Azez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.40, 17 Aralık 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17945029 numaralı sürüm (+)
Azez
أعزاز
Syria üzerinde Azez
Azez
Azez
Azez'in Suriye'deki konumu
Ülke Suriye Suriye
İl Halep
İlçe Azez İlçesi
Nahiye Azez Nahiyesi
Nüfus
 • Toplam 31,623[1]
Zaman dilimi [[UTCUTC+2]] (EET)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+3]] (EEST)
Azez kenti, yukarıda hudutları belirtilen Azez İlçesi'nin yönetim merkezidir.

A'zez (Şablon:Dil-ar; Kürtçe:Ezaz), Halep İli'ne bağlı bir yerleşim yeri. Nüfus itibariyle çoğunluğu Kürt ve Türkmenlerden oluşur,[2] önemli miktarda Arap nüfus da barındırır. Kent merkezi 50 bin, köyleriyle 100.000'e yakın nüfusu vardır.

Azez kenti, Azez İlçesi ile Azez Nahiyesi'nin idarî merkezidir. Yukarıdaki harita Azez nahiyesinin sınırlarını göstermektedir.

Tarihçe

Suriye İç Savaşı sırasında, Irak ve Şam İslam Devleti veya örgütün müttefiklerinden Ceyş el-Muhacirin vel-Ensar'a bağlı yaralı bir militanın, Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki Azez'e getirilip buradaki bir klinikte tedavi edilmesi, klinikte gönüllü olarak çalışan Almanya merkezli bir hayır kuruluşuna bağlı Alman bir doktor veya başka biri tarafından videoya alındı. Bu videoda militan, arkadaşlarına yardım çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Kuzey Fırtınası Tugayı'ndan savaşçılar tarafından korunan kliniğe, Irak ve Şam İslam Devleti'nin bölgedeki komutanı tarafından saldırı emri verildi. Irak ve Şam İslam Devleti ile Ceyş el-Muhacirin vel-Ensar, videodaki doktorları, Batı ülkeleri için casusluk faaliyetleri yürüten gazeteciler olarak suçlamıştı. Yaşanan çatışmalar büyüdü ve 18 Eylül 2013 itibarıyla kasabanın kontrolü Irak ve Şam İslam Devleti'ne geçti.[3][4]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "A'zaz city population". 2012-07-29 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Günümüzde Suriye Türkmenleri. — 2.2. Halep Türkmenleri, sayfa 13. // Suriye’de Değişimin Ortaya Çıkardığı Toplum: Suriye Türkmenleri. ORSAM Rapor № 83. ORSAM – Ortadoğu Türkmenleri Programı Rapor № 14. Ankara — Kasım 2011, 33 sayfa.
  3. ^ Wood, Paul (19 Eylül 2013). "Isis seizure of Syria's Azaz exposes rebel rifts" (İngilizce). BBC News. 
  4. ^ Mroue, Bassem; Karam, Zeina (19 Eylül 2013). "Al-Qaida militants capture town in northern Syria" (İngilizce). Beyrut: Associated Press.