sensibility: Viewing Gainsborough’s Cottage Door. New Haven, CT: Yale University Press, 2005.
 • ———, ed. The Rococo in England: A Symposium. London: Victoria and Albert Museum, 1986.
 • ———, ed. Towards a Modern Art World. New Haven, CT: Yale University Press, 1995.
 • ———. A Dissertation on Oriental Gardening. London: W. Griffin, 1772.
 • ———. Ancient Masonry, Both in the Theory and Practice. London: by the Author, 1736.
 • ———. A Treatise on Civil Architecture. London: by the Author, 1759.
 • ———. Baroque and Rococo Silks. London: Faber and Faber, 1965.
 • ———. Body Criticism: Imaging the Unseen in Enlightenment Art and Medicine. Cambridge, MA: MIT Press, 1991.
 • ———. Catalogue raisonné d’une collection considérable de diverses curiosités en tous genres contenues dans les cabinets de feu Monsieur Bonnier de la Mosson. Paris: J. Barois, 1744.
 • ———. Chardin, 1699–1779. Cleveland, OH: Cleveland Museum of Art, 1979.
 • ———. Chardin. Translated by Carolyn Beamish. London: Royal Academy of Art, 2000.
 • ———. Charles-Nicolas Cochin et le livre illustré. Geneva: Droz 1987.
 • ———. Chinese and Gothic Architecture Properly Ornamented. London: R. Sayer, 1752.
 • ———. Claude-Joseph Vernet, 1714–1789. London: The Greater London Council, 1976.
 • ———. Cours de peinture par principes. Avec une balance des peintres. Paris: Jacques Estienne, 1708.
 • ———. Decorative Games: Ornament, Rhetoric, and Noble Culture in the Work of Gilles-Marie Oppenord (1672–1742). Newark: University of Delaware Press, 2010.
 • ———. Decorative Plasterwork in Great Britain. London: Phaidon, 1975.
 • ———. De la distribution des maisons de plaisance et de la décoration des édifices en general. 2 vols. Paris: C.-A. Jombert, 1737–38.
 • ———. Descrizione di tutte le pubbliche pitture della Città di Venezia e isole circonvicine. Venice: P. Bassaglia, 1733.
 • ———. Dialogue sur le coloris. Paris: Nicolas Langlois, 1699.
 • ———. Dissertation sur les ouvrages des plus fameux peintres, Avec la vie de Rubens. Paris: Nicolas Langlois, 1681. Reprint, Farnborough, UK: Gregg, 1968.
 • ———. Dress in Eighteenth-Century Europe, 1715–1789. New York: Holmes and Meier, 1985.
 • ———. Fragonard. New York: Metropolitan Museum of Art, 1988.
 • ———. Fragonard: Art and Eroticism. Chicago: University of Chicago Press, 1990. ———. Moved by Love: Inspired Artists and Deviant Women in Eighteenth-Century France. Chicago: University of Chicago Press, 2004.
 • ———. France in the Golden Age: Seventeenth-Century French Paintings in American Collections. New York: Metropolitan Museum of Art, 1982.
 • ———. François Boucher: 1703–1770. New York: Metropolitan Museum of Art, 1986.
 • ———. French Period Rooms, 1650–1800: Rebuilt in England, France, and the Americas. Translated by Ann Sautier-Greening. Dijon, France: Éditions Faton, 1995.
 • ———. Gabriel De Saint-Aubin, 1724–1780. New York: The Frick Collection in association with Musée du Louvre Éditions and Somogy Art Publishers, 2007.
 • ———. Gainsborough. London: Spring Books, 1958. Wendorf, Richard. Sir Joshua Reynolds: The Painter in Society. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1996.
 • ———. Gardens of Delight: The Rococo English Landscape of Thomas Robins the Elder. London: Basilisk, 1978.
 • ———. Geschichte der Kunst des Altertums. Dresden: In der Waltherischen HofBuchhandlung, 1764.
 • ———. Giambattista and Domenico Tiepolo: A Study and Catalogue Raisonné of the Chalk Drawings. 2 vols. Oxford: Clarendon, 1980.
 • ———. Grands décors français 1650–1800: Reconstitues en Angleterre, aux Etats-Unis, en Amerique du Sud et en France. Dijon, France: Éditions Faton, 1995.
 • ———. Hogarth. 2 vols. New Brunswick: Rutgers University Press, 1992.
 • ———. Jacques-Louis David. London: Chatto and Windus, 1980.
 • ———. James Barry: The Artist as Hero. London: Tate Gallery, 1938.
 • ———. Jean-Baptiste Greuze, 1725–1805. Hartford, CT: Wadsworth Athenuem, 1977.
 • ———. Jean-Baptiste Greuze: The Laundress. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2000.
 • ———. John Wood: Architect of Obsession. Bath, UK: Millstream Books, 1988. Neale, R. S. Bath, 1680–1850: A Social History, or, A Valley of Pleasure, Yet a Sink of Iniquity. London: Routledge and Kegan Paul, 1981.
 • ———. Learning to Draw: Studies in the Cultural History of a Polite and Useful Art. New Haven, CT: Yale University Press, 2000.
 • ———. Les frères Coustou: Nicolas, 1658–1733, Guillaume, 1677–1746, et l’évolution de la sculpture française, du dôme des Invalides aux chevaux de Marly. Paris: E. de Boccard, 1980.
 • ———. Le “Livre des Saint-Aubin.” Paris: Réunion des musées nationaux, 2002.
 • ———. Louis XVI Furniture. London: A. Tiranti, 1960.
 • ———. L’art de cour dans l’Espagne de Philippe V, 1700–1746. Bordeaux, France: Feret and Fils, 1962.
 • ———. L’homme du monde éclairé par les arts. Paris: chez Monory, 1774. Boffrand, Germain. Book of Architecture: Containing the General Principles of the Art and the Plans, Elevations, and Sections of Some of the Edifices Built in France and in Foreign Countries. Edited by Caroline van Eck. Translated by David Britt. Burlington, VT: Ashgate, 2002.
 • ———. Merchants and Luxury Markets: The Marchands Merciers of EighteenthCentury Paris. Malibu, CA: Victoria and Albert Museum in association with the J. Paul Getty Museum, 1996.
 • ———. New Designs for Chinese Temples, Triumphal Arches, Garden Seats, Palings, etc. London: R. Sayer, 1752.
 • ———. New Principles of Gardening. London: A. Bettesworth and J. Batley, 1728.
 • ———. Nicolas Lancret, 1690–1743. New York: H. N. Abrams in association with the Frick Collection, 1991.
 • ———. Painters and Public Life in Eighteenth-Century Paris. New Haven, CT: Yale University Press, 1985.
 • ———. Painting for Money: The Visual Arts and the Public Sphere in Eighteenth-Century England. New Haven, CT: Yale University Press, 1993.
 • ———. Painting in Eighteenth-Century France. Oxford: Phaidon, 1981.
 • ———. Painting in Eighteenth-Century Venice. Revised edition. Ithaca, NY: Cornell University Press, 1980. Links, J. G. Canaletto. London: Phaidon, 1999.
 • ———. Palladio and Palladianism. New York: G. Braziller, 1974.
 • ———. Paris Domestic Architecture of the Eighteenth Century. Translated by James C. Palmes. London: Barrie and Jenkins, 1972.
 • ———. Philip Mercier, 1689–1760: An Exhibition of Paintings and Engravings. York, UK: City Art Gallery, 1969.
 • ———. Plans, Elevations, Sections, and Perspective Views of the Gardens and Buildings at Kew, in Surrey. London: by the Author, 1763.
 • ———. Practical Architecture . . . Representing the Five Orders, with Their Several Doors and Windows, Taken from Inigo Jones. London: T. Bowles, 1724. Harrison, Charles, Paul Wood, and Jason Gaiger, eds. Art in Theory, 1648–1815: An Anthology of Changing Ideas. Oxford: Blackwell, 2000.
 • ———. Practical Geometry Applied to the Useful Arts of Building. London: W. and J. Innys, 1726.
 • ———. Raccolta di varie vedute di Roma si anticha che moderna, Rome, 1748. Poussin, Nicolas. Correspondance de Nicolas Poussin. Edited by Ch. Jouanny. Paris: Archives de l’art français, 1911.
 • ———. Recueil d’antiquités égyptiennes, étrusques, grecques et romaines. 7 vols. Paris: Desaint et Saillant, 1752–67.
 • ———. Rococo Architecture in Southern Germany. London: Phaidon, 1968. Kaufmann, Thomas DaCosta. Court, Cloister, and City: The Art and Culture of Central Europe, 1450-1800. Chicago: University of Chicago Press, 1998.
 • ———. Seventeenth-Century Interior Decoration in England, France, and Holland. New Haven, CT: Yale University Press, 1978.
 • ———. Sir Joshua Reynolds: The Subject Pictures. Cambridge: Cambridge University Press, 1995.
 • ———. Sir William Chambers, Knight of the Polar Star. London: A. Zwemmer, 1970.
 • ———. Studies in Roman Eighteenth-Century Painting. Edited by Edgar Peters Bowron. Washington, DC: Decatur House, 1981.
 • ———. The Exceptional Woman: Elisabeth Vigée-Lebrun and the Cultural Politics of Art. Chicago: University of Chicago Press, 1996.
 • ———. The Genius of Robert Adam: His Interiors. New Haven, CT: Yale University Press, 2001.
 • ———. The Life and Art of James Barry. New Haven, CT: Yale University Press, 1981.
 • ———. The Loves of the Gods: Mythological Painting from Watteau to David. New York: Rizzoli, 1992. Banks, Oliver T. “Watteau and the North: Studies in the Dutch and Flemish Baroque Influences on French Rococo Painting.” PhD diss., Princeton University, 1975.
 • ———. The National Trust Book of the English House Interior. London: Viking, 1990.
 • ———. The Political Theory of Painting from Reynolds to Hazlitt: “The Body of the Public.” New Haven, CT: Yale University Press, 1986.
 • ———. The Pursuit of Pleasure: The Rococo Revival in French Romantic Art. New York: Garland, 1976.
 • ———. The Work of Robert Adam. Edinburgh, UK: J. Bartholemew, 1978.
 • ———. Vision and Painting: The Logic of the Gaze. London: Macmillan, 1983.
 • ———. Watteau—“A Lady at Her Toilet.” London: Allen Lane, 1973.
 • ———. Word and Image: French Painting of the Ancien Régime. Cambridge: Cambridge University Press, 1981.
 • ———. “Domenico Tiepolo’s Punchinello Drawings: Satire, or Labor of Love?” In Satire in the 18th Century, edited by J. D. Browning, 124–46. New York: Garland, 1982.
 • ———. “Le voyage d’Italie” de Charles-Nicolas Cochin, 1758. Edited by Christian Michel. Rome: École française de Rome, 1991.
 • ———. “Madame Geoffrin: A Patron and Friend of Artists.” Apollo 85 (1967): 98–103.
 • ———. “Marguerite Gérard.” In Women Artists, 1550–1950, edited by Ann Sutherland Harris and Linda Nochlin, 197–98. Los Angeles: Los Angeles County Museum of Art, 1977 Roland-Michel, Marianne. Anne Vallayer-Coster, 1744–1818.
 • ———. “Mme du Barry: A Royal Favourite with Taste.” Apollo 97 (1973): 60–71. ———. “Pierre Crozat: A Maecenas of the Régence.” Apollo 97 (1973): 11–19.
 • ———. “Pierre-Jean Mariette: Scholar and Connoisseur.” Apollo, 97 (1973): 54–59. Snodin, Michael, ed. Horace Walpole’s Strawberry Hill. New Haven, CT: Yale University Press in association with the Yale Center for British Art, 2009.
 • ———. “Some Main Streams and Tributaries in European Ornament from 15001750.” Victoria and Albert Museum Bulletin 3, nos. 2–4 (1967): 58–71; 90–104; 121–34.
 • ———. “The Functions of Art in a Commercial Society: The Writings of James Barry.” Eighteenth-Century Theory and Interpretation 25 (1984): 117–40.