Azerbaycan Uluslararası Bankası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Uluslararası Bankası
TipAnonim şirket
Kuruluş10 Ocak 1992
Genel merkezi
Önemli kişilerAbbas Ibrahimov (Yönetim Kurulu Başkanı)
Web sitesihttp://www.ibar.az

Azerbaycan Uluslararası Bankası ya da kısa adıyla IBA[1] (AzericeAzərbaycan Beynəlxalq Bankı), bir Azerbaycan bankası ve hisseleri Azerbaycan devletine ait olan anonim şirkettir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Uluslararası Bankası (OJSC), 10 Ocak 1992'de anonim banka olarak kuruldu. Bankanın merkezi Bakü'dedir. Azerbaycan Uluslararası Bankası; şu anda varlıklar, müşteri tabanı ve uluslararası işletme portföyü açısından Güney Kafkasya bölgesinin önde gelen bankalarından biridir. Azerbaycan'ın farklı bölgelerindeki 37 şubesi ve 39 alt şubesi ile banka, özel ve kurumsal müşterilere evrensel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Bankanın hizmet verdiği tüzel kişilik sayısı yaklaşık 18.000, şahıslar ise 1.3 milyondan fazladır. Banka 1863'ten fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.

Servis ağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Uluslararası Bankası; petrol kimyası, ulaşım, iletişim, enerji vb. sektörlerde ve çeşitli sosyal programlarda büyük ölçekli devlet projelerine yakından katılmaktadır. Aynı zamanda büyük, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanını desteklemektedir.

1996 yılında Azerbaycan Uluslararası Bankası, ülkede kart işleme işinin temelini oluşturan işlem kart şirketi "AzerCard"ı kurmuştur. Banka 1997 yılında Visa ve MasterCard ile iş birliğine başlamış, daha sonra Banka bu faaliyeti genişletmiş ve American Express, Union Pay, Diners Club ve JCB gibi uluslararası ödeme sistemleriyle ortaklık yapımıştır. IBA, Banka'nın ortakları olan uluslararası ödeme sistemlerinin sayısı açısından yerel bir liderdir. Banka, müşterilerine VISA, MasterCard, American Express ve Union Pay gibi çok çeşitli ödeme kartları sunmaktadır. Banka, müşterilerine American Express ödeme kartları sipariş etme ve JCB kartlarıyla işlem yapma fırsatı sunan ilk ve tek Azerbaycan Bankası'dır.

Azerbaycan Uluslararası Bankası, en büyük yerel ATM ağına sahiptir. Günümüzde Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerini kapsayan ticaret ve hizmet noktalarında yaklaşık 800 ATM ve 13.000'in üzerinde POS terminali bulunmaktadır. Azerbaycan'da ilk kez Uluslararası Azerbaycan Bankası, ödeme kartları aracılığıyla emeklilik ve ücret ödemelerini sağlamıştır. Günümüzde bankanın aktif ödeme kartı sayısı 1 milyon 300 bini aşmaktadır.

2019 yılında Azerbaycan Uluslararası Bankası, Tamkart'ı tanıttı. Banka, 2020 yılında IBA Mil kartlarını müşterilere sunmuştur.

Yönetim kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

IBA'nın yönetim kurulu 7 üyeden oluşur:

  • Başkan: Abbas Ibrahimov
  • Birinci Başkan Yardımcısı: İlham Habibullaev
  • Başkan Vekili: Vasif Akhmedov
  • Başkan Vekili: Taleh Tahirli
  • Başkan Vekili: Agshin Amirov
  • Başkan Vekili: Nabi Aliyev
  • Başkan Vekili: Elmir Habibullayev

Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaklık ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

"VISA PayWave", "Mastercard PayPass" NFC ve Ödeme Halkaları teknolojileri, Azerbaycan'da ilk kez IBA tarafından tanıtıldı.

VISA ile ortaklık çerçevesinde "Sıfır Sorumluluk" politikasının uygulanması, aynı zamanda Uluslararası Azerbaycan Bankası'nın da tek adıdır.

2002 yılında banka, Rusya Federasyonu'nda bir iştirak kurdu. Rusya şubesi, günümüzde IBA-Moscow adı altında faaliyet göstermektedir.

Banka, 2019 yılında bölgesel ortağı İtalyan futbol kulübü Juventus ile ortak markalı Mastercard Platinum banka kartlarını piyasaya sürdü.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2019 yılında banka, Euromoney dergisi tarafından ülkede yılın en iyi bankası seçildi. Banka, 2020 yılında Global Finance tarafından “Ülkenin En İyi Bankası” seçilmiştir.

Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da yeniliklerin gelişimini desteklemek için birçok sosyal proje hayata geçiren banka, 2019 yılında IBA Tech Academy'yi kurdu ve 2020'de 1. Bölgesel Hackathon'u düzenledi. 2020 yılında Uluslararası Azerbaycan Bankası, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini desteklemek, bankanın kurumsal müşterilerinin ülke ekonomisindeki konumunu güçlendirmek ve ihracata yönelik müşterilerin işini genişletmek için "Girişimciler Kulübü"nü oluşturmuştur.

Üyelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

IBA, aşağıdaki organizasyonların ve sistemlerin üyesidir:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bagirova, Nailia. "International Bank of Azerbaijan completes recovery, sets up investment company". uk.reuters.com. Erişim tarihi: 15 Ekim 2020.